-3.8 C
Czech
Středa 31. prosince 2025
Protext ČTKČeši rok před zahájením Expo představují český národní pavilon ve virtuální realitě

Češi rok před zahájením Expo představují český národní pavilon ve virtuální realitě

Generální komisař české účasti na světové výstavě Ondřej Soška ve středu 17. dubna 2024 podepsal smlouvu s generálním dodavatelem stavby na český národní pavilon, japonskou stavební společností Daisue (jejím generálním ředitelem Kazunori Muraem). Při této příležitosti se uskutečnila rovněž virtuální premiéra českého národního pavilonu. Ten má nyní své virtuální dvojče, jen kousek za Prahou, v sídle společnosti Virtuplex. Rok před zahájením světové výstavy si tak partneři z řad firem, ale i krajů, měst a nejrůznějších institucí můžou pavilon projít a bavit se o možnostech spolupráce.

„Možnost procházet pavilon s 3D brýlemi, vidět jej v měřítku 1:1, odchytávat nejrůznější nedostatky ještě před tím, než začneme stavět, a zároveň ukazovat velice reálný model našim zasmluvněným i potenciálním partnerům, je nedocenitelná. Celý projekt jsem od počátku koncipoval tak, že jsem chtěl dát příležitost skvělým českým architektům i českým dodavatelům ukázat svůj talent a kreativitu, prezentovat se v zahraničí a otevírat nové příležitosti a možnosti spolupráce. Proto jsme vyhlásili po více než dvaceti letech otevřenou architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo skvělých 38 projektů. Výhodou architektonické soutěže oproti v posledních letech používanému Design & Build (tedy situaci, kdy naráz soutěžíte stavební firmu i architekty) je fakt, že můžeme mít design a celý proces lépe pod kontrolou tak, aby byl v souladu koncepcí české účasti na Expo 2025, kterou v roce 2022 schválila vláda,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Na převedení českého národního pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v Ósace do virtuální reality se příkladně ukázaly velké přínosy moderních technologií virtuální reality. Od raných fází projektu bylo možné procházet pavilonem v prostoru haly ve Virtuplexu a ladit s architekty model do posledního detailu – od použitých materiálů až po intenzitu světla uvnitř. Díky virtuálnímu modelu vzniklo také vůbec první video českého národního pavilonu.

„S organizačním týmem Expo jsme detailně diskutovali a simulovali například cestu pavilonem a jeho klíčové části. Díky tomu, že v modelu procházíte v měřítku 1:1, máte možnost vnímat všechny vzdálenosti, pohledy na interiér ale také výhledy ven z pavilonu. Prostřednictvím různých variant řešení interiéru umožňuje také model obchodním partnerům bližší seznámení s potenciálními variantami využití prostor,“ přibližuje několikaměsíční práci spoluzakladatel a CEO Virtuplexu Martin Petrovický.

Vizualizace českého pavilonu na Expo 2025

Druhým krokem po architektonické soutěži je pak vybrat zhotovitele pavilonu – někoho, kdo budovu postaví. „Přestože se nám nepodařilo najít českou firmu, která by disponovala legislativou požadovanou japonskou stavební licenci, hledali jsme japonské firmy, které chtějí spolupracovat s českými dodavateli. Do Japonska totiž plánujeme dovézt české dřevo a sklo,“ vysvětluje komisař Soška a doplňuje: „Do výběrového řízení na generálního dodavatele jsme na základě předchozích indikací a projeveného zájmu přizvali šest firem, nabídku jsme obdrželi od třech z nich. Nejnižší nabídku podala firma Daisue.“

Po podpisu smlouvy, který proběhl ve středu 17. dubna 2024 ve Virtuplexu, začne firma Daisue s přípravnými pracemi na českém pozemku na ostrově Jumešima v Ósace.

„Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí výstavby českého národního pavilonu a že se nám dostalo takové pocty. Český pavilon bude náročná stavba – dřevěná CLT konstrukce se bude obkládat sklem. Naše firma se ale v současné době začíná více zabývat výstavbou dřevostaveb a váš pavilon bereme jako skvělou referenci pro další zakázky. S Českou republikou bychom do budoucna chtěli navázat hlubší spolupráci,“ říká generální ředitel a prezident společnosti Daisue Kazunori Murao.

„Pavilon bude využívat svého exponovaného umístění na křižovatce pobřežní promenády a hlavního bulváru a za každého počasí na sebe strhávat pozornost svou dominantní solitérní hmotou a vizualitou skleněné transparentní obálky objektu. Fasáda z tabulového uměleckého skla odkazuje na bohatou historii sklářství na českém území a zároveň nabízí neobvyklé výstavní prostory s proměnlivou vnitřní atmosférou. Dům bude exponátem sám o sobě,“ přibližují architekti Michal Gabaš a Tomáš Beránek z Apropos Architects.

V návaznosti na výběr generálního dodavatele spouští tým Kanceláře generálního komisaře pro Expo 2025 aktivní nábor partnerů. Během 26 Expo týdnů chystá řadu byznysových témat a konferencí, které by v Japonsku společně s partnery rádi představil. Jedná se například o nanotechnologie, fintech, vesmírné technologie, kyberbezpečnost nebo cirkulární ekonomiku. Komplexní přehled je k nalezení ZDE. Se zájmem o spolupráci se lze obracet na e-mail partnership@expo2025czechia.com nebo vyplnit dotazník na webových stránkách www.expo2025czechia.com. Na Expo se takto chystají například firmy Elmarco a AtomTrace, které v úterý 16. dubna 2024 podepsaly s generálním komisařem Soškou smlouvu o spolupráci.

„Účast na Expo 2025 firmám poskytne především skvělou příležitost expandovat nejen do Japonska, ale i širšího regionu Asie-Pacifik, kam se běžně dostat není úplně snadné. V Asii je obecně vnímání státu mnohem silnější než v Evropě a pokud nějaká firma spolupracuje se státem a participuje na národním pavilonu, má v očích tamějších partnerů mnohem větší váhu a relevanci. Existují samozřejmě i firmy, které sice nemají ambice do Asie expandovat, Expo ale vnímají jako prestižní záležitost a skvělou referenční zakázku pro tuzemské i mezinárodní partnery. Což v konečném důsledku může znamenat například expanzi na nové trhy nebo zvýšení objemu zakázek. Takovou zkušenost má z minulosti například firma Koma Modular, GreeenTech nebo Česká mincovna,“ shrnuje Tomáš Akerman, partnership manažer českého Expo týmu.

Vizualizace českého pavilonu na Expo 2025

Byznysový program se v pavilonu bude konat zpravidla od úterý do čtvrtka, pondělky jsou vyčleněny na tzv. corporate days, kdy si partneři budou moci určité části pavilonu pronajmout. V pátek a o víkendu bude probíhat kulturní program.

Na přípravě kulturního programu českého národního pavilonu se nyní nově podílí současný ředitel Českého centra v Londýně Přemysl Pela a vysvětluje: “Kulturní program českého pavilonu na Expo 2025 v Ósace budeme stavět s partnery kulturní sféry tak, aby v dialogu s byznysovým programem odpovídal záměru akce: přitáhnout pozornost k aktuálnímu Česku. Věnovat se budeme kromě tradičních kulturních atributů současné české umělecké tvorbě, která má potenciál zaujmout domácí japonskou veřejnost i zahraniční návštěvníky výstavy.” Během následujících měsíců budou vypsány open cally pro české umělce, kteří budou mít zájem se na Expo 2025 představit. Tyto akce podtrhnou téma české účasti na příští světové výstavě v Ósace – Česko jako země talentu a kreativity.

Kancelář generálního komisaře také během virtuální premiéry českého národního pavilonu představila oficiálního maskota české účasti na Expo 2025 – exponauta Reného. „Maskoti a kreslené postavičky jsou v Japonsku extrémně populární, po interních diskuzích jsme se rozhodli maskotem vzdát hold výjimečnému českému umělci, který vystavoval v Ósace 1970, Renému Roubíčkovi,“ říká ředitel marketingu českého Expo týmu Aleš Kysela.

Při této příležitosti Kancelář generálního komisaře uvádí videospot, který natočila ve spolupráci s Michaelou Lesařovou Roubíčkovou, sklárnou Pačinek Glass a režisérem Jakubem Jahnem.

René je bytost z křišťálového skla, přátelská, překvapivá a hravá jako sklo samo. Narodil se v ohnivé výhni sklárny v legendárním křišťálovém údolí v Čechách. René, pojmenovaný po svém tvůrci, sklářském výtvarníkovi a designérovi René Roubíčkovi, se stane oficiálním symbolem a maskotem českého pavilonu na světové výstavě Expo 2025 v Ósace. René Roubíček, který navrhl plastiku „Mrak-Voda, zdroj života“ pro Expo 1970 v Ósace, se tak tak symbolicky vrací po 55 letech do stejného města v Japonsku, na světovou výstavu Expo 2025. René má křišťálovou i plyšovou podobu a v Česku ho bude možné oficiálně pořídit ke konci roku 2024.

„Otec i matka patřili k zakladatelům nového názoru na sklo, kdy sklo – materiál, sloužící do té doby výhradně k výrobě užitkových předmětů – začali používat jako materiál pro zhotovení plastik, vznikalo nové umělecké odvětví a pojem skleněná plastika. Roubíčkova plastika, vybraná jako maskot, je právě takovým dílem z dob vzniku tohoto nového uměleckého odvětví. Mám radost, že jeho přínos celosvětovému vývoji nebyl zapomenut. Zároveň jsem velice hrdá na to, že právě dílo mého otce se může stát oficiálním symbolem prezentace našeho státu v zahraničí,“ uzavírá česká výtvarnice Michaela Lesašová Roubíčková. 

O českém pavilonu na Expo 2025

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro Expo 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na Expo 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zónou s výhledem na moře.

O české účasti na Expo 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Sledovat nás můžete také na Twitteru, LinkedIn, Facebooku, Instagramu a na YouTube.

Kancelář generálního komisaře je od ledna 2023 součástí sítě Českých center.

Reklama

Doporučujeme

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj: Spojenci si mohou ověřit, že údajný útok na Putinovo sídlo je lež

Ukrajinští činitelé se spojili s Američany ohledně tvrzení Moskvy o údajném dronovém útoku na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který znovu označil prohlášení Ruska za lživé. Spojenci Ukrajiny podle něj mají technické možnosti, aby si ověřili, že ruské informace nejsou pravdivé.

Izrael od ledna zastaví práci části humanitárních organizací v Gaze

Izrael oznámil, že od 1. ledna pozastaví povolení více než dvěma desítkám humanitárních organizací působících v Pásmu Gazy, včetně Lékařů bez hranic. Důvodem mají být nová pravidla pro prověřování mezinárodních neziskovek.

Čína u Tchaj-wanu předvedla ostré střelby a blokádní manévry

Čínská armáda druhý den pokračovala ve velkých manévrech kolem Tchaj-wanu a přidala i ostré střelby. Peking tím ukazuje, že umí sevřít ostrov ze severu i jihu a zároveň odrazovat zahraniční podporu Tchaj-peje.

George Clooney s manželkou Amal získali francouzské občanství

George Clooney a jeho manželka Amal Clooney mají k Francii dlouhodobě blízký vztah a teď ho potvrdili i oficiálně. Francouzské občanství získali nejen oni dva, ale také jejich dvojčata Alexander a Ella. Hlavním důvodem nebyla kariéra, ale soukromí a snaha vychovávat děti mimo tlak Hollywoodu.

Rok 2025 patří mezi tři nejteplejší v historii

Rok 2025 se zařadil mezi tři nejteplejší v dějinách měření. Vědci navíc poprvé zaznamenali, že tříletý průměr globální teploty překročil hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. Právě tuto hranici Pařížská dohoda označuje jako klíčový limit, který má pomoci zmírnit nejhorší dopady klimatické změny.

Eurotunel po výpadku proudu částečně obnovil provoz

Eurotunel po nočním problému s napájením vlaků postupně obnovuje provoz, cestující ale dál čekají komplikace. Eurostar dál doporučuje, aby lidé cestu raději přesunuli na jiný termín. Do situace se promítají i dlouhé fronty aut, zpoždění trajektů a improvizace na poslední chvíli.

Velkým bílým žralokům hrozí ve Středozemním moři vyhynutí, varují vědci

Velcí bílí žraloci ve Středozemním moři čelí bezprostřední hrozbě vyhynutí. Může za to stále rozšířený nelegální rybolov, který navzdory mezinárodní ochraně těchto predátorů nadále probíhá, zejména u pobřeží severní Afriky. Vyplývá to z výzkumu amerických vědců spolupracujících s britskou organizací Blue Marine Foundation.

Rok 2026 má být podle Grayscale přelomový pro krypto

Konec roku na kryptotrhu přináší jedno velké téma: vstup velkých institucí do hry ve větším měřítku. Grayscale, jeden z největších správců kryptoměnových investičních produktů, čeká, že rok 2026 bude pro digitální aktiva zlomový a otevře „institucionální éru“. Do nového týdne navíc bitcoin startoval na úrovni kolem 87 000 dolarů.

Karlos Vémola podstoupil odloženou operaci čelisti

Karlos Vémola měl krátce před Vánoci podstoupit neodkladnou operaci čelisti. Dva dny před Štědrým dnem na sociálních sítích vysvětlil, že ho trápí akutní zánět a zákrok už nelze odkládat.

Turecká policie zadržela přes 300 podezřelých z vazeb na IS, uvedl ministr

Turecká policie zadržela přes 300 osob podezřelých z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Dnes ráno to na síti X uvedl turecký ministr vnitr Ali Yerlikaya. Stalo se tak po pondělním střetu mezi policií a údajnými členy IS, při kterém zemřeli tři policisté a šest podezřelých. O zhruba stovce zadržených dnes ráno informovala i prokuratura v Istanbulu.

Lukašenko udělil milost dalším 22 lidem, většina byla odsouzena za extremismus

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko udělil milost 22 lidem, uvedla dnes v prohlášení prezidentská kancelář. Jména propuštěných nezmínila. Většina z nich byla odsouzena za extremismus, což je trestný čin často používaný k postihování představitelů běloruské opozice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama