menu

18 C
Czech
Neděle 14. července 2024

Francouzský premiér Attal nabídl demisi, prezident Macron ji odmítl

Francouzský premiér Gabriel Attal dnes přijel po prohraných volbách do Elysejského paláce podat demisi. Prezident Emmanuel Macron ji však odmítl, ponechal Attala zatím ve funkci a požádal ho, aby nadále zajišťoval chod země. S odkazem na vyjádření prezidentské kanceláře o tom informovala francouzská média.

Ruský útok na Ukrajinu má 20 mrtvých, v Kyjevě byla zasažena dětská nemocnice

Celková bilance obětí dnešního rozsáhlého ruského vzdušného útoku na Ukrajinu vzrostla na 20 mrtvých a zhruba 50 zraněných, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Nejméně sedm mrtvých hlásí Kyjev, podle jehož starosty Vitalije Klička šlo o jeden z nejhorších útoků na metropoli od začátku invaze. Zásah tam utrpěla mimo jiné dětská nemocnice. V Kryvém Rihu v centrální části Ukrajiny pak útok zabil deset lidí a dalších 31 zranil. Ve všech ukrajinských oblastech byl dopoledne vyhlášen letecký poplach, výbuchy byly hlášeny i z dalších ukrajinských měst.

Byly oceněny nejlepší dopravní stavby a inovace v oboru za rok 2023

Sledujte nás na sítích

Dne 25. června 2024 proběhlo slavnostní vyhlášení 21. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku 2023. Ocenění vítězům předali ministr dopravy ČR, Martin Kupka, primátor hlavního města Prahy, Bohuslav Svoboda, zástupci Poslanecké sněmovny a další partneři. V rámci galavečera byla za své odborné práce oceněna také více než desítka studentů technických oborů českých vysokých škol. Od příštího ročníku organizaci České dopravní stavby nově převezme Svaz podnikatelů ve stavebnictví a soutěž se představí v novém vizuálním kabátu.

Reklama

Hlavní cenu – titul České dopravní stavby za rok 2023 obdrželo celkem pět projektů, byla udělena jedna cena poroty, osm staveb obdrželo cenu garantů a partnerů, tři ceny rozdali mediální partneři soutěže a v neposlední řadě se předala i cena veřejnosti. Ocenění výhercům předali ministr dopravy ČR, Martin Kupka, místopředsedové PSP ČR, Věra Kovářová a Karel Havlíček, primátor Prahy, Bohuslav Svoboda, a Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Galavečer se konal na symbolickém místě, v nově zrekonstruovaných secesních prostorách Fantova sálu na Hlavním nádraží v Praze.

Hlavní tituly České dopravní stavby, technologie a inovace roku získala v kategorii Silniční a dálniční stavby nad 150 mil. Kč stavba Městského okruhu v úseku Křimická (Chebská) – Karlovarská v Plzni od přihlašovatele Metrostav. V kategorii Silniční a dálniční stavby do 150 mil. Kč zvítězilo odstranění úrovňového přejezdu v obci Ktová od přihlašovatele SILNICE a.s. Tramvajová trať Divoká Šárka – Dědina od přihlašovatele Subterra proměnila titul v kategorii Železniční a tramvajové stavby nad 150 mil. Kč. Přihlašovatel AVERS získal za rekonstrukci výpravní budovy Praha hlavní nádraží titul v kategorii Dopravní stavby (ostatní). Poslední z pěti předaných titulů byl v kategorii Dopravní stavby realizované v zahraničí, kde se umístila rekonstrukce vrat komory a hráze VD Gabčíkovo od přihlašovatele Metrostav.

Cenu poroty získala v kategorii Silniční a dálniční stavby nad 150 mil. Kč stavba Šlovice – Přeštice, přeložka od přihlašovatele PRAGOPROJEKT.

Cenu garantů a partnerů předalo Ředitelství silnic a dálnic, které ocenilo obchvat v Bludově přihlašovatele STABAG. Cenu Prahy obdržela Tramvajová trať Modřany – Libuš od METROPROJEKT Praha. Správa železnic udělila svou cenu za Optimalizaci trati Praha Smíchov (mimo) – Černošice (mimo) přihlašovatele EUROVIA. Cenu ŘVC dostal Metrostav za Přístaviště Poděbrady pro osobní lodní dopravu a malá plavidla. Cena SDT putovala za rekonstrukci vozovny Slovany Plzeň od Plzeňských městských dopravní podniků. Cenu České silniční společnosti obdržela stavba Hradec nad Svitavou – Lačnov od přihlašovatele SILNICE a.s.

Reklama

Cenu ČKAIT pro projektanta, Ing. Martina Řehulku, vyhrálo přemostění v Blansku přihlašovatele Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Cenu ČKAIT pro stavbyvedoucího, Ing. Radka Lišku Ph.D,. obdržela rekonstrukce vrat komory a hráze VD Gabčíkovo od Metrostavu.

Ceny mediálních partnerů předali časopis Silnice Železnice přihlašovateli Subterra za tramvajovou trať Divoká Šárka – Dědina, časopis SKYPAPER přihlašovateli SUDOP PRAHA za modernizaci trati Hradec Králové – Pardubice – Chrudim a časopis Stavebnictví přihlašovateli PRAGOPROJEKT za stavbu Šlovice – Přeštice, přeložka.

Cena veřejnosti, kterou rozhoduje anketa na oficiálních stránkách soutěže, vyhrála stavba Šlovice – Přeštice, přeložka od přihlašovatele PRAGOPROJEKT.

Součástí večera byli tradičně oceněni také studenti technických vysokých škol. V rámci soutěže o nejlepší ročníkovou, bakalářskou a diplomovou práci z oboru doprava a dopravní stavitelství byly uděleny ceny rektorů, děkanů a hlavních patronů. Konkrétně se rozdělovala ocenění zástupců ČVUT v Praze, VUT v Brně, Univerzity Pardubice, Západočeské univerzity v Plzni a Technické univerzity v Liberci. Výherci z řad studentů obrželi i finanční odměnu v hodnotě pěti až dvaceti tisíc korun. Celkem tak bylo s předchozími ročníky rozděleno již 2,230.000 Kč.

„Podpora studentů je pro nás klíčová, obzvlášť v kontextu technických oborů, kde je lidí nedostatek. Chceme mladé zkrátka více motivovat ke studiu i zapojování se do praxe, “ říká Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který byl již po několikáté partnerem soutěže a od příštího ročníku převezme její organizaci do své režie.

„Jsme velmi rádi, že můžeme převzít štafetu a dále se teď na poli inovací a technologií ve stavebnictví inspirovat a posouvat dál. Chceme nadále oceňovat české firmy a projekty včetně studentských, které naše odvětví posouvají vpřed,“ popisuje změnu ve vedení soutěže Jiří Nouza. V závěru galavečera byla zároveň odkryta také nová vizuální identita soutěže pro příští ročníky.

Snaha o podporu mladých se netýkala jen Studentské soutěže České dopravní stavby, ale promítla se také do kulturního programu galavečera, který se rozezněl hudbou v podání studentů HAMU.

O SPS

Svaz podnikatelů ve stavebnictví je dobrovolnou zájmovou organizací a zároveň vrcholným představitelem českého stavebnictví. Podtrhuje význam pozemního a dopravního stavitelství a také vodohospodářských staveb v České republice. Jako lídr stavebního průmyslu garantuje svým členům zastupování oboru na nejvyšší možné úrovni. Svaz vznikl v roce 1990 a reprezentuje většinu kapacity stavební produkce v České republice. Hájí zájmy svých členů a usiluje o příznivé podnikatelské prostředí v legislativě a hospodářské politice na celostátní úrovni i v regionech. Více na webu, linkedInu a síti X Svazu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kyberzločinci spojují útok na jednotlivce s masovými kampaněmi

Praha 12. července 2024 (PROTEXT) - Experti společnosti Kaspersky identifikovali nový trend phishingových útoků, během kterých jsou prvky cíleného phishingu používány v hromadných kampaních....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.

ANALÝZA: Sankce nás před válkou neochrání, NATO musí ukazovat svaly

Jelikož Evropa ekonomicky Rusko zastiňuje, reagovala na agresi vůči Ukrajině ekonomickými a obchodními sankcemi. Federace dostala tvrdou ránu, z níž se však dokázala vzpamatovat. Selhali jsme ovšem v nejzásadnější obraně proti případné eskalaci konfliktu – odstrašování. Spoléhat na ekonomickou válku bez „ukazování svalů“ nás neochrání. Obě strategie jsou důležité a Západ by se v tomto měl poučit.

Festival Pohoda přerušila bouře, která si vyžádala několik zranění a zřícení stanů

Hudební festival Pohoda v Trenčíně musel být předčasně ukončen poté, co jej v pátek večer zasáhla silná bouřka. Prudký vítr a déšť strhly několik stanů, což mělo za následek několik zranění. Na místě okamžitě zasahovali záchranáři a hasiči.

Přehled změn od července: Co všechno zdražilo a jaké nové poplatky nás čekají?

Od července 2024 vstoupily v platnost nové legislativní změny, které přinesou zvýšené náklady pro obyvatele České republiky. Tyto změny zahrnují nové poplatky za sociální služby, zvýšení sazeb za penzijní spoření, a zavedení nových poplatků za elektřinu spojených s komunitní energetikou. Zde je přehled nejdůležitějších změn, které ovlivní vaše finance.
Reklama
Reklama