Spojené státy mají „velmi důvěryhodné zprávy“ o záměrných ruských útocích na civilisty na Ukrajině, oznámil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pořadu stanice CNN uvedl, že Washington tyto zprávy schraňuje, aby mohl podpořit případné vyšetřování možných válečných zločinů. Moskva tvrdí, že na Ukrajině cílí výhradně na vojenské objekty a infrastrukturu.
K vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině dnes vyzvala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Myslím si, že potřebujeme silné a jasné vyšetřování,“ řekla v rozhovoru s CNN.
„Viděli jsme velmi důvěryhodné zprávy o úmyslných útocích na civilisty, což by představovalo válečný zločin. Viděli jsme i důvěryhodné zprávy o použití jistých zbraní,“ uvedl Blinken, aniž by specifikoval, o jaké zbraně se jednalo.
„Nyní to všechno zaznamenáváme, dáváme dohromady, prohlížíme a zajišťujeme, abychom mohli podpořit jakoukoliv práci příslušných organizací a institucí, až budou vyšetřovat, zda došlo či dochází k válečným zločinům,“ dodal šéf americké diplomacie.
Americké velvyslanectví na Ukrajině v pátek na twitteru napsalo, že ruský útok na jihoukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu splňoval definici válečného zločinu. Americké ministerstvo zahraničí následně podle CNN všem svým zastupitelským úřadům v Evropě nařídilo, aby prohlášení nesdíleli. Blinken se k příspěvku nevyjádřil.
Moskva odmítá, že by cílila na civilisty a svou válečnou kampaň na Ukrajině označuje za „speciální vojenskou operaci“. Agentura Reuters připomíná, že Rusko i Ukrajina podléhají úmluvám z Ženevy z roku 1949, které mimo jiné právě úmyslné útoky na civilisty zakazují.
Záběry z ostřelovaných a obléhaných ukrajinských měst tento týden přiměly Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby podpořila vznik vyšetřovací komise.