-2.4 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
EkonomikaBoeing oznamuje akvizici společnosti Spirit AeroSystems s cílem zvýšit bezpečnost a kontrolu...

Boeing oznamuje akvizici společnosti Spirit AeroSystems s cílem zvýšit bezpečnost a kontrolu kvality

Boeing oznámil své plány na akvizici společnosti Spirit AeroSystems v rámci obchodu v hodnotě 8,3 miliardy dolarů, který bude probíhat formou výměny akcií. Cílem této akvizice je posílit bezpečnost a kontrolu kvality v rámci leteckého koncernu. Dohoda zahrnuje nákup společnosti Spirit za 37,25 dolarů za akcii v akciích Boeingu, čímž se hodnota vlastního kapitálu společnosti Spirit zvýší na 4,7 miliardy dolarů. Generální ředitel Boeingu Dave Calhoun zdůraznil, že začlenění společnosti Spirit do struktury Boeingu umožní sladit výrobní systémy a pracovní síly obou společností.

Společnost Spirit AeroSystems se sídlem ve Wichitě v Kansasu se specializuje na výrobu trupů letadel Boeing 737 a dalších dílů pro různé modely Boeing. Společnost se od Boeingu oddělila v roce 2005 a významně se podílí na příjmech, přičemž v loňském roce tvořil podíl Boeingu na příjmech společnosti Spirit přibližně 70 %. Očekává se, že transakce bude dokončena do poloviny roku 2025, pokud ji schválí regulační orgány a akcionáři společnosti Spirit s ní budou souhlasit.

Akvizice přichází po řadě výrobních problémů, včetně prasknutí trupového panelu na letadle Boeing 737 Max 9 během letu společnosti Alaska Airlines, což vyvolalo obavy o bezpečnost a kvalitu. Tento incident vedl ke zpomalení dodávek letadel společnosti Boeing a k finančním potížím pro Boeing i Spirit. V reakci na obavy o kvalitu zavedla společnost Boeing opatření, podle nichž přijímá pouze trupy bez závad, a snaží se tak omezit chyby při výrobě.

Generální ředitel Dave Calhoun zdůraznil význam této akvizice pro posílení závazku společnosti Boeing zvyšovat standardy kvality. Vyjádřil optimismus ohledně této transakce a dle CNBC prohlásil: „Mezi mnoha opatřeními, která jako společnost přijímáme, je toto jedno z nejvýznamnějších, které demonstruje náš neochvějný závazek posilovat kvalitu.“ Tento tah je považován za strategický krok k vybudování odolnějšího a spolehlivějšího výrobního systému v rámci společnosti Boeing.

Kromě toho se společnost Airbus dohodla se společností Spirit na kompenzaci 559 milionů dolarů za získání výrobních linek společnosti Spirit určených pro letadla Airbus. Tato transakce zahrnuje převzetí provozů v Belfastu v Severním Irsku, kde se vyrábějí komponenty pro letadla A220, a také dalších provozů souvisejících s Airbusem ve Spojených státech.

Přestože společnost Boeing čelí problémům a kontrolám v oblasti bezpečnosti, akvizice společnosti Spirit AeroSystems signalizuje proaktivní přístup k řešení problémů s kontrolou kvality a zvýšení celkových bezpečnostních standardů při výrobě letadel. Integrací provozu společnosti Spirit chce Boeing zefektivnit výrobní procesy a zajistit plynulejší přechod na nový provoz, což v konečném důsledku prospěje dlouhodobému růstu a udržitelnosti společnosti v leteckém průmyslu.

Reklama

Doporučujeme

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama