Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Britská ministryně vnitra označila zablokování deportace do Rwandy za skandální

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská ministryně vnitra Priti Patelová označila zablokování prvního deportačního letu do Rwandy Evropským soudem pro lidská práva (ESLP) za skandální. Řekla to v rozhovoru, který dnes vyšel v deníku The Telegraph.

  „Nesrozumitelný způsob, jakým tento soud pracoval, je skandální,“ řekla ministryně s poukazem na úterní rozhodnutí soudy, který na poslední chvíli zmařil snahu poslat několik migrantů charterovým letem do Rwandy.

  Britský vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab ve čtvrtek řekl, že Británie se nechystá vyvázat z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (ECHR), ale dodal, že štrasburský soud, který její dodržování vynucuje, překročil své pravomoci, když deportaci neúspěšných žadatelů o azyl odmítl.

  „Dříve takové rozhodnutí nepoužili, což vyvolává otázky ohledně motivace a nedostatku transparentnosti,“ cituje dnes britský list Patelovou.

  Po intervencí evropského soudu někteří politici z Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona vyzývali k odstoupení od Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

  Kontroverzní britský deportační program do Rwandy se má týkat lidí, kteří do Británie vstupují nelegálně, a jeho smyslem podle vlády je odradit migranty od absolvování nebezpečné cesty a rozbít pašerácké sítě. Deportace kritizují lidskoprávní organizace, někteří politici i Organizace spojených národů (OSN).

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS