VOLBY USA 2024Bidenova administrativa chce prodat Izraeli zbraně za osm miliard dolarů

Bidenova administrativa chce prodat Izraeli zbraně za osm miliard dolarů

Administrativa končícího amerického prezidenta Joea Bidena neformálně informovala americký Kongres o záměru prodat Izraeli zbraně v hodnotě osmi miliard dolarů (195 miliard Kč), uvedl server Axios s odkazem na dva nejmenované informované zdroje.

Součástí kontraktu má podle informací Axiosu být munice pro stíhací letouny a bitevní vrtulníky. Server v této souvislosti píše, že zřejmě půjde o poslední zbrojní kontrakt s Izraelem schválený Bidenovou vládou. Zvolený republikánský prezident Donald Trump se vrátí do Bílého domu po čtyřleté pauze 20. ledna.

Informace o záměru Bidenovy administrativy prodat Izraeli další zbraně přichází na pozadí tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho stoupenců, podle nichž Biden v uplynulých měsících uvalil na Izrael tiché zbrojní embargo.

Někteří demokraté vyzývají Bidenovu vládu, aby dodávky zbraní Izraeli podmínila tím, jak bude Izrael dále postupovat ve své ofenzivě v Pásmu Gazy.

„Prezident jasně řekl, že Izrael má právo bránit své občany v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem a odrazovat Írán a jeho prostředníky od agrese. Budeme i nadále poskytovat prostředky nezbytné k obraně Izraele,“ sdělil Axiosu nejmenovaný americký činitel.

Plánovaný kontrakt podle zdrojů serveru Axios počítá s dodáním zbraní v průběhu několika let. Část zbraní bude možné Izraeli podle informací serveru dodat ze současných amerických zásob, zatímco dodání dalších může trvat jeden rok a více. Prodej bude vyžadovat souhlas zahraničních výborů Sněmovny reprezentantů a Senátu USA.

Doporučujeme

Všichni zbývající cestující z lodi Hondius odletí dnes z Tenerife do Nizozemska

Poslední cestující z výletní lodě MV Hondius, která kotví u španělského ostrova Tenerife a z níž v neděli evakuovali většinu pasažérů kvůli možné nákaze hantavirem, dnes odletí do Nizozemska. Informovala o tom španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíaová. Původně byly v plánu na dnešek dva lety, jeden do Nizozemska a druhý do Austrálie.

Rusko chce jednat přes Schrödera, EU je proti. Podle Kallas působí jako lobbista ruských firem

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas v pondělí odmítla možnost, že by bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mohl zastupovat Evropskou unii v případných jednáních o Ukrajině. Návrh o víkendu předložil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož se válka blíží ke konci a Evropa by mohla jednat o novém bezpečnostním uspořádání.

Unijní ministři rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrií

Unijní ministři zahraničí dnes rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrii. Jde o důležitý krok směrem k posílení bilaterálních vztahů mezi unijním blokem a blízkovýchodní zemí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení.

Švýcarská centrální banka bitcoin do rezerv přidávat nemusí

Švýcarští zastánci kryptoměn vzdávají snahu prosadit, aby tamní centrální banka držela bitcoin ve svých rezervách. Kampaň nezískala dost podpisů pro vyvolání referenda a podle jejího zakladatele zatím skončí.

Šest mrtvých nalezli v nákladním vlaku v Texasu u hranice s Mexikem

Šest lidí bylo v neděli nalezeno mrtvých v nákladním vlaku na jihu Texasu. Těla objevil zaměstnanec železniční společnosti Union Pacific v depu ve městě Laredo u hranice s Mexikem. Identita zesnulých ani okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známy, uvedl podle deníku The New York Times mluvčí místní policie.

KOMENTÁŘ: Ne, není to akcie, bitcoin ani zlato. Takhle bláznivě se chová korejský index

Kdybyste na začátku letošního roku investovali do této pozice, máte dnes už téměř dvojnásobek vkladu. Jihokorejský akciový index KOSPI předvádí výkony jako z jiného světa. K výkonnostním nebesům ho táhne zejména poprask kolem AI. Které firmy v něm jsou zastoupeny?

Prvním úkolem maďarské diplomacie je podle budoucí ministryně obnova důvěry

Prvním úkolem diplomacie nové maďarské vlády bude obnovit uvnitř Evropské unie a Severoatlantické aliance důvěru vůči Maďarsku. Dnes to v evropském výboru maďarského parlamentu prohlásila kandidátka na ministryni zahraničí Anita Orbán. V sobotu maďarští poslanci zvolili novým premiérem středopravicového politika Pétera Magyara, který u moci po 16 letech vystřídal národního konzervativce Viktora Orbána.

Rusko navzdory příměří dále útočí podél frontové linie, řekl Zelenskyj

Rusko se od sobotního začátku třídenního příměří oznámeného USA zdrželo masivních leteckých a raketových úderů na Ukrajinu, ale nezastavilo útoky podél frontové linie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany z porušování klidu zbraní viní naopak ukrajinské ozbrojené síly. Podle šéfa ruského ministerstva Andreje Belousova ho za posledních 24 hodin Ukrajina porušila v 16.071 případech.

Výletní loď s hantavirem: Francie hlásí první případ, WHO cestujícím doporučila 42 dní v karanténě

Evakuace cestujících z výletní lodi MV Hondius, na níž bylo odhaleno ohnisko smrtícího hantaviru, má být dokončena v pondělí repatriačními lety z Tenerife. Na palubě lodi plující pod nizozemskou vlajkou bylo v době nahlášení několika případů závažného respiračního onemocnění 147 cestujících a členů posádky, část pasažérů však plavidlo opustila už dříve. Tři nakažení zemřeli.

Trump: Reakce Íránu na návrh ukončení války je „zcela nepřijatelná“

Donald Trump odmítl íránskou reakci na americký návrh dohody o ukončení války. Americký prezident ji označil za „naprosto nepřijatelnou“ a znovu tak zchladil naděje na rychlé uzavření konfliktu, který trvá už deset týdnů.

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.

Putin: Konflikt na Ukrajině se chýlí ke konci

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla blížit ke konci. Prohlásil to na sobotní zredukované vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama