-0.4 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
ZprávyBritský premiér Rishi Sunak chce na setkání G20 konfrontovat Putinův režim

Britský premiér Rishi Sunak chce na setkání G20 konfrontovat Putinův režim

Lídři největších světových ekonomik plánují na summitu G20 na Bali konfrontovat zástupce Ruska. Chystá se k tomu také nový britský premiér Rishi Sunak. Podle něj totiž Putinova válka na Ukrajině způsobila destrukci po celém světě. Svá slova však bude muset adresovat ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Minulý týden totiž Rusko oznámilo, že Vladimir Putin na konferenci nepojede. Informoval o tom server BBC a Independent.

Na summit G20 se britský premiér Rishi Sunak původně chystal s tím, že se na něm potká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oznámil proto, že ho hodlá přímo konfrontovat ohledně trvající války na Ukrajině. Putin však nakonec na konferenci největších ekonomik světa začínající 15. listopadu na Bali nedojede. Minulý týden to oznámila mluvčí ruského velvyslanectví v Indonésii. Místo něj by se proto měl na setkání dostavit ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Informoval o tom server BBC.

Svůj proslov tak bude muset Sunak adresovat jemu. Očekává se přitom, že by při přílišné kritice mohl Lavrov konferenční místnost opustit. Stejnou reakci měl totiž na letošním setkání ministrů zahraničí uskupení G20 konajícím se v červenci. K Sunakově konfrontaci by se mohli přidat také další přítomní světoví lídři jako například americký prezident Joe Biden. „Putin způsobil destrukci po celém světě, ničí životy a dovádí mezinárodní ekonomiku k chaosu,“ vyjádřil se pak britský premiér před svým odjezdem.

Na Bali se Sunak vydá v neděli odpoledne. Média rovněž očekávají, že kvůli trvajícímu napětí mezi západními státy a Ruskem nebude konference postupovat podle obvyklých zvyklostí. Lídři se tak například vedle sebe nepostaví na takzvané „rodinné fotce“. Tedy oficiální fotografii všech zúčastněných. Nechtějí být totiž znázornění vedle zástupce Ruska. „Hodláme konfrontovat Putinův režim a jeho naprosté odmítání mezinárodní spolupráce a respektu k suverénním fórům, jako je G20,“ dodal podle serveru Independent Sunak.

Summit G20 na Bali je druhou zahraniční cestou nového britského premiéra Rishiho Sunaka

Zástupci nejrozvinutějších ekonomik také nejspíše nevydají tradiční společné komuniké. Jedná se o soupis několika společných rozhodnutích, kterých politici na summitu většinou dosáhnou. Předpokládá se však, že by na většinu z nich mohl Lavrov použít právo veta. Lídři by se mimo jiné měli na summitu zabývat také problémy spojenými s energetikou, cenami potravin nebo technologiemi. „Británie a její spojenci plánují spolupracovat na pokroku řešícím současné ekonomické výzvy,“ oznámil rovněž Sunak.

Pro nového britského premiéra pak bude let na Bali druhou zahraniční cestou od doby, kdy nastoupil do úřadu. Začátkem tohoto týdne se totiž rovněž zúčastnil klimatického summitu COP27 konaném v Egyptu. Měl tak možnost se poprvé potkat s ostatními světovými lídry. Na konferenci G20 by se mohl seznámit také s americkým prezidentem Joe Bidenem. Zástupci nejrozvinutějších ekonomik světa se začali prvně stýkat po roce 2008 v reakci na tehdejší finanční krizi.

Reklama

Doporučujeme

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama