Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Boris Johnson konečně přiznal, že se tajného večírku za lockdownu účastnil. Omluvil se

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Boris Johnson se omluvil za účast na akci, která se konala 20. května 2020 v Downing Street. Pro Brity tehdy platil tvrdý lockdown. Premiér nyní čelí výzvám k rezignaci, informuje CNN.

  Na začátku každotýdenních premiérských interpelací Johnson uvedl, že se shromáždění na zahradě v Downing Street skutečně na 25 minut zúčastnil. Poté prý odešel dovnitř pracovat. Uvedl, že se domníval, že shromáždění je pracovní akcí, ale s odstupem času připustil, že měl účastníky poslat zpět dovnitř.

  Předseda opozice Keir Starmer zareagoval, že výmluva britského premiéra, že si neuvědomil, že je na večírku, je směšná a urážlivá.

  Tak to máme: Po měsících podvodů a klamání se nám naskytlo ubohé představení muže, kterému došly lži,“ řekl Starmer. Předseda Labouristické strany se dále zeptal, zda premiér odstoupí. K rezignaci jej nicméně vyzývají i členové vlastní strany.

  Premiérův středeční komentář přišel po několika dnech pobouření kvůli akci, která se konala na Downing Street v době, kdy ve Spojeném království vrcholil první lockdown

  V pondělí večer vyšlo najevo, že jeho hlavní osobní tajemník Martin Reynolds zaslal e-mailem více než stovce zaměstnanců Downing Street pozvánku na „společensky distingované pití na zahradě č. 10“ 20. května.

  Večírek v nejtvrdším lockdownu

  V e-mailu, který nezávisle potvrdila CNN, hosty Reynolds nabádal, aby si „přinesli vlastní alkohol“ a „využili krásného počasí“.

  Stalo se tak v době, kdy byla Velká Británie v tvrdém lockdownu. V té době měli lidé v Anglii zakázáno setkávat se venku s více než jednou další osobou a byli by za to právně potrestáni. Na pracovištích se podle oficiálních pokynů měly osobní schůzky konat pouze v případě, že jsou nezbytně nutné.

  Johnson nejprve odmítl komentovat zprávy o tom, že se spolu se svou manželkou Carrie Johnsonovou akce zúčastnil. Uvedl, že se k tomu nebude dále vyjadřovat, protože probíhá vyšetřování večírků v Downing Street.

  Pokud ministr vlády poruší ministerský kodex, očekává se, že by měl odstoupit ze své funkce.

  Kritika zleva i zprava

  I členové Johnsonovy vlastní Konzervativní strany jej ostře zkritizovali. Předseda skotských konzervativců prohlásil, že Johnson musí odstoupit, pokud se ukáže, že se večírku zúčastnil.

  Obvinění z 20. května přichází po řadě skandálů. Johnson čelí i nařčení, že se pokusil upravit zákon tak, aby jeden z jeho nejvlivnějších konzervativních spojenců nemusel rezignovat na parlamentní křeslo. Měl také účelově dodávat lukrativní zdravotnické zakázky lidem úzce spojeným s konzervativci.

  Před Vánocemi se objevily historky o četných večírcích s nápoji, které se konaly v Downing Street během různých fází lockdownu ve Spojeném království. Tato bombastická obvinění ovlivnila Johnsonova hodnocení v průzkumech veřejného mínění. Od tohoto týdne se většina britských občanů domnívá, že pokud se Johnson skutečně zúčastnil papalášské pitky, měl by odstoupit z funkce premiéra.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama