ZprávyBělorusko "volí" prezidenta, výsledek je předem jasný

Bělorusko „volí“ prezidenta, výsledek je předem jasný

V Bělorusku se dnes konají prezidentské volby, které mají podle očekávání potvrdit pokračování vlády Alexandra Lukašenka. Autoritářský lídr, který stojí v čele země už přes 30 let, se uchází o sedmé funkční období. Opozice volby označuje za podvod a upozorňuje na zásahy proti svobodným médiím i uvěznění kritiků režimu.

Poslední prezidentské volby v roce 2020 provázely masové protesty. Opozice tehdy tvrdila, že skutečnou vítězkou byla Svjatlana Cichanouská, která kandidovala místo svého vězněného manžela. Podle ČTK Lukašenko využil tvrdé represe, aby odpor potlačil. Řada opozičních lídrů byla zatčena nebo uprchla do exilu.

V současných volbách čelí Lukašenko několika kandidátům, ale žádný z nich není podle analytiků skutečnou opozicí. Jak uvedl deník Al Jazeera, bývalá poslankyně Anna Kanopacká, která se označuje za nezávislou, kritiku režimu odmítá a zdůrazňuje svou „umírněnost“. Skutečná opozice ji však nepovažuje za reprezentanta demokratických sil.

Podle lidskoprávních organizací zůstává situace v zemi kritická. Organizace Vjasna eviduje přes 1 250 politických vězňů. Jak informuje agentura Reuters, Lukašenko v posledních dnech před volbami některé vězně propustil, což opozice označila za strategický krok s cílem zmírnit tlak Západu.

Volby probíhají za přísných bezpečnostních opatření. V ulicích Minsku hlídkují ozbrojené složky, což má zamezit opakování masových protestů z minulosti. Lukašenko, který sám volby označil spíše za formalitu, se netají snahou udržet si pevnou kontrolu nad zemí.

Podle průzkumů, na které odkazuje státní agentura Belta, se očekává volební účast přes 85 procent. Výsledky hlasování budou oznámeny v noci na pondělí, přičemž konečné rozhodnutí o Lukašenkově vítězství je dle mnohých pozorovatelů předem jasné.

Doporučujeme

Invazní kudlanky z Asie se šíří Evropou a ohrožují místní živočichy

Dvě asijské kudlanky, které se v posledních letech rychle rozšířily po Evropě, nově získaly status invazních nepůvodních druhů. Díky oteplování klimatu, vysoké schopnosti rozmnožování a příznivým podmínkám ve městech pronikají stále dál na sever. Loví širokou škálu původních živočichů a podle vědců mohou představovat rostoucí hrozbu pro evropskou biodiverzitu.

Státy EU uvalily nové sankce kvůli ruským kybernetickým útokům

Evropská unie a její členské státy dnes odsoudily ruské kybernetické útoky, konkrétně operace skupiny TURLA, která podléhá ruské Federální bezpečnostní službě FSB. EU zároveň přijala dosud nejrozsáhlejší balík sankcí v rámci kybernetického sankčního režimu. Sankce byly uvaleny na devět jednotlivců a čtyři subjekty, informovala Rada EU. Unijní sankce jsou úzce koordinovány s Británií, ta dnes oznámila opatření proti 24 osobám a subjektům, uvedla agentura Reuters.

Je Hormuzský průliv otevřený? Trump a Írán vysílají opačné signály

Situace v Hormuzském průlivu je nepřehledná. Zatímco americký prezident Donald Trump tvrdí, že tato námořní trasa zůstává otevřená, Írán prohlásil, že je až do odvolání a ukončení amerických úderů uzavřená. Ceny ropy vzrostly o 4 procenta.

Rolling Stones prozradili, jak spolu vydrželi přes 60 let

Rolling Stones působí na hudební scéně už přes šest desetiletí, přesto se jejich členové stále dokážou sejít ve studiu a nahrávat nové skladby. Mick Jagger, Keith Richards a Ronnie Wood nyní popsali, co jim pomohlo překonat dlouhé roky společné práce, osobní spory i změny v sestavě. Překvapivě důležitý je podle nich dostatek času stráveného odděleně.

Apollo nabídlo za easyJet 5,7 miliardy liber

Americká investiční společnost Apollo Global Management vstoupila do souboje o britské nízkonákladové aerolinky easyJet. Za dopravce nabídla 5,7 miliardy liber a překonala tak návrh konkurenčního fondu Castlelake. Vedení easyJetu je připravené vyšší nabídku podpořit.

Válka s Íránem vysává americké zásoby raket. Obnova potrvá roky

Spojené státy považují za největší hrozbu Čínu, brzy se přitom proti ní možná nebudou mít čím bránit, varují odborníci. Napětí s Íránem se totiž vyostřuje a obě strany na sebe znovu útočí. USA přitom vyčerpaly značnou část „chytrých“ útočných raket a protivzdušných střel. Nejnovější útoky hlásily Kuvajt a Jordánsko.

Při cílené střelbě v Illinois zemřelo pět členů jedné rodiny

Pět členů jedné rodiny zemřelo a další dva utrpěli vážná zranění při sérii střeleb v americkém městě East St. Louis ve státě Illinois. Policie zadržela dva mladistvé podezřelé ve věku 15 a 16 let. Útok označila za cílený a vyloučila, že by veřejnosti hrozilo další bezprostřední nebezpečí.

Nejméně 27 lidí zahynulo při požáru, který zachvátil bar v Bangkoku

Nejméně 27 lidí zahynulo při požáru, který zachvátil bar v thajské metropoli Bangkoku. S odvoláním na místní úřady to napsala agentura AP. Podle premiéra Anutina Čánvirakuna několik dalších lidí převezli záchranáři do nemocnice, městská správa následně podle agentury Reuters sdělila, že zraněných je 63 lidí. Podle některých místních médií se řada lidí stále pohřešuje, uvedla stanice BBC News. Městská správa nicméně bilanci považuje za konečnou. Příčina požáru zatím není jasná.

Írán oznámil, že čelí novým útokům, zásahy mezitím oznámil Kuvajt

Íránská státní média informují, že "nepřítel" dnes odpoledne zasáhl nejméně deseti projektily ostrov Kešm v Hormuzském průlivu. Uvedla to agentura AFP. Portál Axios s odvoláním na americké činitele uvedl, že americká armáda udeřila proti íránským raketovým a protivzdušným systémům a rovněž proti menším lodím íránských revolučních gard v úžině. Spojené státy tento týden obnovily údery na Írán poté, co americký prezident Donald Trump označil příměří za skončené kvůli tomu, že íránské síly napadají lodě v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy ze zemí Perského zálivu.

Zelenskyj avizoval změny ve vládě, premiérce nabídl novou roli

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil změnu politické strategie země a avizoval změny ve vládě. Premiérce Juliji Svyrydenkové na síti X poděkoval za práci a uvedl, že jí nabídl možnost vést novou oblast vztahů s klíčovým partnerem. Více podrobností k její případné nové roli neposkytl. Agentura Reuters nebo server RBK-Ukrajina jeho slova vyložily jako návrh nebo rozhodnutí ministerskou předsedkyni odvolat. Svyrydenková na stejné platformě uvedla, že je připravena nadále pracovat pro Ukrajinu.

Zemřel senátor a blízký Trumpův spojenec Lindsey Graham

Ve věku 71 let zemřel republikánský senátor Lindsey Graham, dlouholetý politik z Jižní Karolíny a jeden z nejbližších spojenců amerického prezidenta Donalda Trumpa. O jeho úmrtí informovala v sobotu večer senátorova kancelář, podle níž Graham zemřel po „krátké a náhlé nemoci“. Rodina zároveň požádala veřejnost o respektování soukromí.

Britská policie zadržela nového podezřelého z vraždy bývalé ministryně

Britská policie zadržela v hrabství South Yorkshire 28letého muže podezřelého ze zavraždění bývalé ministryně Ann Widdecombeové, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření policie. Zadržený je běloch s britským občanstvím a nyní je v policejní cele, uvedla policie v prohlášení. Podezřelý byl zadržen přibližně 430 kilometrů od domova Widdecombeové, poznamenal server BBC News.

Úlomek z rakety zranil v Kataru tři lidi včetně dítěte, boje v regionu pokračují

Americké síly zasáhly přesnou municí přibližně 140 íránských vojenských cílů, uvedlo velitelství amerických sil v oblasti CENTCOM, když nad ránem SELČ oznámilo ukončení už třetí vlny útoků na Írán v tomto týdnu. Írán v odvetě za americké nálety, které následovaly po útoku na obchodní loď v Hormuzském průlivu, odpálil rakety a drony proti svým sousedům v Perském zálivu. Úlomek z rakety zranil v Kataru tři lidi včetně dítěte, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Zasaženo bylo také Jordánsko.

Ruské drony útočily na Charkov, ukrajinské na rafinérii v hloubi Ruska

Nejméně dva zraněné, včetně šestnáctileté dívky, si vyžádal nálet ruských dronů na Charkov, oznámil náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pomoc lékařů vyhledali tři lidé, uvedl starosta Ihor Terechov, podle kterého drony v druhém největším ukrajinském městě poškodily dvě desítky obytných budov. Ukrajinské drony naopak zpráv médií a sociálních sítí opět zasáhly rafinérii v ruském městě Syzraň v Samarské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama