10.3 C
Czech
Čtvrtek 13. listopadu 2025
Protext ČTKČeši měsíc po podpisu smlouvy s generálním dodavatelem stavby položili základní kámen...

Češi měsíc po podpisu smlouvy s generálním dodavatelem stavby položili základní kámen národního pavilonu

Kancelář generálního komisaře společně s generálním dodavatelem stavby, japonskou společností Daisue pokračují v přípravách českého národního pavilonu pro EXPO 2025. Ve středu 15. května 2024 se v dopoledních hodinách za účasti generálního komisaře české účasti Ondřeje Sošky, českého velvyslance v Japonsku Martina Klučara, českého hororárního konzula v Sakai Kazumasy Kuzumury, zástupců společnosti Daisue a architekta Michala Gabaše konal tzv. groundbreaking ceremony (položení základního kamene) a slavnost uklidnění božstev země. Na konci minulého týdne společnost Daisue oficiálně převzala pozemek, který byl Česku přidělen japonskými organizátory. Nyní budou zahájeny přípravné práce.

„Do začátku EXPO 2025 zbývá 333 dní a dnešní den patří podle šintoistického kalendáře mezi ty nejšťastnější. Věřím proto, že se nám vše podaří postavit, jak architekti a projektanti navrhli a naprojektovali. Nadále se držíme našeho původního a originálního designu, který vyšel z otevřené architektonické soutěže a ze kterého jsme nechtěli a ani nemohli slevit. Jsme jedna ze zemí, která úspěšně postupuje v přípravách kupředu a zůstává u pavilonu typu A (tedy vlastního designu). Jsme si vědomi toho, že náš pavilon je v mnoha aspektech inovativní, ale o to víc mě těší, že mohu oznámit, že bude první dřevostavbou z CLT panelů své velikosti bez kovové konstrukce v Japonsku,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 Ondřej Soška.

Během dopoledního ceremoniálu na českém pozemku na ostrově Yumeshima proběhla slavnost uklidnění božstev země neboli Jichinsai. Jedná se šintoistický rituál, který v Japonsku probíhá před zahájením výstavby nové budovy. Rituál vyžaduje povolení od božstva pronajímatele použít pozemek ke stavbě. Je to také způsob, jak se modlit za bezpečnost během stavby.

„Ve čtvrtek 9. května 2024 jsme převzali od organizátorů pozemek, nyní začínáme s přípravnými pracemi, abychom mohli začít stavět, jakmile to bude možné. Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí výstavby českého národního pavilonu a že se nám dostalo takové pocty. Český pavilon bude náročná stavba – dřevěná CLT konstrukce se bude obkládat sklem. Budeme na tom spolupracovat s českými dodavateli, kteří se budou podílet i na samotné stavbě na ostrově Yumeshima. Naše firma se v současné době ale začíná více zabývat výstavbou dřevostaveb a váš pavilon bereme jako skvělou referenci pro budoucí zakázky. S Českou republikou a tamními firmami bychom do budoucna chtěli navázat hlubší spolupráci,“ říká generální ředitel a prezident společnosti Daisue Kazunori Murao.

V návaznosti na výběr generálního dodavatele spustil tým Kanceláře generálního komisaře pro EXPO 2025 aktivní nábor partnerů. Během 26 EXPO týdnů chystá řadu byznysových témat a konferencí, které by v Japonsku společně s partnery rádi představil. Jedná se například o nanotechnologie, fintech, vesmírné technologie, kyberbezpečnost nebo cirkulární ekonomiku. Komplexní přehled je k nalezení v příloze této tiskové zprávy. Tým generálního komisaře Sošky hledá partnery a zájemce o spolupráci i v Japonsku, zájemci se proto mohou obracet na e-mail partnership@expo2025czechia.com. Na EXPO se takto chystají například české firmy Elmarco a AtomTrace, které v dubnu 2024 podepsaly s generálním komisařem Soškou smlouvu o spolupráci.

Byznysový program se v pavilonu bude konat zpravidla od úterý do čtvrtka, pondělky jsou vyčleněny na tzv. corporate days, kdy si partneři budou moci určité části pavilonu pronajmout. V pátek a o víkendu bude probíhat kulturní program.

O českém pavilonu na EXPO 2025

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zónou s výhledem na moře.

O české účasti na EXPO 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Reklama

Doporučujeme

Německé vládní strany se dohodly na nové podobě vojenské služby

Německé vládní strany se dohodly na nové podobě vojenské služby. Odvody budou plošné a zákon stanoví i cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Informace agentury DPA potvrdili dnes koaliční politici.

Europoslanci podpořili snížení emisí o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990

Europoslanci dnes podpořili klimatický cíl snížit emise o 90 procent do roku 2040 oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí by podle schváleného kompromisního návrhu mohlo pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Postoj Evropského parlamentu se velmi podobá pozici Rady EU, kterou schválili unijní ministři životního prostředí minulý týden. Následná jednání v takzvaném trialogu by tak mohla být podle zdrojů ČTK velmi rychlá. Text podpořilo 379 europoslanců, 248 jich bylo proti a deset se zdrželo hlasování.

V Peru zemřelo 37 lidí při pádu autobusu do rokle

Tragická nehoda na jihu Peru si vyžádala nejméně 37 obětí. Autobus se srazil s nákladním autem a zřítil se z horské silnice do dvousetmetrové rokle v oblasti Arequipa. Podle úřadů jde o jedno z nejhorších dopravních neštěstí posledních let.

Český tým představil olympijskou kolekci pro Milán a Cortinu

Český olympijský výbor ukázal novou kolekci pro ZOH 2026 v Miláně a Cortině. Tým se loučí s bílou a sází na barvy, retro detaily i chytré vychytávky. Fanoušci si ji mohou koupit už teď.

KOMENTÁŘ: Buffett se loučí, už „bude potichu“. Čtyři lekce, které zanechal investorům

Legendární investor Warren Buffett poslal akcionářům své Berkshire Hathaway tradiční dopis. Naposledy. 95letý rodák z Omahy totiž s koncem roku odchází do důchodu a žezlo vlády předává Gregu Abelovi. I tak zůstane Buffett ikonou, která změnila pohled na investování. Proč?

Nové centrum EU posílí obranu proti manipulacím a dezinformacím

Evropská komise dnes představila iniciativu nazvanou Evropský štít demokracie, prostřednictvím které chce lépe čelit manipulacím s informacemi, vměšování do voleb a dezinformacím, zejména z Ruska. Informovala o tom komise v prohlášení. Jádrem iniciativy bude nové Evropské centrum pro demokratickou odolnost, které má koordinovat a sdílet informace o manipulačních a dezinformačních kampaních.

Ruské dronové útoky zabily na Ukrajině jednoho muže a pět osob zranily

Ruské dronové útoky si dnes na Ukrajině vyžádaly nejméně jednu oběť a několik zraněných, uvedly podle agentury DPA ukrajinské úřady. Hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes podle agentury AP uvedl, že ruská armáda obsadila tři osady na jihu Záporožské oblasti. Nejtvrdší boje se podle něj odehrávají v obléhaném Pokrovsku a v poslední době zesílily i boje u měst Kupjansk a Lyman. Ukrajinská armáda uvedla, že útočila na jihu Ruska na jeden z hlavních ruských podniků na výrobu polyethylenu.

Afghánské ženy mohou do nemocnice pouze v burce, nařídil podle Lékařů bez hranic Tálibán

Tálibán nařídil, aby všechny pacientky, pečovatelky i zaměstnankyně při vstupu do veřejných zdravotnických zařízení v afgánském městě Herát nosily burku – úplný islámský závoj zakrývající celé tělo i obličej. Opatření vstoupilo v platnost 5. listopadu.

Trumpův postoj ke klimatu je příležitostí pro Čínu, míní architektka Pařížské dohody

Americký prezident Donald Trump sice zpochybňuje klimatickou krizi jako „největší podvod v historii“, ale podle Christiany Figueres, hlavní architektky Pařížské klimatické dohody, to svět nezastaví. Spojené státy tím podle ní přenechávají vedení v boji s klimatickou změnou Číně, která se stává dominantní silou v oblasti čistých technologií.

U libyjských břehů se pohřešuje nejméně 42 migrantů, převrátil se s nimi člun

Nejméně 42 migrantů se pohřešuje poté, co se s nimi u pobřeží Libye na začátku tohoto měsíce převrátil gumový člun. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), podle níž jsou migranti pravděpodobně mrtví. Libyjským úřadům se podařilo zachránit sedm ze 49 lidí na palubě. Příčinou neštěstí byly vysoké vlny.

Napětí na klimatickém summitu COP30. Původní obyvatelé Amazonie žádají větší prostor

V brazilském městě Belém došlo na klimatickém summitu COP30 k nečekaným nepokojům. Skupiny původních obyvatel a aktivistů se dostaly do konfliktu s ochrankou OSN. Za výkřiky o ochraně pralesa a právu na účast v rozhodování stojí dlouhodobá frustrace z prázdných slibů.

Baristé Starbucks opět stávkují, zákonodárci vyzývají k uklidnění situace

Americký kavárenský řetězec Starbucks znovu zasáhly stávky baristů, kteří požadují vyšší mzdy a navýšení počtu zaměstnanců. Nehledě na změnu strategie, prosazovanou novým generálním ředitelem Brianem Niccolem, společnost roste pomalu a její reputace mezi zákazníky není optimální. Stovka zákonodárců Niccola v dopisech vyzvala k jednání s odbory.

Poptávka po fosilních palivech může růst dalších 25 let, varuje IEA

Poptávka po ropě a zemním plynu poroste až do poloviny století, pokud svět nezmění svou současnou energetickou politiku. Ve své nové zprávě World Energy Outlook to uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní se vlády odvracejí od klimatických závazků a směřují k politice, která dává přednost jistotě dodávek a nízkým cenám před snižováním emisí.

Největší zabavení bitcoinů v historii: čínská podnikatelka dostala 11 let vězení

Britský soud poslal do vězení čínskou podnikatelku Qian Zhimin, která prala kryptoměny získané z obřího finančního podvodu. Žena dostala trest 11 let a 8 měsíců poté, co se přiznala k praní špinavých peněz. Policie u ní zabavila víc než 61 tisíc bitcoinů – dnes v hodnotě přes šest miliard dolarů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama