Protext ČTKBMW a Mercedes daly vale společnému podniku pro sdílení vozů

BMW a Mercedes daly vale společnému podniku pro sdílení vozů

Automobilky Mercedes a BMW odcházejí ze společného projektu sdílení aut, který slouží k odlehčení provozu na silnicích a používáním vozů s modernějšími pohony napomáhá snižování celkové uhlíkové stopy v EU. Jejich podíly přebírá mateřská společnost Opelu Stellantis, která se stává velkým globálním hráčem.

Možnost, že opustí byznys v carsharingu, naznačili oba bavorští autovýrobci už před časem – avízem bylo dohoda, že prodají společnou firmu Share Now. Dnes bylo sděleno, že se jejím majitelem stane konkurenční koncern Stellantis, který vlastní značku Opel. Detaily transakce nebudou zveřejněny. Operaci musí ještě posvětit příslušné úřady na ochranu hospodářské soutěže.

Šéf Center Automotive Research (CAR) Ferdinand Dudenhöffer, je přesvědčen, že Stellantis musel za získání Share Now zaplatit pouze symbolickou cenu. „Pro Stellantis s jeho velkým tržním podílem jde zřejmě o mimořádně cenově výhodný vstup do podniku,” tvrdí dlouholetý expert. Analytik Jürgen Pieper z banky Metzler odhaduje potřebnou sumu na zhruba 250 milionů eur. Z kruhů průmyslových zasvěcenců bylo potvrzeno, že opravdu šlo o menší částku.

Mercedes představil své největší elektrické SUV, které se oficiálně jmenuje EQS-SUV.

Na obchodu se výrazně podepsala pandemie covid-19, která srazila sdílení aut přes aplikace na loňských 14,4 milionu oproti předloňským 16,3 milionu interakcí.

Opuštěním carsharingu přiškrtily Mercedes a BMW segment svých mobilních služeb, na jehož fúzi se dohodly zkraje roku 2019. Z kdysi pěti aplikací pro parkování, nabíjení, půjčování aut, taxislužby a plánování cest zbyly pouhé dvě. Přežily jen nabíječky pro elektromobily (Charge Now) a nabídka pro sdílenou mobilitu, na něž se chtějí obě automobilky napříště soustředit.

Čerstvý počin je důsledným krokem a zároveň přiznáním chyby, píše německý deník Handelsblatt. Právě s cestou sdílení aut spojovali němečtí výrobci značné naděje. Nový trend se těší “ústřední důležitosti”, ozývalo se pravidelně ze Stuttgartu a Mnichova. Carsharing ztělesňoval změnu pohledu na individuální dopravu, stejně jako šanci, jak ve velkoměstech typu Paříže, kde mizí vozy z obytných čtvrtí, udržet nějakou nabídku k osobní přepravě vyjma veřejné dopravy.

Carsharing má přesto zůstat podstatným prvkem pro mobilní aktivity Mercedesu a BMW, ujišťuje ředitel strategie Mercedes-Benz Mobilty Gero Götzenberger. Třebaže už ne ve formě entity Share Now, nýbrž spojen do aplikací Free Now a Charge Now. Vedoucí odboru Corporate Investments v BMW Rainer Feurer k tomu dodává: „Free Now a Charge Now jsou svým důrazem na to, aby se staly software platformami pro co nejvíce uživatelů, už nyní velmi úspěšné.”

Automobily společnosti CAR4WAY, která provozuje nový systém sdílení (půjčování) automobilů. Tzv. carsharing je určen pro lidi, kteří nechtějí auto vlastnit, ale jen občas užívat. Auta  se odemykají pomocí čipové karty, klíčky se nechávají v přihrádce spolujezdce. Nápis Sdílej si mě.

Stellantis se přebráním Share Now dostal na špici podniků, jež se carsharingem zabývají. K sedmi městům, v nichž je firma v EU a USA se službou Free2Move aktivní, přibude nyní 14 dalších důležitých adres. Díky Share Now získala Free2Move přes 3,4 milionu nových zákazníků a celkově bude obsluhovat zhruba 5,5 milionu lidí. Jízdní flotila se zvětší z 2500 na 12.500 aut.

„Toto převzetí urychlí náš růst v Evropě,” věří Brigitte Courtehouxová, CEO v Free2move. “Současně se přiblížíme k naší metě, jíž je mít celosvětově do roku 2030 na 15 milionů klientů.”

Výhodnou sdílení aut obecně je, že řidič nemusí mít nutně vlastní vozidlo a může si vybírat z pronajímaných aut. Tzv. efektivní mobilita spočívá v zapůjčení vozu od jedné minuty do pěti let. Provozní náklady zůstávají zpravidla na operátorovi, jezdí se za minutové sazby včetně pohonu. Uživatel může získat výhody v podobě snížení investičních a provozních výdajů spojeným s vlastním vozem a méně starostí. Pro města a jejich obyvatele mohou sdílené vozy znamenat snížení nároků na množství parkovacích ploch, snížení počtu najetých kilometrů autem, efektivnější využívání vozů než u vlastního auta, častější jízdy jinými způsoby dopravy, zejména ve velkých městech či dostupnost vozu kdykoliv volně na ulici.

K nevýhodám se řadí nutnost dopředu plánovat jízdu a použití určitého typu či velikosti auta, delší doby dojití či dojetí než k vlastnímu vozu, riziko nedostupnosti kýženého vozidlo v žádanou dobu. Výbava dostupných aut nemusí odpovídat představám a požadavkům. Minusem je také to, že platby za ujetý kilometr nenutí řidiče k úspoře paliva, a tedy ani k ochraně životního prostředí.

Reklama

Doporučujeme

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.

Porušil přísahu. Hegseth čelí pokusu o impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů ve středu předložili šest článků žaloby proti ministru obrany Petu Hegsethovi, píše list The Guardian. V nich vznesli závažná obvinění týkající se i války s Íránem. Snaha o impeachment nemá šanci na úspěch, po listopadových volbách v Kongresu by se to ale mohlo změnit.

Francie propustila zadržovaný tanker z ruské stínové flotily po zaplacení pokuty

Ropný tanker, který Francie minulý měsíc zadržela ve Středozemním moři a který podle prezidenta Emmanuela Macrona patří k takzvané ruské stínové flotile, opustil francouzské teritoriální vody poté, co majitel lodi zaplatil pokutu. Informovaly o tom agentury s odvoláním na místní úřady.

ANALÝZA: Blokáda Hormuzského průlivu? Trump neměl jinou možnost

Americký prezident Donald Trump v posledních týdnech tlačí na otevření Hormuzského průlivu, klíčového koridoru pro přepravu především ropy, ale i zemního plynu, hnojiv a dalších komodit. Paradoxně však nařídil námořnictvu jeho blokádu. Dopady mohou být bolestivé nejen pro Írán, ale i pro USA, Evropu a Asii. Trumpovi však nic jiného nezbývá. Alternativy jsou totiž ještě riskantnější.

Rusko podle Kyjeva podniklo rozsáhlý vzdušný útok, zahynulo nejméně 15 lidí

Rusko za posledních 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 703 bezpilotními letouny a 44 střelami různého typu, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 636 dronů a 31 střel. Regionální činitelé ráno informovali o nejméně 15 zabitých civilistech: osmi v Oděse, čtyřech v Kyjevě a třech v Dněpropetrovské oblasti. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady hlásí dvě oběti ukrajinských útoků.

Spor Trumpa s papežem mění náladu mezi americkými katolíky

Napětí mezi Donaldem Trumpem a Svatým Otcem přerostlo v otevřený konflikt, který rezonuje i mezi věřícími v USA. Kritika už nepřichází jen od tradičních oponentů prezidenta. Ozývají se i konzervativní katolíci, kteří ho dříve podporovali.

Izrael a Libanon mají po 34 letech jednat

Spojené státy mluví o možné diplomatické změně v konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Donald Trump oznámil, že se mají ve čtvrtek poprvé po 34 letech spojit představitelé obou zemí. Zároveň sílí spekulace o tom, že by se boje v Libanonu mohly přiblížit k příměří.

Druhá masová střelba na škole v Turecku v jednom týdnu. Tentokrát čtyři mrtví

Nejméně čtyři lidé přišli o život a další utrpěli zranění při střelbě na střední škole Ayser Çalık v provincii Kahramanmaraş na jihu Turecka. Podle dostupných údajů je mezi zraněnými několik osob v kritickém stavu.

Ye pod tlakem politiků odkládá koncert ve Francii

Ye měl vystoupit v Marseille, místo toho ale koncert odkládá. Americký rapper čelí tlaku politiků i dozvukům svých kontroverzí z posledních let. Jeho návrat se tak zatím odkládá.

KOMENTÁŘ: Válka v Íránu připravila luxusní značky o miliony. Módní byznys sčítá nečekané ztráty

Válka na Blízkém východě odvála turisty z destinací na Arabském poloostrově, což se okamžitě propsalo do tržeb sektoru s luxusním zboží. Francouzský gigant Kering, který stojí za značkami jako Gucci nebo Yves Saint Laurent, hlásí pokles tržeb a výplach na burze. Příbuzné společnosti na tom nejsou o moc lépe.

Slovensko prodloužilo dvojí ceny nafty, zrušilo finanční limit při tankování

Slovensko o dalších 30 dnů prodlouží uplatňování dvojích cen nafty. Současně od pátku zruší stávající maximální limit 400 eur (9740 Kč) pro jedno tankování tohoto paliva u čerpacích stanic. Rozhodla o tom dnes vláda, která tak potvrdila dřívější oznámení premiéra Roberta Fica. Dvojí ceny nafty, které v praxi vedly k vyšším cenám tohoto paliva pro vozidla registrovaná v zahraničí, už kritizovala Evropská komise (EK).

Největší ledovec světa se po téměř 40 letech rozpadl

Kdysi největší ledovec světa A23a definitivně zmizel z mapy. Po téměř čtyřiceti letech od svého vzniku se rozpadl na menší kry a postupně roztál v teplejších vodách jižního Atlantiku. Jeho dlouhá pouť, která měřila tisíce kilometrů, tak dospěla ke svému definitivnímu konci.

Magyar oznámil, že ho maďarský prezident pověří sestavením vlády

Vítěz maďarských voleb Péter Magyar dnes po jednání s prezidentem Tamásem Sulyokem oznámil, že ho hlava státu pověří sestavením nové vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Magyarova dosud opoziční strana Tisza získala v nedělních volbách ústavní většinu, a ukončila tak šestnáctiletou vládu Fideszu dosavadního premiéra Viktora Orbána.

Noční ruský útok zabil ženu, několik lidí zranil, uvedla Ukrajina

Ruské útoky dronů a balistických raket na Ukrajinu v noci na dnešek zabily nejméně jednu ženu a několik lidí zranily. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých úderům čelily mimo jiné města Záporoží, Dnipro či Čerkasy. Na Slovjansk ruská invazní armáda shodila leteckou pumu, zranila jednoho člověka, zničila dětské sportoviště a poničila desítky domů, sdělil šéf městské správy Vadym Ljach. Ukrajinské letectvo na síti Telegram uvedlo, že ruské síly v noci na Ukrajinu vypustily 324 dronů a tři balistické rakety Iskander-M. Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení 85 ukrajinských dronů.

Warsh přiznal investice do kryptofirem a blockchainu

Kevin Warsh, kterého Donald Trump navrhl do čela americké centrální banky, měl podle finančního přiznání investice v řadě kryptoměnových firem a projektů. Záběr je široký, od DeFi přes infrastrukturu pro bitcoin až po sítě navázané na ethereum. Většinu těchto podílů slíbil prodat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama