e-SportsBlizzard v problémech. Kalifornie žaluje tvůrce Warcraftu, prý kvůli diskriminaci žen

Blizzard v problémech. Kalifornie žaluje tvůrce Warcraftu, prý kvůli diskriminaci žen

Vývojářský gigant řeší nepříjemnost. Kalifornie zažalovala společnost kvůli obtěžování a diskriminaci zaměstnankyň na pracovišti. Podle vyjádření úřadu, který za celou žalobou stojí, se v Blizzardu nechovají zrovna příkladně, což se potvrdilo v několika výpovědích dotyčných žen.

Blizzard, to je na poli tvorby počítačových her obrovský hráč. Pod jeho taktovkou už spatřily světlo světa pecky jako World of Warcraft, herní série Diablo nebo Starcraft. Zaměstnanci se činí, ne všichni jsou ale s podmínkami ve firmě spokojeni.

Lydia Bottegoniová na vyšší pozici ve firmě je zřejmě výjimkou.

Řeč je o zástupcích ženského pohlaví, kterým vadí nepříjemní spolupracovníci. Už v několika případech se stalo, že se na firemních akcích chovali hrubě, své kolegyně osahávali a nutili k naprosto nepřípustným aktivitám. To ale zdaleka není vše.

Kromě obtěžování se mluví také o diskriminaci, kterou ztělesňuje postavení žen ve firmě i výplata. V celém Blizzardu sedí na vyšších pozicích pouhých 20 procent žen, což se samozřejmě dotyčným ani trochu nelíbí. K tomu navíc dostávají o dost menší výplatu než muži.

https://twitter.com/jasonschreier/status/1418003549133361156

I proto se Kalifornský úřad pro spravedlivé zaměstnávání rozhodl, že společnost zažaluje. Cílem má být zlepšení podmínek ve společnosti, úprava stanovených pravidel i mezd, k tomu ale i to hlavní, tedy konec s obtěžováním.

Vrcholem byla sebevražda

O tom, jak to asi ve společnosti vypadá, dokonale napovídá i případ, který se stal vloni na firemním tripu. Jedna ze zaměstnankyň se při příchodu do firmy zakoukala do jednoho z kolegů, kterému poslala i své nahé fotky.

Snímky jejích genitálií pak kolovaly mezi dalšími členy firmy. Už tohle bylo pro dotyčnou ženu dost tvrdé ponížení. To, co ale následovala potom, bylo ještě o dost horší. Firemní výlet spolu s jedním ze spolupracovníků skončil tragicky.

Zaměstnankyně firmy spáchala sebevraždu po tom, co uviděla v kufříku svého kolegy sexuální náčiní, které chtěl na služební cestě použít. Blizzard se k této situaci nevyjádřil, zkusil ale shrnout celkově to, jak vidí žalobu.

„V průběhu několika posledních let jsme provedli významné změny, které se týkají firemní kultury a odrážejí větší rozmanitost v našich vedoucích týmech. Posílili jsme náš závazek v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inkluze a spojili jsme naše zaměstnanecké sítě na globální úrovni, abychom poskytli další podporu. Zaměstnanci také musí pravidelně absolvovat školení proti obtěžování, a to již řadu let,“ prohlásilo vedení.

Jak celá akce dopadne, se dozvíme v následujících týdnech a měsících.

Doporučujeme

Brazílie po obratu vyřadila Japonsko a jde do osmifinále

Brazílie vydřela postup do osmifinále mistrovství světa až v samotném závěru. Japonsko dlouho drželo překvapivé vedení a sahalo po historickém úspěchu, jenže favorit po změně stran přidal, vyrovnal a v nastaveném čase rozhodl o výhře 2:1. Hrdinou se stal Gabriel Martinelli.

Koubek skončil u české reprezentace

Po neúspěšném mistrovství světa končí Miroslav Koubek na lavičce české fotbalové reprezentace. Přestože ještě krátce po návratu ze šampionátu počítal s pokračováním, po pondělním jednání s předsedou FAČR Davidem Trundou nabídl svou funkci k dispozici. Svaz jeho rozhodnutí přijal a začne hledat nového reprezentačního trenéra.

Dobrovolníci nasbírali 11 milionů vzácných semen pro obnovu skotských lesů

Obnova původních lesů na západě Skotska získala výraznou podporu. Přibližně stovka dobrovolníků během několika let ručně nasbírala přes 11 milionů vzácných semen domácích dřevin. Díky tomu vzniknou miliony nových stromů, které pomohou obnovit ohrožené lesy i jedinečný atlantský deštný prales.

Sucho v Turecku otevírá obří propady a ohrožuje zemědělství

Rozsáhlé sucho, intenzivní zemědělství a nadměrné čerpání podzemní vody mění tvář turecké provincie Konya. Na polích vznikají stovky obřích propadů, které komplikují práci farmářům a mohou ohrozit produkci potravin v jedné z nejdůležitějších zemědělských oblastí země.

USA a Írán se podle Trumpa v úterý setkají v Dauhá, Teherán to nepotvrdil

Představitelé Íránu a USA se v úterý setkají v katarském Dauhá na žádost Teheránu, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Schůzky se zúčastní Trumpovi vyslanci Steve Witkoff a Jared Kushner, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na okraj jednání na vysoké úrovni se podle ní uskuteční technická jednání. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádího dříve popřel zprávy médií o možných úterních technických jednáních stran v Kataru, informuje agentura AP.

Střelba v německém centru pro mládež, pět lidí zemřelo

Při střelbě v zařízení pro péči o mládež v severoněmeckém městě Stade zahynulo pět lidí a několik dalších utrpělo zranění. Oznámila to v pondělí místní policie, která na místě zadržela dva podezřelé, včetně předpokládaného střelce. Okolnosti útoku jsou nadále předmětem vyšetřování.

Cenový strop na benzin i naftu znovu mírně vzroste

Řidiči si v úterý za benzin i naftu mohou připlatit o několik haléřů víc. Stát stanovil nový cenový strop na benzin na 40,47 koruny za litr a na naftu na 36,47 koruny za litr, regulace cen pohonných hmot navíc bude pokračovat až do 19. července.

Při ruském útoku na Dnipro zemřelo pět lidí

Při ruském útoku na město Dnipro na jihovýchodě Ukrajiny byli zabiti čtyři lidé. Informoval o tom dnes šéf vojenské správy regionu Oleksandr Hanža. Dalších deset osob bylo podle něj zraněno. Rusko hlásí údajné dobytí další vesnice ve východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti.

Írán oznámil uvolnění šesti miliard dolarů z Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján tvrdí, že Katar uvolní část zmrazených íránských prostředků v hodnotě šesti miliard dolarů. Peníze mají tvořit polovinu z celkových dvanácti miliard dolarů íránských zdrojů držených v Kataru, zatímco jednání o uklidnění napětí na Blízkém východě zůstávají křehká.

Izraelský letecký útok v Gaze si vyžádal tři oběti včetně osmiletého dítěte

Při dnešním izraelském leteckém úderu v centrální části Pásma Gazy zahynuli nejméně tři lidé, včetně osmiletého dítěte. Úder zasáhl stan v oblasti města Deir al-Balah, kde se ukrývali vysídlení lidé. Izraelská armáda uvedla, že cílem byl člen palestinského hnutí Islámský džihád, který se podle ní podílel na útoku na Izrael ze 7. října 2023, informovala o tom agentura AP.

Írán tvrdí, že obdrží šest miliard dolarů ze zmrazených aktiv v Kataru

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že jeho země po dohodě s USA, která zrušila sankce týkající se ropy a petrochemického průmyslu, obdrží aktiva v hodnotě šesti miliard z 12 miliard dolarů zmrazených v Kataru. S odkazem na íránská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Nové továrny a datová centra. Jižní Korea spouští historický technologický plán

Jižní Korea chce vsadit svou budoucnost na čipy a umělou inteligenci (AI). Prezident I Če-mjong v pondělí představil investiční plán v hodnotě nejméně 880 miliard dolarů (zhruba 18,7 bilionu korun), který má během příštích let proměnit zemi v jednu z technologických velmocí.

Malajsie o rok prodloužila pátrání po zmizelém letounu z letu MH370

Malajsie o rok prodloužila smlouvu s americko-britskou firmou Ocean Infinity, která se zabývá hlubokomořským průzkumem. Nadále tak bude pokračovat podvodní pátrání po pohřešovaném letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, oznámilo dnes malajsijské ministerstvo dopravy, které citovala agentura Reuters.

Nejvyšší soud USA bude před letní pauzou rozhodovat o Trumpových pravomocech

Nejvyšší soud Spojených států završuje zasedací období, v němž se hojně zabýval široce pojatým výkladem prezidentských pravomocí, které prosazuje šéf Bílého domu Donald Trump. Očekává se, že tento týden rozhodne v osmi případech, které mu zbývají před tím, než se soudci rozejdou na letní přestávku. Je mezi nimi spor o Trumpovu snahu omezit automatické udělování amerického občanství dětem narozeným v USA či pokus odvolat guvernérku centrální banky USA (Fed) Lisu Cookovou. Píše o tom agentura AP.

Pákistán udeřil na Afghánistán. Tálibán hlásí desítky mrtvých

Pákistán v neděli provedl letecké i pozemní údery na afghánské provincie podél svých hranic. Podle úřadů pod správou hnutí Tálibán zemřely a byly zraněny desítky lidí. Kábul obviňuje Islamábád z útočení na civilní infrastrukturu, Pákistán však tvrdí, že cílil na úkryty teroristů. Údery následovaly po sebevražedném útoku na velitelství elitní pákistánské jednotky v Karáčí. Pákistán dlouhodobě obviňuje Afghánistán z ukrývání teroristů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama