Protext ČTKČeský národní pavilon už navštívil více než milion lidí

Český národní pavilon už navštívil více než milion lidí

Ani osobní přítomnost a ruční počítání hostesek nedokázaly rozhodnout, kdo byl v expozici Czech Spring dřív. „Naštěstí jsme díky partnerům národní účasti na EXPO mohli věnovat upomínkové předměty oběma,“ uvedl generální komisař Jiří František Potužník. „Z radosti bychom však dokázali obdarovat i desetičlennou rodinu. Milion návštěvníků byl náš cíl, a nám se ho podařilo dosáhnout vzdor dopadům globální pandemie nemoci covid-19 více než dva týdny před koncem výstavy,” dodal.

Carlos Casta a Elisabet Madrigal ze španělského Středozemí do českého pavilonu přišli podle svých slov poté, co se dozvěděli, že hrubý domácí produkt země, kterou před pěti lety navštívili, překonal v přepočtu na obyvatele HDP Španělska. A také proto, že česká expozice stojí na inovativních technologiích. Osmadvacetiletý inženýr ocenil především energetický exponát Centra výzkumu Řež. Devětadvacetiletou neuroložku zaujala stěna akustických panelů Glasio z recyklované tříště českého křišťálu, kterou by si prý ráda pořídila i do svého obývacího pokoje.  

„Jsem příznivcem jaderné energetiky, a český pavilon je na EXPO zatím první, kde jsem viděl její budoucnost,“ řekl za souhlasného přikyvování přítelkyně Carlos Casta. “Minireaktor chlazený solí může být řešením nejen pro větší energetickou bezpečnost, ale i nezávislost celé Evropy.“

Víkendová návštěvnost národního pavilonu, nad nímž vlaje vedle české vlajky od 24. února také ukrajinská zástava, dosahuje téměř čtyřiceti tisíc lidí. Týdenní překračuje osmdesát. Vedle laické veřejnosti, médií a členů královských rodin je patrný větší zájem obchodníků. Vedle těch dubajských navštívil expozici na vlastní žádost například Chálid Ali Alturki, předseda předního saúdskoarabského investičního konsorcia KAA & Sons.

„Jakkoli architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl navrhli pavilon jako otevřený a bez koridorů, tvoří se před ním o víkendech fronty. Návštěvníci čekají i na místa v restauraci,“ popsala vysoký zájem manažerka marketingu a komunikace Lenka Maršálková. “A to nás na závěr EXPO čeká ještě Národní den, kde očekávám zájem o naši expozici ještě větší.“

Národní den České republiky se odehraje 21. března 2022, tedy o prvním jarním dnu a deset dní před uzavřením bran první Všeobecné světové výstavy v arabském světě. Vystoupení českých umělců, která se rozprostřou po celém výstavišti a budou se sbíhat u českého pavilonu, doprovodí podnikatelská delegace na čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny a ministryní pro vědu, výzkum a inovace.

 

 

 

 

Doporučujeme

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.

Orangutani přicházejí o lesy i čas

Orangutani patří mezi nejinteligentnější tvory na Zemi, přesto bojují o přežití. Kácení pralesů, pytláctví a střety s lidmi je připravují o bezpečný domov. Světový den orangutanů proto letos připomíná, že ochrana těchto lidoopů úzce souvisí také s budoucností lidí.

Bývalá členka Pussy Riot spolupracovala s FSB. Vyhrožovali, že zabijí mé příbuzné, přiznala

Bývalá členka aktivistické punkové skupiny Pussy Riot, Rita Flores, ve video rozhovoru zveřejněném na YouTube přiznala, že byla přinucena spolupracovat s ruskou tajnou službou FSB. Měla získávat informace o nepohodlných osobách a zapojena byla do plánovaného atentátu na kritika režimu v exilu.

Po více než dvaceti letech se chystá pokračování Jak ztratit kluka v 10 dnech

Romantická komedie Jak ztratit kluka v 10 dnech by se po více než dvou desetiletích mohla dočkat pokračování. Paramount začal projekt připravovat a původní hvězda Kate Hudson se k němu připojila jako producentka. Tvůrci by rádi znovu spojili také Hudson s Matthew McConaugheym, návrat obou herců ale zatím potvrzený není.

Lego cílí na dospělé. Sady se sportovní tématikou zabodovaly

Zájem o ikonické stavebnice Lego nepolevuje. Prodej Lega vzrostl o více než pětinu díky zájmu o nové sady fotbalového mistrovství světa nebo Formulí 1. Samotná firma uvedla, že sportovní tématika jim přinesla nové zákazníky.

Německá ekonomika ožívá. HDP rostl víc, než se čekalo

Německá ekonomika vysílá další známky oživení. Ve druhém čtvrtletí vzrostla o něco více, než ukazoval předběžný odhad, a v srpnu se výrazně zlepšila také nálada mezi firmami. Optimističtější jsou podniky v průmyslu, službách, obchodu i stavebnictví, přestože je nadále trápí například dražší energie.

Sýrie už není na americkém seznamu států podporujících terorismus

Spojené státy vyřadily Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus. Po 47 letech tak odstranily jednu z hlavních překážek, které bránily zahraničním investicím a plnému zapojení země do světové ekonomiky.

Trumpova vláda chce podle AP zrušit turistická víza lidem, kteří požádali o azyl

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje zrušení turistických a obchodních víz až 200.000 cizinců, kteří ve Spojených státech požádali o azyl. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP, podle které by to v případě uskutečnění bylo nejrozsáhlejší hromadné rušení víz v historii USA. Očekává se, že pokud vláda k takovému kroku opravdu přistoupí, povede to k soudním sporům.

ANALÝZA: Tlak na Zelenského odstoupení roste. Volby se však neuskuteční

Bývalý ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fedorov v šokujícím úterním prohlášení vyzval k uspořádání prezidentských voleb, ačkoli to ukrajinská ústava za válečného stavu neumožňuje. Prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že během probíhajícího konfliktu se volby neuskuteční. Výzva k volbám nepřišla v pravou chvíli a může Zelenskému ztížit pozici.

Ve Francii utonuly stovky lidí. Podle vlády to souvisí s vlnami veder

Během nesnesitelného horka se může zdát osvěžení v řece nebo kanálu jako ten nejlepší nápad. Je to ale hazard. Lidé vstupem do vody, která není vyhrazená ke koupání, riskují svůj život. Ve Francii od poloviny června utonuly stovky lidí, z nichž někteří se snažili ulevit si od vedra.

Siniaková s Pattenem suverénně prošli kvalifikací US Open

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli kvalifikaci smíšené čtyřhry na US Open bez zaváhání. Dvěma jasnými výhrami si zajistili místo v hlavní soutěži, přestože jako světové jedničky patří mezi největší favority turnaje. Nyní je čeká mimořádně atraktivní souboj s Novakem Djokovičem a Arynou Sabalenkovou.

Při útoku gangů na Haiti zahynulo nejméně 47 lidí

Nejméně 47 lidí zahynulo a dalších 22 utrpělo zranění při útoku gangů na jednu z obcí u haitské metropole Port-au-Prince. V noci na dnešek o tom s odvoláním na OSN informovala agentura Reuters.

KOMENTÁŘ: Úspěšný test vakcíny proti rakovině poslal Modernu do nebes. Má to ale háček

Americká společnost Moderna si za jediný den na burze připsala asi 169 %. Za impozantním nárůstem stojí slibné testování vakcíny proti rakovině kůže. Její možný potenciál ale naráží na dva faktory – administrativu Donalda Trumpa a sentiment lidí kolem mRNA vakcín.

Řecko přesouvá svůj systém Patriot na Krétu kvůli ochraně námořní základny

Řecko přesouvá svůj protivzdušný systém Patriot na Krétu, aby lépe ochránilo klíčovou námořní základnu Suda před možnými útoky z Íránu. Píše to dnes server ERT News a další řecká média s odkazem na své zdroje. Armáda oficiálně informaci nepotvrdila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama