Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Britský soud zamítl pokus prezidenta Madura získat venezuelské zlato

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vrchní soud v Londýně zamítl poslední snahu prezidenta Venezuely Nicoláse Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem v hodnotě jedné miliardy dolarů (více než 24 miliard Kč), které má v úschově britská centrální banka. Informovala o tom agentura Reuters, která rozsudek označila za vítězství venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa.

  Guaidó se domáhal toho, aby soud určil, zda právo kontrolovat zlato má on, nebo opozicí neuznávaný Maduro. Soud rozhodl, že předchozí verdikt venezuelského nejvyššího soudu, který podporuje Madura, by neměl být brán v potaz. Spojené království totiž Madura neuznává jako hlavu státu, britská centrální banka mu proto zlato nemusí vydat.

  Británie odebrala Caracasu kontrolu nad zlatem v sejfech britské centrální banky po prezidentských volbách v roce 2018, ve kterých vyhrál stávající prezident Nicolás Maduro. Volby kvůli nesvobodným podmínkám venezuelská opozice bojkotovala. Zhruba 60 států, včetně Británie či USA, se rozhodly uznat za prezidenta Guaidóa, který předsedal parlamentu zvolenému svobodným způsobem.

  Vláda prezidenta Madura se proti zákazu nakládat se zlatými rezervami bránila u britských soudů. Nižší instance nedokázaly jednoznačně určit, kdo má pravomoc s drahým kovem zacházet. Nejvyšší soud loni oznámil, že spor vrací soudu nižší instance poté, co rozhodl, že britské soudy nemohou postupovat v rozporu s vládou, která uznala Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta. Vrchní soud v Londýně dnes toto rozhodnutí potvrdil.

  Tábory Madura a Guaidóa jmenovaly každý jinou radu venezuelské centrální banky a obě strany vydaly protichůdné pokyny týkající se zlatých rezerv.

  Právníci rady, kterou podporuje Maduro, uvedli, že venezuelská centrální banka po dnešním rozhodnutí zvažuje odvolání. Guaidó, který v posledních 18 měsících zaznamenal oslabení části mezinárodní podpory, verdikt označil za důležité vítězství.

  Krátce poté viceprezidentka a ministryně financí Delcy Rodríguezová prohlásila, že a. Soud podle ní „musí zjednat nápravu“.

  Madurův právní tým uvedl, že by rád prodal část z 31 tun zlata, aby mohl financovat reakci Venezuely na pandemii a podpořit zdravotnický systém zničený léty hospodářské krize. Guaidóova opozice tvrdí, že Madurova administrativa, která má nedostatek peněz, chce peníze použít na vyplacení svých zahraničních spojenců, což jeho právníci popírají.

  Právní experti podle Reuters uvedli, že nejnovější případ je bezprecedentní, neboť v něm jeden z nejvyšších soudů jedné země vykládá ústavu jiné země.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS