Bývalá učitelka mateřské školy byla tento týden popravena ve střední Číně poté, co před čtyřmi lety zabila jedno dítě a zranila 24 dalších otrávením jejich kaše dusitanem sodným. Informovala o tom agentura Reuters či server BNN Breaking.
Wang Yun (39) se neúspěšně odvolala proti rozsudku, který původně vynesl v září 2020 zprostředkující lidový soud města Jiaozuo v provincii Henan. Ve čtvrtek stejný soud ověřil její totožnost, doprovodil ji na popraviště a vykonal rozsudek smrti, uvádí se v prohlášení soudu podle státních médií.
A former kindergarten teacher has been executed in central China this week after killing one child and injuring 24 others by poisoning their porridge with sodium nitrite four years ago, state media has reported https://t.co/swPUsf16Uf
— RTÉ News (@rtenews) July 14, 2023
V březnu 2019 Wang koupila dusitan sodný poté, co měla spor s kolegyní učitelkou. Server CNN uvedl, že se pohádaly o to, jak nejlépe zacházet se studenty. Druhý den ráno, 27. března 2019, pak Wang přidala dusitan do „kaše osmi pokladů“ dodávané školou a určené pro žáky druhé učitelky. „Kaše osmi pokladů“ je sladká ochucená rýžová kaše, která je v Číně velmi populární.
Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je dusitan toxický a pravděpodobně karcinogen používaný v hnojivech, konzervaci potravin, a dokonce i v munici a výbušninách. Při vysokých hladinách může lidskému tělu zabránit v řádném vstřebávání kyslíku.
V lednu 2020 jedno z dětí zemřelo na selhání více orgánů způsobené otravou, uvádí agentura Reuters. Dvě desítky dalších utrpěly lehká zranění, uvedla státní média.
Násilí v čínských školkách není ojedinělé
Tento případ je jedním z několika případů úmrtí nebo násilí v čínských školkách v posledních letech.
V pondělí došlo k útoku nožem na mateřskou školu v čínské provincii Kuang-tung, ze kterého je podezřelý pětadvacetiletý muž. Zabil šest lidí včetně tří dětí, což vyvolalo vlnu obav z násilí na dětech ve škole.
V listopadu 2017 byla pekingská učitelka mateřské školy odsouzena k 18 měsícům vězení za to, že popíchala čtyři děti ve své třídě jehlami. Podle státního bulvárního listu Global Times policie uvedla, že učitelka s příjmením Liu používala jehly ke „krocení“ dětí.
Podle odhadů nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International Čína ročně popraví tisíce lidí, daleko více než kterákoli jiná země. Čínská vláda však nezveřejňuje oficiální údaje o popravách, což vede k nedostatečné transparentnosti a kontrole, uvádí server BNN Breaking. Značný počet poprav vyvolává otázky o lidských právech a řádném procesu v systému trestní justice země.