CryptoBitcoin prudce posílil po Trumpově oznámení o strategické rezervě

Bitcoin prudce posílil po Trumpově oznámení o strategické rezervě

Bitcoin zaznamenal výrazný růst poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že kryptoměny budou součástí strategických rezerv Spojených států. Cena bitcoinu vzrostla o pětinu a podobně posílily i další digitální měny, včetně etherea, XRP či cardana.

Podle Seznam Zpráv Trump na síti Truth Social uvedl, že jeho exekutivní příkaz „nařídil prezidentské pracovní skupině, aby pokročila v přípravě strategické kryptorezervy, která zahrnuje XRP, solanu a cardano“. Základem této rezervy mají být bitcoin a ethereum.

Jak píše iDNES.cz, bitcoin se ještě v pátek obchodoval za 78 200 dolarů, ale nyní překonal hranici 92 000 dolarů. Ether posílil na téměř 2 400 dolarů. Výrazný růst zaznamenaly i další kryptoměny – XRP o 31 %, solana o 15 % a cardano dokonce o 69 %.

Obchodníci s kryptoměnami hodnotí Trumpovo oznámení jako zásadní impuls pro trh. „Trump právě poskytl trhu vzpruhu, na kterou obchodníci s kryptoměnami čekali,“ uvedl analytik Matt Simpson ze společnosti City Index.

Podle analytika Andrewa Tu ze společnosti Efficient Frontier bylo překvapivé, že do rezervy budou zařazeny i XRP a cardano. Obě kryptoměny zaznamenaly obrovský nárůst a vedly zisky napříč digitálními aktivy.

Trh s kryptoměnami zažíval od ledna pokles kvůli obavám, že Trump nesplní své předvolební sliby o uvolnění regulace. Po jeho posledním oznámení se ale důvěra investorů rychle obnovila a kryptoměnový trh míří k novým maximům.

Doporučujeme

Při havárii vojenského vrtulníku zahynulo v pákistánském Kašmíru nejméně 22 lidí

Při středeční havárii vojenského vrtulníku v Pákistánem spravované části Kašmíru zemřelo nejméně 22 lidí, napsala dnes s odvoláním na bezpečnostní zdroje agentura Reuters. Armáda ve středu uvedla, že kvůli technické závadě se v Kašmíru zřítil vrtulník Mi-17 a že všechen vojenský personál na palubě zahynul, o počtu obětí se ale nezmínila.

Ceny plynu i pohonných hmot i přes úpravy ETS 2 vzrostou, tvrdí analytici

Ceny plynu, uhlí a pohonných hmot i přes úpravu systému emisních povolenek ETS 2 vzrostou. Průměrná domácnost si po jejich zavedení připlatí několik tisíc korun ročně. Tuzemskému průmyslu pak hrozí další ztráta konkurenceschopnosti. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Úprava systému, kterou v noci na dnešek schválili zástupci členských států EU a Evropského parlamentu, podle nich zabrání extrémním cenovým výkyvům, nikoli však celkovému růstu cen.

Inflace v USA dál roste. Trump si však čísla pochvaluje

Inflace v USA minulý měsíc meziročně vzrostla na 4,2 procenta. Ještě v dubnu přitom dosahovala 3,8 procenta. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Hlavním důvodem je válka s Íránem, která vedla ke zdražení ropy a zemního plynu.

Tchaj-wan v rámci cvičení odpálil rakety směrem k Číně

Tchajwanská armáda ve středu odpálila směrem k Číně rakety ze systému HIMARS. Cvičení mělo simulovat odražení čínského útoku a mobilitu při protiútocích. Střely bezpečně dopadly do vod Tchajwanského průlivu. Použity byly rakety s kratším doletem. Manévrů se zúčastnily i houfnice.

USA oznámily ukončení úderů na Írán, ten uvedl, že zaútočil na Bahrajn a Kuvajt

Americká armáda dnes nad ránem SELČ oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi, uvedlo oblastní velitelství CENTCOM na síti X. Írán hlásil exploze na řadě míst podobných jako při předchozím útoku o den dříve. Íránské síly pohrozily USA odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu, píší agentury.

USA znovu udeřily na Írán, Teherán oznámil úplné uzavření Hormuzského průlivu

Spojené státy v noci na dnešek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Íránská armáda krátce po začátku útoků sdělila, že zcela uzavřela Hormuzský průliv a zasáhla dvě lodě, které se snažily úžinou proplout. USA krátce nato uvedly, že průliv zůstává otevřený. Americký prezident Donald Trump stanici Fox News řekl, že mluvil s íránskými činiteli a že údery brzy skončí. Teherán odmítl, že by Trump s íránskými činiteli hovořil.

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.

Izraelské údery zabily na jihu Libanonu 12 lidí

Při dnešních izraelských úderech v oblasti jiholibanonského města Súr zahynulo 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotnický zdroj. Izraelská armáda dnes oznámila, že na jihu Libanonu zadržela dva lidi, které odvezla do Izraele k výslechu. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyšle příští týden do Libanonu tým, který prošetří možná porušování mezinárodního humanitárního práva. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf úřadu Volker Türk.

Hadi Alodid, útočník z Belfastu, stojí před soudem. Jeho oběť přišla o oko

Třicetiletý Hadi Alodid obviněný z pokusu o vraždu stanul ve středu před soudem v Belfastu. Podle obžaloby měl při útoku nožem vážně zranit jiného muže, který následkem napadení přišel o levé oko.

OpenAI míří na burzu a čeká ji tlak Wall Street

OpenAI udělala další krok ke vstupu na americkou burzu. Firma stojící za ChatGPT podala důvěrný registrační dokument a může se zařadit mezi nejhodnotnější burzovní debuty v historii. Pro velké společnosti kolem umělé inteligence tím ale začíná nová etapa, ve které už nebude stačit jen silný příběh o budoucnosti.

Evropu chrání před hlubší energetickou krizí slunce. Šetří miliardy

Válka na Blízkém východě dál otřásá energetickými trhy a drží ceny ropy i zemního plynu vysoko. Evropa však díky rychlému rozvoji solární energetiky zvládá dopady krize výrazně lépe, než by tomu bylo ještě před několika lety.

Premiér Netanjahu bude kandidovat v letošních volbách, uvedla jeho strana Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude opět kandidovat v letošních parlamentních volbách. Podle agentur to dnes oznámila jeho strana Likud. Datum voleb nebylo dosud stanoveno, musejí se ale konat nejpozději v říjnu. Server The Times of Israel upozornil, že oznámení přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil pochybnosti, zda bude Netanjahu usilovat o znovuzvolení.

Vstup SpaceX na burzu může dál tlačit na kryptoměny

Plánovaný vstup SpaceX na burzu může mít dopad i na kryptoměnový trh. Analytici upozorňují, že obří nabídka akcií by mohla odčerpat část peněz z rizikovějších aktiv, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Trh už teď sleduje, zda se investoři nezačnou přesouvat právě k akciím Muskovy vesmírné firmy.

Příliš mnoho dusíku může oslabit lesní ekosystémy

Lesní půda patří k největším zdrojům přirozených toků uhlíku mezi pevninou a atmosférou. Pod povrchem nepřetržitě pracují kořeny i mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu a přitom uvolňují oxid uhličitý. Tento proces, označovaný jako půdní respirace, se však v mnoha částech světa začíná měnit.

V Belfastu po brutálním útoku nožem vypuklo protiimigrační násilí

Severní Irsko v úterý večer zachvátily násilné protesty proti migrantům. Maskovaní demonstranti v Belfastu zapalovali domy a vozidla v reakci na brutální útok nožem. Policie v souvislosti s napadením obvinila třicetiletého Súdánce z pokusu o vraždu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama