ZprávyBrittney Griner propuštěna z ruské vazby výměnou za Viktora Bouta

Brittney Griner propuštěna z ruské vazby výměnou za Viktora Bouta

Americká basketbalová hvězda Brittney Grinerová byla propuštěna při výměně zajatců s Ruskem. Ve čtvrtek zamířila zpět do Spojených států, čímž pro ni a její manželku skončilo to, co prezident Joe Biden nazval měsíci pekla. Informovala o tom agentura Reuters, AP News a další servery.

Jednání o výměně probíhalo měsíce v době vysokého napětí mezi oběma zeměmi v důsledku únorové ruské invaze na Ukrajinu. Televizní záběry ukázaly Viktora Bouta, bývalého obchodníka se zbraněmi, jak dorazil do Moskvy, kde objal svou matku a manželku.

Griner cestovala z ruské trestanecké kolonie do Moskvy, poté na letiště v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, kde se výměna odehrála. „Je v bezpečí, je v letadle, je na cestě domů po měsících, kdy byla nespravedlivě zadržována v Rusku a držena v nesnesitelných podmínkách,“ řekl Biden novinářům v Bílém domě. Dodal, že domů dorazí během příštích 24 hodin. „Toto je den, na kterém jsme pracovali dlouhou dobu. Nikdy jsme nepřestali usilovat o její propuštění.“

Paul Whelan je dál v ruském vězení

I tak byla skutečnost, že se jednalo o výměnu jednoho za jednoho, překvapením. Američtí představitelé již měsíce vyjadřovali své odhodlání přivést domů Griner i Whelana, šéfa podnikové bezpečnosti v Michiganu, uvězněného v Rusku od prosince 2018 za špionáž.

Rusko odmítlo Bidenův pokus dostat na svobodu i druhého vězně. V oznámení americký prezident uvedl bez bližších podrobností, že Rusové se k Whelanově případu stavěli odlišně.

„Měli jsme na výběr. Buď jeden z nich, nebo žádný,“ cituje agentura Reuters amerického ministra zahraničí Antony Blinkena. „A prezident se rozhodl, že je důležité přivézt domů alespoň Brittney a pokračovat ve snaze na získání Paula.“

Měla strávit 9 let v trestanecké kolonii

Griner (32), dvojnásobná olympijská medailistka a hvězda Národní basketbalové asociace žen, byla zatčena 17. února na moskevském letišti poté, co byly v jejím zavazadle nalezeny ampule s obsahem konopného oleje. Ten je v Rusku zakázaný. Byla odsouzena 4. srpna na devět let v trestanecké kolonii.

Její otevřený status gay černošky, zavřené v zemi, kde se úřady chovají nepřátelsky ke komunitě LBGTQ, vnesl do její právní ságy rasovou, genderovou a sociální dynamiku. Přivedl také bezprecedentní pozornost k případům neoprávněně zadržovaných, píše agentura AP News.

Obchodník se smrtí je doma

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Griner vyměnilo za Bouta (55), ruského občana, který v roce 2012 dostal od amerického soudu 25 let vězení za obvinění související s obchodem se zbraněmi. Téměř dvě desetiletí byl Bout nejznámějším obchodníkem se zbraněmi na světě. Prodával je povstaleckým skupinám a válečníkům v Africe, Asii a Jižní Americe.

Pro experty na ruské bezpečnostní služby trvalý zájem Moskvy o Bouta silně naznačuje ruské zpravodajské vazby.

„Dokázal jsem to. To je hlavní věc,“ řekl Bout v ruské televizi a dodal, že mu nebylo předem řečeno, co se stane. „Uprostřed noci mě prostě probudili a řekli ‚Sbal si věci,'“ dodal.

Výměna byla významným a vzácným příkladem spolupráce mezi Washingtonem a Moskvou od začátku invaze. Obě země si také vyměnily zajatce v dubnu, kdy Rusko propustilo bývalého amerického námořníka Trevora Reeda a Spojené státy ruského pilota Konstantina Jarošenka.

Podmíněné udělení milosti pro Bouta bylo dokončeno ve čtvrtek až poté, co američtí úředníci v SAE ověřili, že tam Griner dorazila. „Těch několik posledních měsíců bylo pro Brittney peklem,“ řekl Biden.

Doporučujeme

Exministr za CDU Spahn čelí výzvám k rezignaci. Má dítě od náhradní matky, což jeho strana odmítá

Předseda parlamentní frakce německých konzervativců a bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn se ocitl pod silnou kritikou poté, co oznámil, že se společně se svým manželem Danielem Funkem stal rodičem díky náhradní matce ve Spojených státech.

Apple sesadil Nvidii z trůnu. Stal se nejcennější společností na světě

Apple sesadil Nvidii z čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Tržní hodnota výrobce iPhonů vystoupala na přibližně 4,88 bilionu dolarů, zatímco Nvidia po poklesu akcií zaostala o několik desítek miliard. Investoři tím naznačili, že od umělé inteligence už neočekávají zisky jen u výrobců čipů.

Inflace v eurozóně zpomalila. Největším problémem zůstávají energie

Růst spotřebitelských cen v eurozóně během června zpomalil. Inflace klesla z květnových 3,2 na 2,8 procenta, stále však zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Největší tlak na peněženky obyvatel dál vytvářejí energie.

TikTokerka z Ghany jde na rok do vězení. Šířila dezinformace o prezidentovi

Ghanský soud poslal na jeden rok do vězení uživatelku sociální sítě TikTok Camillu Alhassan. Třiačtyřicetiletá žena byla odsouzena poté, co se přiznala k obvinění z urážlivého chování a šíření nepravdivých informací v souvislosti s videi namířenými proti prezidentovi Johnu Mahamovi.

Sesuv půdy v Čchung-čchingu zasypal budovy, záchranáři vyprostili deset lidí

Sesuv půdy dnes v jihozápadním čínském městě Čchung-čching zasypal několik obytných budov. Podle státních médií zůstává pod troskami neznámý počet lidí, záchranářům se zatím podařilo vyprostit nejméně deset osob. Pátrací a záchranné práce pokračují, informovala agentura AP.

xAI poprvé žaluje vlastního uživatele kvůli zneužití Groku

Společnost xAI Elona Muska podala žalobu na uživatele svého chatbota Grok. Tvrdí, že obcházel jeho bezpečnostní omezení a vytvářel sexuálně explicitní podvrhy dospělých i nezletilých. Firma požaduje náhradu škody a trvalý zákaz používání jejích služeb.

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.

Šedé velryby v Tichém oceánu čelí masivnímu úbytku

Populace tichomořských šedých velryb se během několika let propadla téměř na polovinu. Hlavní příčinou je úbytek potravy způsobený oteplováním Arktidy a rychlým mizením mořského ledu. Ochránci přírody proto žádají, aby byl druh znovu zařazen mezi ohrožené.

Americké údery v Íránu zabily nejméně 38 lidí, tvrdí íránské úřady

Americké údery na Írán od 22. června zabily 38 lidí a zranily na 400 osob. Podle agentury AFP to dnes ráno oznámilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí bilance, kterou úřad zveřejnil ve středu, informovala o 35 mrtvých a 300 zraněných.

Írán oznámil, že zaútočil na základnu na jihu Sýrie údajně používanou USA

Íránské revoluční gardy oznámily, že zaútočily na americké velitelství pro speciální operace na základně At-Tanf na jihu Sýrie. Šlo podle nich o odplatu za zabití íránských vojáků v Íránšáru. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní média.

USA dokončily šestou vlnu úderů proti Íránu; odvetě čelí Kuvajt, Bahrajn i Katar

Americká armáda dnes brzy ráno SELČ oznámila, že dokončila další rozsáhlou vlnu úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Podle íránských státních médií při nich bylo zasaženo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, zahynulo při tom sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar, informovaly agentury s odvoláním na tamní úřady.

Lana Del Rey chystá dvě alba. Ke Stove přidá další nahrávku

Lana Del Rey překvapila fanoušky zprávou, že její dlouho očekávané album Stove nebude jedinou připravovanou nahrávkou. Zpěvačka pracuje také na rozsáhlé doprovodné desce, kterou chce během následujícího měsíce dokončit. Datum vydání ani její oficiální název zatím neprozradila.

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama