Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Britského konzervativního poslance ubodal islamista k smrti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský poslanec za Konzervativní stranu David Amess (69) se stal obětí vraždy. Na setkání s voliči v jeho volebním obvodu v Essexu jej ubodal islámský terorista. Policie zatkla muže (25), který je z politikovy vraždy podezřelý. Informuje o tom BBC.

  Vražedný útok se udál v kostele Leigh-on-Sea. Amess je tak druhým zavražděným britským poslancem za posledních pět let. První byla labouristka Jo Cox (42), kterou na předvolebním mítinku v roce 2016 zastřelil Thomas Alexander Mair. Dnes osmapadesátiletý muž se sklony k neonacismu si odpykává doživotní žalář.

  Vraždu Davida Amesse vyšetřuje protiteroristická jednotka Metropolitní policie a podle BBC šlo o islámský terorismus.Smrtelné pobodání v Leigh-on-Sea bylo dnes večer prohlášeno za teroristický incident a vyšetřování vede protiteroristická policie,“ uvedla Metropolitní policie. „Počáteční vyšetřování odhalilo možnou motivaci spojenou s islámským extremismem,“ dodala. Vrah je údajně britský občan somálského původu.

  Podle očitých svědků mladík vběhl do kostela a zasadil nic netušícímu poslanci několik bodných ran. Policie podezřelého zadržela a má i vražednou zbraň. Zatím nejmenovaný muž byl zřejmě osamělým útočníkem, policisté uvedli, že v souvislosti se zločinem nehledají další osoby. Pobodaný poslanec podlehl zraněním na místě a to i přes to, že jej záchranáři zhruba dvě hodiny oživovali.

  Britský premiér Boris Johnson vyjádřil svůj šok a smutek nad ztrátou „jednoho z nejmilejších“ lidí v politice. „Sir David má vynikající zásluhy na přijímání zákonů na pomoc těm nejzranitelnějším,“ řekl premiér. „David byl muž, který vášnivě věřil v tuto zemi a v její budoucnost. Dnes jsme ztratili vynikajícího státního úředníka a velmi milovaného přítele a kolegu,“ řekl Johnson.

  Ministryně vnitra Priti Patelová požádala všechny policejní složky, aby „s okamžitou platností“ přezkoumaly bezpečnostní opatření pro poslance, uvedl mluvčí ministerstva vnitra.

  Bojovník proti potratům a ochránce zvířat

  Vrchní policejní komisař Essexu Ben-Julian Harrington uvedl, že krátce po 12:05 místního času obdrželi hlášení o pobodání. Během několika minut našli policisté sira Davida s mnohačetnými zraněními. Policie a záchranáři pracovali velmi tvrdě na jeho záchraně, ale na místě zemřel, uvedl pan Harrington.

  Policie požádala všechny, kdo útok viděli nebo mají záběry z průmyslových kamer, autokamer nebo dokonce dveřních kukátek, aby ji kontaktovali.

  David Amess byl v britském parlamentu od roku 1983. Vášnivý milovník zvířat se legislativně zasazoval o jejich ochranu. Byl vychován jako římský katolík, politicky byl známý jako sociální konzervativec a jako významný bojovník proti potratům. Byl také známý svou podporou města Southend, kde dlouhá léta vedl kampaň, aby mu byl přiznán status města.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS