Protext ČTKČeskou účast podpoří dřevěná pera od Wood Faktory

Českou účast podpoří dřevěná pera od Wood Faktory

Zakladatel společnosti Wood Factory Filip Štěpnička a generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška v úterý 9. července 2024 slavnostně podepsali partnerskou smlouvu v sídle Senátu České republiky. Malá rodinná firma z Jizerských hor ručně vyrábí jedinečná dřevěná pera, kterými píše řada českých osobností, mezi nimi například Zdeněk Svěrák, Miroslav Donutil, Leoš Mareš nebo bývalý prezident Václav Klaus.

Nejstarší pero, které ve firmě dosud vyrobili, pochází z dubu, jehož stáří je datováno na 8600 let. V zásobě mají ale ještě mnohem starší dřevěné kousky, některé jsou dokonce 50 až 100 tisíc let staré – ty na svou příležitost teprve čekají. O poznání mladší pera už ale velmi dobře posloužila – smlouvu o spolupráci s nimi podepsali generální komisař české účasti Ondřej Soška a prezident generálního dodavatele stavby, japonské stavební společnosti Daisue Kazunori Murao.

Výroba jednoho pera trvá několik hodin a začíná ručním opracováním pečlivě vybraného dřeva, které zaručí, že se do rukou zákazníka dostane neopakovatelný originál. Následuje kombinace tradičního ručního řemesla a moderních technologií v podobě precizního měření, vrtání a lepení. Finální úprava zahrnuje broušení a olejování, které zvýrazní strukturu a detaily dřeva a zajistí jeho dlouhou životnost. Každý výrobek je pak opatřen vhodnou mechanikou, která je pečlivě vybírána, aby pero dokonale sloužilo svému budoucímu majiteli.

“Partnerství s Wood Factory je skvělým příkladem toho, jak česká účast na EXPO 2025 může pomoci malým lokálním firmám navázat vztahy na zahraničních trzích, konkrétně v Japonsku a Indopacifiku. Jejich výrobky nejen že reprezentují českou řemeslnou zručnost, ale jsou skvělým příkladem japonské estetické filozofie wabi-sabi, která nachází krásu v jednoduchosti, nedokonalosti, přirozenosti přírodních materiálů a viditelné stopě času. Precizní práce se dřevem má navíc v Japonsku dlouhou tradici v umění, architektuře i designu,” říká generální komisař české účasti na EXPO Ondřej Soška.

Zakladatel a CEO Wood Factory Filip Štěpnička se těší na možnosti, které EXPO 2025 přinese: „Pro nás je účast na EXPO 2025 obrovskou ctí. Jsme malá rodinná firma, která je stále de facto na začátku a se zahraničními trhy nebo s hledáním a jednáním s partnery nemáme žádné velké zkušenosti. S tím opravdu potřebujeme pomoci a věříme, že tato spolupráce nám otevře dveře k novým obchodním příležitostem. Naše pera jsou nejen krásná a funkční, ale také vyprávějí příběh rodinné firmy a lásky ke dřevu.“

Právě pro účely networkingu bude v českém národním pavilonu sloužit multifunkční auditorium, byznys lounge nebo zasedací místnost. Partneři je budou moci využít během 26 EXPO, kdy se v pavilonu uskuteční řada byznysových a odborných akcí, včetně workshopů pro menší skupiny a akce pro stávající nebo potenciální zákazníky. Seznam jednotlivých konferencí lze najít v Kalendáři byznysových akcí. Firmy mohou stále svůj zájem o EXPO 2025 projevit mimo jiné vyplněním tohoto dotazníku na stránkách české účasti nebo se ozvat na e-mail partnership@expo2025czechia.com.

O společnosti Wood Factory

Společnost Wood Factory je malá rodinná firma z Jizerských hor v severních Čechách, specializující se na výrobu originálních plnících i kuličkových per, včetně pouzder a různých příslušenství. Firma si zakládá na precizním a velmi pečlivém přístupu ke svým klientům, produktům i materiálům, které při výrobě používají. Vedle klasického jilmu, buku, třešně, dubu či ořechu pracují ve Wood Factory i s exotickými druhy dřevin, jako je fialový amarant, červený padouk nebo vzácný palisandr, king-wood, cocobolo či desert ironwood. Pro speciální neopakovatelné edice vyhledávají raritní až desetitisíce let staré subfosilní dřeviny, u kterých již započal proces zkamenění a zpravidla je lze nalézt v omezeném množství.

Tento text je součástí projektu informováni o české účasti a dění na Expo 2025 v gesci Protext ČTK.

Doporučujeme

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?

Ukrajina uvedla, že zasáhla rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti

Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany zasáhly poslední ukrajinské útoky opět většinu západního a středního Ruska.

Rusko zveřejnilo záběry z nácviku odpalu jaderné hlavice

Rusko dnes zveřejnilo záběry, které podle něj zachycují vojáky při přepravě jaderné hlavice k taktickým raketovým systémům Iskander-M, jejich nakládání a přesun na odpalovací pozice. Jde o součást rozsáhlého cvičení ruských jaderných sil, informovala agentura Reuters.

Čína je ochotna obnovit zdravé vztahy s ČR, řekl mluvčí tamní diplomacie

Peking je ochoten co nejdříve vrátit česko-čínské vztahy na cestu zdravého a stabilního rozvoje, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Bližší podrobnosti nejsou známy.

Samsungu hrozí stávka desítek tisíc zaměstnanců. Trh s čipy čeká šok

Ve čtvrtek se stávky zúčastní více než 47 tisíc zaměstnanců společnosti Samsung poté, co zkrachovala jednání mezi vedením firmy a odbory. Společnost označila požadavky odborů za „přehnané“. Stávka by mohla mít vážné dopady na globální technologický trh. Společnost nevyrábí jen chytré telefony. Jde o jednoho z nejvýznamnějších výrobců polovodičů.

Litva vyhlásila poplach kvůli dronu, zasahuje proti němu NATO

Litevská armáda dnes dopoledne vyhlásila vzdušný poplach a vyzvala obyvatele, aby vyhledali úkryt. Ministerstvo obrany oznámilo, že litevský vzdušný prostor narušil dron, proti němuž zasahuje letecká mise Severoatlantické aliance, uvedla agentura Reuters. Poplach byl krátce poté zrušen a armáda uvedla, že lidí mohou opustit úkryt, napsala agentura AFP.

Symbol odolnosti klimatu mizí. Jižní oceán čelí nové hrozbě

Mořský led kolem Arktidy v posledních letech rychle ubývá, zatímco Antarktida tomuto scénáři vzdorovala. Mořský led na jižním pólu, který se každý rok rozpíná kolem ledového kontinentu, se jevil jako mimořádně odolný vůči globálnímu oteplování. Nejen že neubýval – mezi lety 2007 a 2015 expandoval. A pak se něco změnilo. Mořský led kolem Antarktidy začal mizet.

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně, řekl po jednání Putin

Vztahy mezi Ruskem a Čínou dosáhly bezprecedentní úrovně a dále se rozvíjejí, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova se však oba státy zatím neshodly na výstavbě nového plynovodu Síla Sibiře 2, což mělo být jedním z hlavních témat jednání. Kromě oficiálních rozhovorů mají oba prezidenti zakončit den neformálním setkáním u čaje.

Senát se bouří proti Trumpovi. Republikáni podpořili rezoluci proti válce s Íránem

Senát v úterý schválil rezoluci o omezení válečných pravomocí prezidenta, což pro demokraty představuje průlom po sedmi neúspěšných pokusech. Opatření má navrátit moc rozhodovat o vojenských akcích Kongresu, aby však omezilo pravomoci Donalda Trumpa vést válku s Íránem, muselo by projít hlasováním ve Sněmovně. I poté by ho navíc Trump mohl vetovat.

Syn zakladatele společnosti Mango byl zatčen v souvislosti s pádem jeho otce z útesu

Španělská policie zadržela Jonathana Andica, syna zakladatele módní značky Mango Isaka Andic. Vyšetřovatelé ho podezírají v souvislosti se smrtí jeho otce, který v prosinci 2024 zahynul při pádu v horách Montserrat nedaleko Barcelony.

Švédové po porážce s Českem řeší krizi

České vítězství 4:3 nad Švédskem rozvířilo ve švédských médiích velkou debatu. Kritika míří hlavně na obranu, výkon brankáře Magnuse Hellberga i slabou hru pět na pět. Experti navíc tlačí na trenéra Sama Hallama, aby konečně nasadil talentovaného Antona Frondella.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama