ZprávyBerlínské akvárium explodovalo a způsobilo obří vlnu devastace

Berlínské akvárium explodovalo a způsobilo obří vlnu devastace

Obrovské akvárium v Berlíně v pátek ráno explodovalo a způsobilo vyplavení milionu litrů vody z turistické atrakce Sea Life. Akvárium bylo domovem asi 1500 exotických ryb, voda a trosky se vylily na hlavní silnici v rušné čtvrti Mitte, uvedly záchranné služby. Informaci přinesla agentura Reuters, Euronews a další servery.

Konstrukce praskla kolem 6:30 ráno. Z budovy, ve které se nachází také hotel a kavárny, byly vyplaveny úlomky skla a dalších částí konstrukce. Německá policie uvedla, že dva lidé byli zraněni skleněnými střepy a že exploze způsobila „neuvěřitelné škody na mořském životě“.

25 metrů vysoké akvárium bylo umístěno v hotelu Raddison Collection. Na místo dorazilo asi 100 záchranářů, uvádí agentura Reuters.

„Dnes ráno přibližně v 6:30 se zhroutilo akvárium Aquadom Berlin, které se nachází v hotelu Radisson Collection v Berlíně,“ řekl mluvčí hotelu Euronews v prohlášení.

„Pokud je nám známo, nebyli žádní hosté vážně zraněni. Společně s úřady zjišťujeme příčinu incidentu. Okamžitě jsme hotel až do odvolání uzavřeli a hosty přemisťujeme.“

Asi 350 lidí, kteří byli ubytováni v hotelu v areálu, bylo požádáno, aby si sbalilo své věci a opustilo budovu, uvedla mluvčí hasičů. Podle policie byly vyslány autobusy, aby poskytly útočiště lidem opouštějícím hotel, protože venkovní teploty v Berlíně se pohybovaly kolem -7 stupňů Celsia.

Záchranné služby uzavřely hlavní silnici vedle komplexu, která vede z náměstí Alexanderplatz směrem k Braniborské bráně, kvůli velkému množství vody, která z budovy vytekla.

14 metrů vysoké akvárium je zapsané v Guinessově knize rekordů

Akvárium je podle Sea Life Berlin „největší válcové volně stojící akvárium na světě“. Jeho výška byla 14 metrů. Podle webové stránky „v tropické nádrži žije asi 1500 ryb z více než 100 různých druhů“.

Spekulovalo se, že k úniku přispěly teploty pod bodem mrazu, ale mluvčí hotelu Stralau uvedl, že příčina incidentu se stále vyšetřuje.

Svědkyně Gwendolin Szyszkowitzová řekla německému zpravodajskému kanálu n-tv, že slyšela hlasitou ránu a zpočátku se obávala, že explodovala bomba.

„Prostě chaos. Celé akvárium prasklo a to, co zbylo, je totální devastace. Spousta mrtvých ryb, trosek,“ řekla agentuře Reuters Sandra Weeserová, jež byla v hotelu ubytovaná.

10minutová jízda výtahem skrz nádrž byla jedním z vrcholů atrakce. AquaDom byl otevřen v roce 2003 za cenu 12,8 milionu EUR. Akvárium je dokonce zapsané v Guinessově knize rekordů.

Reklama

Doporučujeme

Americká delegace v pondělí přijede na jednání do Islámábádu, Írán účast odmítá

V pondělí večer bude v pákistánské metropoli Islámábádu americká delegace, aby tam jednala s Íránem o dohodě, napsal dnes na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Zároveň Íránu pohrozil zničením všech elektráren a mostů v zemi, pokud nepřijme dohodu, kterou nabízejí Spojené státy. Agentura Tasním ale později uvedla, že Írán do Islámábádu delegaci nevyšle, dokud bude Washington pokračovat v blokádě lodí plujících do íránských přístavů.

Muchová ve Stuttgartu titul nezískala, ve finále nestačila na Rybakinovou

Karolína Muchová na turnaji ve Stuttgartu na titul nedosáhla. Ve finále narazila na Jeleny Rybakinovou a podlehla jí 5:7 a 1:6. Česká tenistka tak třetí trofej kariéry nepřidala, přesto si v žebříčku polepší.

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.

Ztracená krajina pod Severním mořem byla plná stromů

Doggerland, dnes zatopená pevnina pod Severním mořem, byl zřejmě mnohem zelenější a živější, než se dosud předpokládalo. Nová analýza staré DNA ukazuje, že tam už před více než 16 tisíci lety rostly duby, jilmy a lísky. Krajina tak mohla nabízet zázemí pro zvířata i první lidské skupiny dlouho předtím, než se lesy běžně rozšířily v Británii a severní Evropě.

Předseda íránského parlamentu: Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Stavba tanečního sálu v Bílém domě může pokračovat, rozhodl odvolací soud

Americký odvolací soud umožnil pokračování kontroverzní přestavby Bílého domu, kterou prosazuje prezident Donald Trump. Projekt zahrnuje výstavbu nového tanečního sálu i rozsáhlého podzemního komplexu.

Výbuch na jihu Libanonu zabil izraelského vojáka, dalších devět je zraněno

Výbuch v jižním Libanonu si vyžádal život jednoho izraelského vojáka, dalších devět je zraněno, z toho jeden vážně. S odkazem na izraelskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na dnešek odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že střely dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.

Hizballáh odmítl obvinění ze zabití francouzského vojáka mise OSN v Libanonu

Na jihu Libanonu byl dnes při přestřelce s neznámými ozbrojenci zabit francouzský voják mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X a z útoku obvinil militantní hnutí Hizballáh, které ale svoji účast popřelo. Libanonský premiér Naváf Salám úder odsoudil a nařídil okamžité vyšetření incidentu, ke kterému se zatím žádná strana nepřihlásila, píše agentura AFP.

Muž původem z Moskvy zabil na ulici v Kyjevě šest lidí, policie ho zastřelila

Nejméně šest lidí dnes zahynulo a dalších deset bylo zraněno poté, co útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva. Policie jej po neúspěšném pokusu o vyjednávání zastřelila při zásahu v supermarketu, kam se následně uchýlil se čtyřmi rukojmími. Oznámili to ukrajinští představitelé. Podle prokuratury útočil 58letý muž z Moskvy.

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama