Protext ČTKBlack Friday pod palbou hackerů: Každý pátý zákazník ignoruje online hrozby

Black Friday pod palbou hackerů: Každý pátý zákazník ignoruje online hrozby

Praha 6. prosince 2024 (PROTEXT) – Slevové akce, jako Amazon Prime days, Black Friday nebo Cyber Monday, a předvánoční nákupy jsou nejdůležitějšími 100 dny v kalendáři obchodníků. Období od října do prosince, označované také jako „Golden Quarter“ (Zlaté čtvrtletí), je celosvětově nejrušnější z hlediska počtu offline i online nákupů, které přinášejí virtuálním pokladnám více než 4 biliony USD. Téměř každý pátý nakupující však přitom není chráněn před kybernetickými hrozbami, uvádí studie společnosti Kaspersky1.

Téměř čtvrtina zákazníků nakupujících na internetu bude v této sezóně utrácet za specifické produkty nebo zboží pro zvláštní příležitosti. Mezi nejvyhledávanější dárky pro malé i velké patří třeba Bluetooth reproduktory, MacBooky, chytré telefony a hodinky nebo bezdrátová sluchátka. Online seznamy přání zahrnují také 4K televizory, notebooky a Apple AirTagy.

Nákupní trendy ukazují, že ženy preferují obchody s jasnými pravidly pro vracení zboží, důkladně zkoumají produkty a upřednostňují rychlé dodání. Ženy nakupují více spontánně, zatímco 35 % mužů se rozhoduje déle, pokud jde o dárky nebo výprodeje, protože se většinou snaží koupit ty nejlepší věci, i když jsou dražší, a někteří to odkládají až na Štědrý den.

Mezi online nákupní trendy patřily také rozhodování o nákupu na základě doporučení influencerů, nakupování s pomocí hlasových asistentů a platby prostřednictvím digitálních peněženek.

Při online vyhledávání býváme konzistentní. Průzkum ukazuje, že muži oceňují detailní popis produktů, posuzují kvalitu podle obrázků a používají nástroje pro úsporu peněz. Ženy se zaměřují na recenze, zatímco muži volí častěji flexibilní možnosti platby. Obě pohlaví se při online nakupování chovají trochu jinak. Spojuje nás to, že nakupujeme přes chytré telefony a tablety více než kdy jindy.

Každý vítá výhodné nabídky, ale dělají lovci slev dost pro to, aby se ochránili před kybernetickou kriminalitou? Z každoroční zprávy IT Security Economics, kterou vypracovala společnost Kaspersky, vyplývá, že při online nakupování 60 % lidí provádí finanční transakce pouze na důvěryhodných zařízeních a prostřednictvím důvěryhodného internetového připojení. Většina nakupujících (79 %) sice používá uživatelská IT řešení, která komplexně chrání jejich zařízení, data a digitální identitu, jenže téměř každý pátý (21 %) nakupující online je stále vystaven riziku kybernetických hrozeb.

Prostředí hrozeb se stále vyvíjí. Řešení společnosti Kaspersky zablokovala v roce 2024 více než 38 milionů phishingových útoků souvisejících s online nakupováním. Podvodníci se vydávali za velké prodejce nebo šířili škodlivé zprávy propagující omezené nabídky a hodnotné výhry. V této situaci by se nezbytnou součástí online nakupování mělo stát spolehlivé uživatelské řešení, které chrání právě před hrozbami souvisejícími s online nakupováním, únikem osobních údajů a krádeží digitální identity.

„V sezóně velkých výprodejů může nakupujícím jejich nepozornost přijít draho: zatímco zákazníci loví nejlepší nabídky, kyberzločinci loví peníze a osobní údaje zákazníků a vymýšlejí zcela nové způsoby, jak je získat. Počet kybernetických hrozeb zaměřených na maloobchodní prodej vykazuje ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 25 %. Během nákupního maratonu je těžké zůstat vždy ostražitý, a proto je dobré používat silného spojence pro komplexní ochranu svých zařízení, osobních a bankovních údajů a digitální identity, například Kaspersky Premium připomíná Marina Titova, viceprezidentka pro marketing spotřebitelských produktů společnosti Kaspersky.

 

Odborníci společnosti Kaspersky nabízejí několik tipů, jak zůstat během nákupní horečky pod ochranou:

  1. Ověřujte si zdroj. Než se zapojíte do jakékoli speciální nabídky, ověřte si legitimitu jejího zdroje. Pokud se jedná o známou značku nebo organizaci, zkontrolujte jejich oficiální webové stránky nebo kanály sociálních médií a ověřte si, zda je to opravdu jejich slevové akce.
  2. Zadávejte adresu webové stránky přímo do adresního řádku prohlížeče. Neotvírejte odkaz z e-mailu – může se jednat o phishingový odkaz. Když se potřebujete dostat na webovou stránku, je vždy lepší zadat její adresu URL do adresního řádku ručně, než používat odkaz v e-mailu.
  3. Hledejte v nabídce podezřelé údaje. Dávejte si pozor na nabídky, které se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé, například výhru velké částky peněz nebo drahých dárků bez většího úsilí. Obzvláště ošemetné jsou transakce s kryptoměnami, jelikož podvodníci dělají vše pro to, aby nabídka vypadala věrohodně.
  4. Nesdílejte osobní údaje. Legitimní dárkové akce málokdy vyžadují citlivé osobní údaje předem. Buďte obezřetní při žádostech o poskytnutí údajů, jako jsou čísla bankovních účtů, hesla nebo čísla sociálního pojištění.

 

[1] Globální studie rizik IT bezpečnosti mezi spotřebiteli, výroční zpráva založená na průzkumu, který provedla společnost Kaspersky ve 14 zemích mezi 10.000 respondenty.

 

Zdroj: Kaspersky

 

 

Doporučujeme

Libanonská armáda se po stažení Izraele rozmísťuje v „pilotní zóně“

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad částí jihu země, odkud se stáhly izraelské jednotky. Jde o první zkoušku dohody zprostředkované Spojenými státy, která počítá s postupným odchodem Izraele a odzbrojením Hizballáhu v několika vybraných oblastech.

V Bologni protestovaly stovky lidí po úmrtí muže při policejním zásahu

Italská policie se v pondělí večer v severoitalském městě Bologna střetla s demonstranty protestujícími po smrti muže, který zemřel, když se ho strážníci pokoušeli zadržet. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Záběry z nedělního incidentu, které natočil jeden z obyvatel a které se hojně šířily na internetu, vyvolaly protesty stovek lidí. Podle policie utrpělo při pondělních střetech zranění 64 strážníků.

Trump uvalil na Kanadu cla ve výši 50 procent. Obhajuje je diskriminací USA

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 50 procent na některé zboží dovážené z Kanady.Bílý dům tento krok zdůvodňuje znevýhodňováním amerických aut, mléčných výrobků a alkoholu ze strany Ottawy. Premiér Mark Carney oznámil zintenzivnění obchodních rozhovorů. Zaznívají však hlasy vyzývající k odvetě. Kanada byla loni jednou z mála zemí, která na Trumpova cla reagovala.

Izrael staví v Gaze dlouhou bariéru. Palestinci mají strach z trvalé okupace

Izraelská armáda v Pásmu Gazy buduje dlouhou hliněnou bariéru, která odděluje více než 50 procent kontrolovaného území od zbytku enklávy. Židovský stát v oblasti stále provádí údery. Před několika dny zaútočil na policejní stanoviště Hamásu.

Jordánsko zneškodnilo íránské drony, které podle Íránu cílily na americké složky

Jordánská armáda dnes podle státní agentury Petra oznámila, že zneškodnila pět íránských dronů na svém území. Uvedla, že nedošlo k žádným obětem ani škodám. Íránské revoluční gardy na svém webu Sepah News potvrdily, že cílily na oblast Rukbán na severovýchodě Jordánska, kde se podle nich nacházejí americké jednotky. Spojené státy mezitím dokončily pět hodin trvající noční útok na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Sestra zesnulého senátora Grahama se bude ucházet o jeho křeslo v Kongresu USA

Darline Graham, mladší sestra vlivného zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama, se bude ve volbách do amerického Kongresu ucházet o jeho křeslo v Jižní Karolíně. Oznámila to v pondělním rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Seanem Hannitym. Americký prezident Donald Trump předtím Graham ke kandidatuře vyzval a vyjádřil jí podporu. Graham dosud nepůsobila v žádné veřejné politické funkci.

Pentagon zamlčel desítky zraněných vojáků po íránských úderech. Údaje zveřejňuje pozdě

Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje informace o desítkách zraněných vojáků po íránských úderech na cíle v Jordánsku. Údaje o obětech ministerstvo zveřejňuje na svých stránkách, ale se značným zpožděním, uvedla stanice CNN. Spojené státy zahájily nové kolo úderů na Írán. Teherán se nechal slyšet, že neprobíhají přímá jednání, obě strany si však vyměňují zprávy prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ukrajina hlásí ruské útoky na plynárenská zařízení, v Rusku hoří elektrárna

Rusko třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle agentury Reuters oznámila ukrajinská plynárenská firma Naftohaz. V Charkovské oblasti udeřily ruské síly kazetovou municí na obytné domy, jeden člověk podle serveru Ukrajinska pravda zahynul a osm dalších utrpělo zranění. Naopak telegramový portál Astra informoval, že v Lipecku jihovýchodně od Moskvy v noci na dnešek vypukl požár v elektrárně a že se tak stalo po vyhlášení poplachu před ukrajinskými vzdušnými údery.

Babiš chce nižší sazby, Pavel euro. Michl odmítl obě představy

Guvernér České národní banky Aleš Michl se vymezil proti ekonomickým představám premiéra Andreje Babiše i prezidenta Petra Pavla. Rychlé snížení úrokových sazeb by podle něj mohlo ohrozit cenovou stabilitu, česká ekonomika ale zatím není připravena ani na přijetí eura.

USA oznámily konec noční vlny úderů na Írán

Spojené státy dokončily pět hodin trvající noční vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Francie chce zakázat sociální sítě dětem do 15 let

Francie je o krok blíž k zákazu sociálních sítí pro děti mladší 15 let. Poslanci a senátoři se shodli na kompromisní podobě zákona, který by mohl začít platit už od začátku nového školního roku. Opatření podporuje prezident Emmanuel Macron a podobnou cestou se už vydala například Austrálie.

Nelegální těžba zlata ničí domorodé území v brazilské Amazonii

Brazilské úřady pokračují v rozsáhlém tažení proti nelegální těžbě zlata na domorodém území Sararé. Těžba za sebou zanechala zničenou krajinu, znečištěné řeky i rostoucí násilí. Vedle ekologických škod přináší také vážné zdravotní následky včetně prudkého šíření malárie.

Spoluzakladatel kartelu Sinaloa dostal doživotí. Za násilí se omluvil

Americký soud poslal na doživotí Ismaela „El Maya“ Zambadu, spoluzakladatele mexického kartelu Sinaloa. Jeden z nejmocnějších obchodníků s drogami před vynesením rozsudku přijal odpovědnost za své činy a vyzval mladé lidi, aby se nevydávali stejnou cestou.

Bitmine hromadí ethery, k pětiprocentnímu cíli jí zbývá poslední krok

Společnost Bitmine se přiblížila ke svému cíli vlastnit pět procent všech etherů v oběhu. Během posledního týdne však nakoupila podstatně méně kryptoměny než dříve a část peněz využila k odkupu vlastních akcií.

Jemenští povstalci z řad Húsíů oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie

Jemenští povstalci z řad Húsíů dnes oznámili námořní blokádu Saúdské Arábie. Uvedly to tiskové agentury s odkazem na prohlášení povstalců. Napětí by mohlo vzrůst v Rudém moři a Adenském zálivu, kde v minulosti Húsíové útočili na nákladní lodě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama