Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Během prací na železnici objevili přes tisíc let starou mayskou kánoi

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Během stavebních prací na železnici známé jako Maya Train se podařilo objevit téměř neporušenou dřevěnou mayskou kánoi. Tento vzácný nález se pravděpodobně datuje do doby před více než tisíci lety. Informuje o tom BBC a The Guardian.

  Kánoe nalezená v jižním Mexiku je dlouhá přes 1,6 metru a široká 80 cm. Ponořená byla ve sladkovodním jezírku poblíž známého mayského města Chichen Itzá. Těmto závrtům naplněným podzemní vodou se říká cenote.

  Mexický národní archeologický ústav (INAH) uvedl, že kánoe mohla být použita k získávání vody z cenote či mohla mít něco společného s rituály. Kromě kánoe totiž archeologové nalezli také rituální nůž. Mimo to ještě keramiku a malby rukou na skalní stěně, uvedl INAH v prohlášení.

  S určením stáří a přesného typu dřevěné kánoe, kterou používali Mayové, pomáhají vědci z francouzské Sorbonne University. Pro výrobu replik a usnadnění budoucí práce vědci také vytvoří 3D model, uvádí BBC.

  Loď byla předběžně zasazena do období 830 až 950 našeho letopočtu, tedy na konec zlatého věku této civilizace. V 16. století pak Aztéckou říši dobyli Španělé.

  Mayská civilizace v minulosti obývala území jižního Mexika a severu Střední Ameriky – Guatemaly, Belize a Hondurasu. V období, do kterého se předběžně nález datuje, začala mayská civilizace města ve Střední Americe opouštět. Dle odhadů za tím mohli stát války, sucho i přelidnění.

  Miliardový projekt: Železniční trať

  Maya Train je projektem vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Železniční síť by měla vést přes pět jihomexických států a je dle něj přívětivá pro turisty.

  Dle kritiků tento multimiliardový projekt riskuje poškození místních ekosystémů a neobjevených míst historického významu.

  Oproti tomu příznivci tohoto projektu tvrdí, že pomůže zmírnit chudobu v regionu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama