Protext ČTKČapkova Matka míří do Izraele

Čapkova Matka míří do Izraele

Praha 26. ledna 2023 (PROTEXT) – Společná tisková zpráva Národního divadla Brno a Českých center ze dne 26. 1. 2023

Činohra Národního divadla Brno se chystá na prestižní zájezd do izraelského Národního divadla Habima. Ve dnech 6. a 7. února 2023 zde odehraje svou úspěšnou inscenaci Matka od Karla Čapka, kterou nastudoval kmenový režisér Činohry NdB Štěpán Pácl.

Inscenace Matka měla premiéru 8. dubna 2022 v divadle Reduta a od té doby je beznadějně vyprodaná. „Je spousta vynikajících her, které čekají na své herce a na svůj čas. A my najednou zjistili, že máme ideální obsazení pro toto Čapkovo drama: Tereza Groszmannová jako Matka a Pavel Čeněk Vaculík jako Toni. Bylo jasné, že díky nim bude Čapek promlouvat tím, co je v něm nadčasové, divadelně inspirativní a divácky poutavé. To jsme ještě netušili, že Rusko napadne Ukrajinu a že budeme hrát o tom, co se odehrává v jen několik stovek kilometrů vzdálené zemi,“ vysvětluje režisér Pácl, co rozhodlo o výběru díla, které Čapek napsal před 85 lety.

Izraelské Národní divadlo Habima je celosvětově známé a prestižní divadlo se zajímavou historií. Bylo založeno roku 1917 v Moskvě a při celosvětovém turné ve dvacátých letech část souboru zůstala v USA a část se usadila v mandátní Palestině. Od roku 1931 sídlí trvale v Palestině a následně v Izraeli. Roku 1958 bylo prohlášeno za divadlo národní.

Rozhodně není náhoda, že z titulů Činohry NdB bylo vybráno právě toto Čapkovo drama. „Téma Matky je pro Izraelce určitě velmi blízké, vzhledem k tomu, v jakém prostředí, obklopení nepřáteli už desetiletí žijí. A i přesto, že děti Izraelci milují nade vše, jsou si dobře vědomi, že musí, pokud jsou napadeni, se bránit. A Čapkova Matka se navíc v Tel Avivu poprvé hrála už v roce 1939! Tedy pouhý rok poté, co ji Čapek napsal. Tehdy ji ztvárnila slavná izraelská herečka Hana Rovina, jejíž fotografie dodnes zdobí kancelář generálního ředitele Habimy,“ předvídá naladění publika ředitel Českého centra Tel Aviv Robert Mikoláš. Právě České centrum Tel Aviv s propagací a organizací hostování vydatně pomohlo. Výjimečnost a organizační náročnost zájezdu potvrzuje i sám ředitel centra: „Výjimečný je už tím, že se uskuteční. Není úplně jednoduché tak velký soubor přivézt. Výjimečný je i fakt, že vystoupí v Habimě, tedy v izraelském Národním divadle, kde vždy hrají ty nejlepší zahraniční soubory, takže je to určitě pocta. A výjimečný je do třetice i tím, že právě Národní divadlo Brno vystoupí v Izraeli hned na začátku letošního roku, kdy si připomínáme 30. výročí vzniku České republiky i navázání diplomatických styků mezi ČR a Státem Izrael.“

Logistická stránka celého projektu vyžadovala maximální úsilí mnoha pracovníků NdB. Nakládání kulis, kostýmů či techniky do kontejneru se uskutečnilo ještě před Vánoci, 22. 12. 2022. Kamión kontejner odvezl do německého přístavu Bremerhaven a odtud plul lodí do izraelského přístavu Ashdod. Tam bez komplikací přistál 22. 1. Soubor činohry a tým lidí, který je k odehrání představení potřebný, odletí do Tel Avivu 3., respektive 4. února. Poděkování zde patří společnosti SmartWings za poskytnutí letenek i přepravu zavazadel a techniky.

Spolupráce mezi oběma divadly neskončí odehráním dvou představení v Tel Avivu. Soubor Národního divadla Habima přiveze do Brna inscenaci The One My Soul Loves, která autorsky zpracovává útok na telavivský podnik pro LGBTQ+ komunitu v roce 2009. Představení se odehraje v rámci festivalu Divadelní svět Brno, který pořádá Národní divadlo Brno a který patří mezi nejvýznamnější divadelní festivaly v ČR.


https://www.czechcentres.cz/blog/2023/01/capkova-matka-miri-do-izraele

Doporučujeme

Ukrajina po nočním ruském útoku hlásí mrtvého a několik zraněných

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 99 dronů, 92 z nich se podařilo obraně sestřelit, případně neutralizovat radioelektronickým bojem. Dnes o tom informovalo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany zase ohlásilo, že od pátečního večera do dnešního rána protivzdušné síly zachytily a zničily 187 ukrajinských bezpilotních letounů. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi, vzájemné dronové útoky jsou součástí bojů.

Bolivijský prezident vyhlásil po týdnech protestů výjimečný stav

Bolivijský prezident Rodrigo Paz dnes vyhlásil po šesti týdnech protestů a blokád silnic v celé zemi výjimečný stav. Dává mu více ústavních pravomocí, umožňuje mimo jiné vyslat k prolomení blokád ozbrojené složky. Informují o tom tiskové agentury.

Izraelský útok na jihu Libanonu zabil navzdory příměří 16 lidí

Při nových izraelských úderech na jihu Libanonu v oblasti Nabatíja zahynulo den po vyhlášení příměří 16 lidí. Dalších 12 lidí bylo zraněno a převezeno do nemocnic. Podle agentury AFP to oznámila libanonská civilní obrana. Od pátku má přitom platit klid zbraní dohodnutý mezi Izraelem a libanonským proíránským hnutím Hizballáh.

Německo a Švýcarsko zasáhly bouřky, zranění utrpěly desítky lidí

Po vedrech udeřily na Německo a Švýcarsko prudké bouřky. V Rastattu na jihozápadě Německa zasáhl blesk na sportovní akci devět lidí, na severu země utrpělo kvůli bouři zranění 13 návštěvníků hudebního festivalu a ve Švýcarsku padající větev těžce zranila 16letou dívku. V německé spolkové zemi Porýní-Falc úřady v noci vydaly varování před extrémními povodněmi, hladina jedné z řek v regionu se během několika hodin zvýšila téměř o dva metry, poté ale zase rychle poklesla.

USA přestanou financovat programy proti šíření HIV v Jižní Africe, oznámila vláda

Spojené státy ukončí financování programů zaměřených na boj proti viru HIV a nemoci AIDS v Jižní Africe. Rozhodnutí se týká podpory poskytované prostřednictvím programu PEPFAR, který dosud představoval významnou součást jihoafrických výdajů na prevenci a léčbu této nemoci.

Akcie SpaceX po akvizici Anysphere oslabily

Akcie SpaceX po historickém vstupu na burzu oslabily. Investory znejistila oznámená akvizice společnosti Anysphere, která stojí za nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence.

Požár v hotelu v Dominikánské republice nepřežila turistka

Rozsáhlý požár zasáhl plážový hotel Viva Wyndham Dominicus Beach v letovisku Bayahibe v Dominikánské republice. Z areálu muselo být evakuováno téměř 1700 turistů a zaměstnanců, jedna žena při neštěstí zemřela.

Meloni odmítla Trumpovu historku o společné fotografii

Italská premiérka Giorgia Meloni ostře odmítla tvrzení Donalda Trumpa, že ho na summitu G7 prosila o společnou fotografii. Výrok amerického prezidenta vyvolal v Římě neobvykle tvrdou reakci a naznačil další ochlazení vztahů mezi dvěma politiky, kteří k sobě měli dříve politicky blízko.

Italský šlechtic je podezřelý z brutálních vražd v rámci „lidského safari“ v Sarajevu

Během obléhání Sarajeva měli někteří bohatí cizinci platit vysoké částky za možnost střílet na civilisty. Italská prokuratura nyní prověřuje několik podezřelých, mezi nimi i aristokrata z Milána. Vyšetřovatelé ale zatím nemají dost důkazů, aby kohokoliv postavili před soud.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně dva lidé byli zabiti a další dva zraněni při ruských útocích na Sumskou oblast na severovýchodě Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská policie. Jedno dítě podle úřadů zemřelo při ruském útoku v Dněpropetrovské oblasti. Podle ukrajinského vicepremiéra Oleksije Kuleby ruské drony zaútočily na dvě civilní lodě v Černém moři. Jednoho námořníka zabily, několik dalších zranily. Naopak o ukrajinských útocích informuje Moskva, aniž by upřesnila případné škody.

Tříletého chlapce v britské zoo napadl ve výběhu krokodýl, policie to šetří jako pokus o vraždu

Policie v hrabství Cambridgeshire potvrdila, že tříletého chlapce, který ve čtvrtek utrpěl život ohrožující zranění v zoologické zahradě Johnsons of Old Hurst nedaleko Huntingdonu, napadl ve svém výběhu krokodýl. Incident policie vyšetřuje jako pokus o vraždu a zadržela muže podezřelého z toho, že chlapce do krokodýlího výběhu vhodil.

V Tokiu hasiči evakuovali asi 300 žáků a učitelů z hořící základní školy

Na základní škole v Tokiu dnes vypukl požár, všech asi 300 studentů a učitelů bylo evakuováno do bezpečí, oznámily místní úřady. Podle japonských médií je lehce zraněno kolem deseti lidí. Agentura Kjódó uvedla, že většina ze zraněných se nadýchala kouře. Příčina požáru se vyšetřuje.

Hormuzským průlivem proplulo 25 lodí, pětina obvyklého provozu

Ve čtvrtek proplulo Hormuzským průlivem 25 lodí, uvedla dnes specializovaná platforma AXSMarine. Podle ní je to nejvíce od poloviny dubna, kdy průliv blokovaly americké a íránské síly, a zhruba pětinásobek denního průměru ze začátku června. Provoz je ale zhruba pětinový ve srovnání s obdobím těsně před začátkem války, kterou na konci února útokem na Írán rozpoutaly Spojené státy spolu s Izraelem.

Obnova rašelinišť zvyšuje pohlcování oxidu uhličitého

Rašeliniště patří mezi nejvýznamnější přírodní zásobárny uhlíku na Zemi. Když se ale odvodní kvůli lesnictví nebo zemědělství, začnou naopak uvolňovat velké množství skleníkových plynů do atmosféry. Nový výzkum ze severního Švédska ukazuje, že návrat vody do vysušených rašelinišť dokáže tento trend poměrně rychle zvrátit. Už během prvních dvou let po obnově začala krajina výrazně lépe pohlcovat oxid uhličitý.

Noční izraelské nálety v Libanonu zabily 16 lidí, uvedla libanonská agentura

Životy nejméně 16 lidí si v noci na dnešek vyžádaly izraelské nálety v Libanonu, uvedla libanonská státní tisková agentura. Izraelská armáda předtím podle médií oznámila, že na několika místech na jihu Libanonu útočila na ozbrojence Hizballáhu a jejich infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama