SportCelkem 286 kol v Bahrajnu. Jediný Čech v F2 má za sebou úspěšné testy

Celkem 286 kol v Bahrajnu. Jediný Čech v F2 má za sebou úspěšné testy

Momentálně jediný Čech v F2 Roman Staněk odjel v Bahrajnu testovací jízdy. Staněk závodí za italský Trident Racing po boku Francouze Clémenta Novalaka. Svou první sezónu v F2 odstartoval Staněk třídenním testováním v Bahrajnu. Celkem najeli se svým kolegou 286 kol.

Na letošní rok se Staňkovi podařilo nominovat do F2 díky úspěšné loňské sezóně v F3, kde skončil na pátém místě. Celou sezónu podával dobré výkony a bojoval o pódia. Vedení týmu Trident rozhodlo, že povolí Staňkovi rozdat si to v F2.

V Bahrajnu se mu nepodařilo umisťovat mezi nejrychlejšími. Zvykal si na změny pneumatik a nový monopost. Celkově Staněk hodnotí testování jako úspěšné. Český rodák si chválí především atmosféru v Tridentu. S týmem si rozumí dobře a panuje přátelská nálada. Komunikace se stájí je také dobrá a mohou se v klidu soustředit na vývoj vozu.

Staněk pracuje na psychice a dýchání

Staněk se připravoval celou zimu. Pilně posiloval a zlepšoval i svoji mentalitu. Pracuje dokonce na dýchání. Je vidět, že Staňkův hlad po výsledcích je veliký. „Budu teď trénovat psychiku a budu pracovat na dýchání. Je to pro mě důležité jak z pohledu závodníka, tak člověka. Už to není jen o posilování, jako přes zimu. Teď se jde do finiše. Důležitý je dobrý mindset. Vím, že umím být rychlý a tým taky, tak pojďme na to! Chodím do věcí po hlavě a všechno dělám naplno, ať už je to závodění, nebo fotbal s kamarády,“ říká český závodník.

F2 je pro Staňka krok do neznáma. Toto řekl Staněk po skončení testování: Mám z testování trochu smíšené pocity. Nevím, kam se mám zařadit. Jestli top deset nebo patnáct… Nechám se překvapit. Nechám na trati všechno a budu doufat v dobré výsledky.“

Clémente Novalak byl při testování opravdu silný. Podařilo se mu skončit na druhém a sedmém místě. Trident ukazuje, že má monopost, který je schopný konkurovat.  Navzdory drobným technickým potížím dokončil Trident všechny potřebné testy a má dobré informace o výkonu jejich vozu.

Tým považuje za klíčové dobré umístění v kvalifikacích. V testovacích oknech před závodem se závodníci budou zaměřovat na co nejrychlejší časy.

Doporučujeme

Merz kritizuje neschopnost USA vyjednávat s Íránem

Německý kancléř Friedrich Merz podrobil ostré kritice Spojené státy americké v souvislosti s jejich postupem v probíhajícím konfliktu s Íránem. Podle jeho slov íránské vedení Washington ponižuje a nedaří se nalézt jasnou strategii, jak válku ukončit. Tento otevřený slovní výpad odhalil hluboké trhliny v jednotě mezi USA a jejich evropskými spojenci v NATO, které se prohlubují už od zahájení společných útoků Američanů a Izraele na íránské cíle koncem února letošního roku.

Sněhové bouře si v Rusku vyžádaly dva mrtvé a desítky raněných

Nejméně dva mrtvé a více než tři desítky zraněných si vyžádaly rozmary počasí v Rusku, kde mokrý sníh a silný vítr pokácely stovky stromů, které poškodily desítky aut. Bez proudu se ocitlo 76.000 lidí, uvedla dnes agentura Interfax. V Samaře padající stromy zabily mladou dívku a muže, dodala s odvoláním na prokuraturu.

Leoš Mareš slaví padesátiny a připomíná kariéru plnou zvratů

Leoš Mareš slaví kulaté narozeniny a k nim přichází dokument, který mapuje jeho cestu českým showbyznysem. Připomíná slavné kožichy, velké úspěchy, vztahy i okamžiky, které se ne vždy povedly.

Izrael bombardoval Libanon navzdory příměří, včetně jihu, Bikáa a Antilibanonu

Izrael dnes podnikl několik vzdušných úderů na jih Libanonu, východní údolí Bikáa a pohoří Antilibanon poblíž syrských hranic, uvedly agentura AFP a deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izraelská armáda potvrdila útoky na údolí Bikáa, kde prý cílí na pozice militantního hnutí Hizballáh. Boje pokračují navzdory nově prodlouženému příměří a snahám o mírová jednání.

Nemá to konce. Ceny ropy kvůli krachu jednání s Íránem rostou

Ceny ropy na světových trzích na začátku týdne výrazně vzrostly poté, co se znovu zadrhla jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Referenční cena ropy Brent se vyšplhala nad 107 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se přiblížila k hranici 96 dolarů. Trhy reagují především na rostoucí geopolitické napětí a nejistotu kolem dalšího vývoje v regionu.

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj tzv. agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy Kč) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale dnes ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Slovensko podalo žalobu proti rozhodnutí EU ukončit dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týden podalo dříve ohlášenou žalobu proti rozhodnutí Evropské unie postupně ukončit dovoz ruského plynu do evropského bloku. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení slovenského ministerstva spravedlnosti. Žalobu v uvedené záležitosti dříve podalo k soudu EU také Maďarsko.

KOMENTÁŘ: Kolabující aerolinka vyrostla na burze o stovky procent. Stačilo pár slov Trumpa

Americký prezident Donald Trump nadále zůstává nejvlivnějším investičním influencerem planety. Dokazuje to kauza spojená se zvažovaným vládním nákupem aerolinky Spirit Airlines. Zapomenutý titul na burze posílil o více než 600 procent. Proč?

Velrybu uvázlou na severu Německa zkusí záchranáři naložit na člun v úterý

Tým dobrovolníků se na severu Německa pokusí naložit uvázlou velrybu na nákladní člun nejdříve v úterý. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Keporkak přezdívaný Timmy uvázl na mělčině v Baltském moři v březnu. Pokusy o jeho záchranu poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.

Írán podle Axiosu předložil USA nový návrh na ukončení války a otevření průlivu

Írán předložil Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války s tím, že jaderné rozhovory by se odložily až na pozdější fázi vyjednávání. V noci na dnešek o tom informoval portál Axios s odvoláním na své zdroje. Spojené státy s Izraelem na konci února zaútočily na Írán, což vyvolalo regionální válku. Mezi Íránem a USA nyní platí příměří.

Japonsko zasáhlo další silné zemětřesení

Japonský ostrov Hokkaidó dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně. Informovala o tom agentura AFP. Otřesy nastaly v době, kdy japonské úřady vydaly pro sever země varování před velkým zemětřesením, které by mohlo přesáhnout i sílu osmi stupňů.

Návštěva krále Karla v USA se uskuteční i po střelbě ve Washingtonu

Bezpečnostní incident ve Washingtonu vyvolal otázky, ale na britské královské návštěvě se nic nemění. Král Karel a královna Camilla dorazí do Spojených států podle plánu. Úřady ujišťují o jejich bezpečnosti.

Na slavnostní večeři v hotelu Washington Hilton střílel učitel a herní vývojář. Podle policie chtěl zabít Trumpa

Policie zveřejnila identitu muže zadrženého po sobotní střelbě v hotelu Washington Hilton, kde se konala tradiční večeře korespondentů Bílého domu. Je jím Cole Tomas Allen (31) z kalifornského Torrance.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama