Protext ČTKBiotechnologická organizace Prague.bio slaví 1 rok

Biotechnologická organizace Prague.bio slaví 1 rok

Praha 25. září 2024 (PROTEXT) – Na konferenci přivezla světové odborníky na transfer technologií a vznik startupů v oblasti biotechu, ocenila nejlepší startupové prezentace a představila chystanou vzdělávací akademii pro budoucí manažery spin-offů.

Co se během roku povedlo?

  • Druhý ročník konference Prague.bio Conference letos v září přivítal 300 účastníků z celého světa
  • Zdvojnásobil se počet členů organizace na 12
  • Do spolku vstoupili zásadní hráči z oblasti farmaceutického byznysu – Bristol Myers Squibb a Zentiva
  • V přípravě je vzdělávací akademie pro budoucí management a zakladatele spin-off a start-up firem

Na konferenci Prague.bio Conference 2024 oslavila profesní organizace z oblasti biotechnologií Prague.bio 1 rok od svého vzniku. Konference, která se konala 24. září v pražském Slovanském domě, přivítala 300 návštěvníků z řad vědců, odborníků na biotechnologie či inovátorů z celého světa. Potvrdil se, a dokonce se zvýšil zájem, který spolek zaznamenal již loňský rok. Biotechnologie, jako jedna z klíčových technologií budoucnosti, mají v Česku své místo i prostor na další rozvoj. Letošní ročník se více zaměřil na technologický transfer do univerzitních spin-offů a budování úspěšných startupů či partnerství mezi průmyslem a akademickou sférou, tedy oblasti, kde se nabízí značný potenciál k lepšímu využití.

„Zájem o letošní ročník Prague.bio Conference byl opravdu velký, logicky zde proto vidíme potenciál pro další růst. Kromě možného rozšíření konference se chystáme také v první polovině roku 2025 spustit vzdělávací program, který se bude zaměřovat na budoucí zakladatele a manažery spin-off firem z českých výzkumných pracovišť. Chceme tedy dále rozvíjet téma, jemuž se detailně věnovala i letošní konference,“ říká Petra Kinzlová, ředitelka Prague Bio.

Velkou pozornost letos získaly přednášky dvou odborníků na transfer duševního vlastnictví a startupové prostředí. Konferenci zahájil Christian A. Stein, generální ředitel společnosti Ascenion GmbH, jedné z největších institucí pro transfer technologií v Německu, a kromě toho zakladatel řady úspěšných biotechnologických společností. Hovořil o různých modelech poskytování licencí na duševní vlastnictví začínajícím podnikům z univerzit a výzkumných institucí a uvedl příklady modelů z Velké Británie, USA či Izraele a konkrétní případovou studii společnosti Cardior, spin-offu hannoverské lékařské fakulty, kterou letos koupila firma Novo Nordisk za 1,025 miliardy eur. Dalším řečníkem byl expert ze Silicon Valley Petr Jansa, výkonný ředitel pro medicinální chemii ve společnosti Biomea Fusion (veřejně obchodovaná biotechnologická společnost) a spoluzakladatel dalších inovativních start-upů. Jeho odborné znalosti navazují na spolupráci s profesorem Antonínem Holým a na vývoj nových léčiv ve společnosti Gilead Sciences. Ve své prezentaci shrnul zdroje inovací, které v současnosti hýbou světem biotechnologií v Silicon Valley. V rámci konference se také prezentovalo 12 biotechnologických startupů z regionu střední a východní Evropy. Odborná porota pak vybrala 3 nejlepší prezentace, mezi nimiž byli i dva zástupci z České republiky. Na 1. místě se umístila polská společnost nCage Therapeutics, která vyvíjí technologii pro tvorbu nových typů vakcín. Jako 2. nejlepší vyhodnotila porota prezentaci českého startupu LAM-X, v níž představili svou antimikrobiální nanotextilii na krytí ran, která zásadně snižuje riziko infekce. Třetí příčku pak obsadil český projekt z ÚOCHB s názvem ChemCell, jehož tým vyvíjí buněčnou terapii sloužící k léčbě rakoviny.

„Biotechnologie představují jednu z klíčových oblastí, které mohou zásadně přispět k naší budoucnosti, a to nejen v oblasti zdraví, ale také v posilování konkurenceschopnosti naší ekonomiky. Podpora transferu technologií mezi výzkumnými institucemi a průmyslem je nezbytná pro to, abychom dokázali rychleji a efektivněji přetavit špičkové vědecké objevy do inovativních řešení, která mohou uspět na trhu. Proto jsem rád, že je o Prague.bio Conference takový zájem a že kromě výsledků velkých výzkumných institucí či firem se zde prezentují i inovativní mladé firmy. Věřím, že Česká republika má velký potenciál v této oblasti,“ uvedl Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace.

Konference se konala pod záštitou hlavního města Prahy a ministerstva průmyslu a obchodu, generálním partnerem se stala globální biofarmaceutická společnost Bristol Myers Squibb, která je nově i členem spolku Prague.bio, a na konferenci představila svou vizi zdravotnictví v budoucnosti.

„Jsme rádi, že jsme mohli podpořit Prague.bio Conference 2024, díky které máme možnost poznat inovativní nápady českých vědeckých institucí, ale i nadějné startupy z regionu střední Evropy. Na konferenci jsme také představili příklad jedné z našich vizí digitálního zdravotnictví, který propojuje digitální technologie s diagnostickými postupy závažných onemocnění a má v budoucnu potenciál změnit klinickou praxi a zajistit nejlepší možné výsledky pro každého pacienta,“ uvedla Karin Bacmaňáková, generální ředitelka společnosti Bristol Myers Squibb v České republice.

Prague.bio

Spolek Prague.bio byl založen v srpnu 2023 s cílem rozvoje segmentu biotechnologií v širším regionu Prahy. Sdružení propojuje důležité aktéry veřejné, soukromé i akademické sféry a propaguje region jako biotechnologický hub na mapě Evropy. Členy Prague.bio jsou Biotechnologický ústav AV ČR, Bristol Myers Squibb, dubanska & co., i&i Prague, Kapaji, MCB Lab, Mikrobiologický ústav AV ČR, Ústav molekulární genetiky AV ČR, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Wolf Theiss a Zentiva.

www.prague.bio

 

Zdroj: Prague.bio

 

 

 

Doporučujeme

Binance může přijít o povolení v Evropské unii

Největší kryptoburza světa Binance může od příštího měsíce přijít o možnost obsluhovat klienty v Evropské unii. Důvodem má být očekávané odmítnutí její žádosti o licenci podle nových evropských pravidel MiCA. Osud zákazníků Binance v unijních zemích tak zůstává nejistý.

KOMENTÁŘ: SpaceX zažívá silný první týden na burze. Legendární investor ale před jejími akciemi varuje

Ačkoli od burzovního debutu vesmírné společnosti SpaceX uplynulo jen pár dní, už teď doručila svým akcionářům výkonnost, na kterou leckterá firma potřebuje celý rok. Legendární investor Michael Burry, který předpověděl pád hypotečního trhu v USA v roce 2008, ale před investicí do SpaceX varuje.

Vietnamská policie rozbila síť obchodující s kradenými kočkami

Na 40 koček se vrátilo majitelům poté, co vietnamská policie rozbila gang zlodějů a obchodníků s těmito domácími zvířaty, která byla nabízena na maso. Informovala o tom podle agentury AFP místní pobočka organizace na ochranu zvířat Humane World for Animals. Policie našla dohromady více než 400 živých a 80 mrtvých koček, které byly uloženy u ledu, stojí v policejním věstníku.

Aljašské ledovce reagují na oteplování rychleji, než se čekalo

Aljašské ledovce reagují na růst teplot citlivěji, než se dosud předpokládalo. Každý stupeň Celsia navíc prodlouží letní období tání přibližně o tři týdny. Výrazný dopad mají i krátkodobé vlny veder, které urychlují úbytek ochranné sněhové pokrývky a odkrývají led mnohem dříve než obvykle.

Ukrajina hlásí čtyři mrtvé po ruských útocích na Slovjansk a Záporoží

Čtyři lidé zahynuli po ruských útocích na východoukrajinská města Slovjansk a Záporoží. Informovaly o tom místní úřady s tím, že další lidé utrpěli zranění. O raněných v pohraničních regionech na západě Ruska v důsledku ukrajinských útoků informovaly i ruské úřady.

Po uzavření mírové dohody Hormuzem proplouvá minimum lodí

Lodě po oznámení rámcové mírové dohody mezi USA a Íránem pomalu proplouvají Hormuzským průlivem. Návrat k dopravě na předválečnou úroveň však bude trvat minimálně dva měsíce a roli v něm bude hrát psychologický faktor. Pokud vše půjde tak, jak má, v následujících týdnech uvidíme prudký pokles cen ropy. Dohodu nicméně ohrožuje konflikt Izraele s libanonským hnutím Hizballáh.

Jennifer Lopez promluvila o rozvodu s Benem Affleckem

Jennifer Lopez se vrátila k rozvodu s Benem Affleckem a popsala ho jako zlom, který ji donutil zastavit se. Zpěvačka a herečka přiznala, že po konci manželství začala víc přemýšlet nad vlastními rozhodnutími. Místo hledání viníků podle svých slov potřebovala nejdřív pochopit sama sebe.

Izrael několikrát zaútočil na jih Libanonu i přes dohodu mezi USA a Íránem

Izrael dnes ráno několikrát zaútočil na jih Libanonu, uvedla agentura AFP s odvoláním na libanonskou agenturu NNA. Stalo se tak podle ní navzdory nedělní dohodě mezi Spojenými státy a Íránem, která má být zásadním krokem k ukončení války v Íránu. Teherán po jejím oznámení opakovaně zdůrazňuje, že její součástí musí být i ukončení bojů v Libanonu.

Macron se Zelenským řešil, jak se vypořádat s Trumpem. Zachytila je kamera

Kamera na summitu G7 ve francouzském Évian-les-Bains podle serveru Politico zachytila hovor ukrajinského a francouzského prezidenta Volodymyra Zelenského a Emmanuela Macrona. Probírali spolu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ukazuje to, jak vřelý vztah panuje mezi těmito hlavami státu a jak se evropští lídři snaží najít společný postup vůči šéfovi Bílého domu, především v otázce Ukrajiny. Obávají se, že po skončení války s Íránem se Trump opět vloží do debaty o Ukrajině, a naruší tak dosavadní strategii tlaku na Rusko a podpory Kyjeva.

Manuel vyhrála Zlatou tretru a znovu posunula svůj osobní rekord

Lurdes Gloria Manuel potvrdila skvělou formu a na Zlaté tretře v Ostravě ovládla závod na 400 metrů. Česká reprezentantka zaběhla čas 49,74 sekundy, čímž si o tři setiny vylepšila osobní maximum. Mítink přinesl také světové maximum Noaha Lylese na 150 metrů a český rekord Jakuba Dudychy na kilometru.

Lídři G7 se shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení podpory Ukrajiny

Čelní představitelé ekonomicky vyspělých zemí G7 se na summitu ve Francii shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení vojenské podpory Ukrajiny, která se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Vyplývá to ze společného prohlášení lídrů Spojených států, Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady, které bylo zveřejněno v noci na dnešek.

SpaceX po vstupu na burzu kupuje Anysphere

SpaceX oznámila akvizici společnosti Anysphere, která stojí za populárním nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence. Hodnota transakce dosahuje 60 miliard dolarů. Firma Elona Muska tím posiluje své ambice na trhu podnikových nástrojů s umělou inteligencí.

FBI zmařila údajný útok na UFC u Bílého domu

Americká FBI oznámila, že zmařila plánovaný útok na nedělní akci UFC v areálu Bílého domu. Turnaj se konal na jižním trávníku sídla prezidenta Donalda Trumpa jako součást oslav 250. výročí Spojených států. V souvislosti s případem skončilo ve vazbě několik podezřelých.

Nově objevená houba ničí invazní mech a dává naději britské přírodě

Vědci ve Velké Británii objevili dosud neznámou houbu, která napadá invazní mech známý jako heath-star moss. Ten se v britské krajině rychle šíří už několik desetiletí a vytlačuje původní druhy mechů. Nový objev vzbuzuje naději, že si příroda dokáže s vetřelcem poradit sama, bez nákladných zásahů člověka.

Oteplování zasahuje ty nejmenší z nás. Studie popsala jeho znepokojivý vliv na děti

Každý stupeň oteplení způsobeného lidskou činností zvyšuje riziko podvýživy u milionů dětí. Vyplývá to z nové studie, která analyzovala data z 34 afrických zemí za období 16 let. Podle výzkumníků vede zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia k nárůstu výskytu zakrnělého růstu dětí o 3,45 procenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama