Reklama
3.8 C
Czech
Úterý 17. března 2026
Protext ČTKBára Špotáková věnuje svoji medaili dětem!

Bára Špotáková věnuje svoji medaili dětem!

Praha 15. listopadu 2022 (PROTEXT) – Atletická ikona Barbora Špotáková se rozhodla pro úctyhodné gesto. Bronzovou medaili z atletického mistrovství Evropy v Mnichově 2022, kterou světová rekordmanka v hodu oštěpem oficiálně ukončila svoji profesionální kariéru, věnuje organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI.

Na letošním atletickém Mistrovství Evropy v Mnichově, kde Barbora Špotáková oficiálně ukončila svoji profesionální kariéru, vybojovala bronzovou medaili. Třetí místo jí zajistil závěrečný hod v délce 60,68 metru. Tuto bronzovou, a zároveň svoji poslední „velkou“ medaili nyní věnuje organizaci DEJME DĚTEM ŠANCI, jejíž je Bára dlouholetou patronkou. „Pamatuju si, když jsme se s mámou přestěhovaly z Jablonce do Prahy, jak jsem si připadala ztraceně a bylo mi smutno. Ten pocit osamělosti a ztracenosti ve velkém městě, když jste bez peněz a nikoho nezajímáte, si pořád pamatuju. Děti z dětských domovů život takhle vyplivne do studeného světa a ony nemají mámu nebo někoho blízkého, kdo je obejme a řekne jim: ,To bude dobrý´. Když jsem začala mít úspěch ve sportu a šťastně se zamilovala, řekla jsem si, že když toho člověk tolik dostává, měl by se i dělit s těmi, které štěstí spíš obchází. V té době mě oslovila Míša Chovancová, zakladatelka DEJME DĚTEM ŠANCI a spolupráce byla na světě,“ říká Barbora Špotáková. „Protože znám práci DDŠ už tak dlouho a vím, že je to jedna z nejdůvěryhodnějších organizací v ČR, byla pro mě při rozhodování o věnování své medaile do aukce právě DDŠ jasná volba,“ dodává Bára.

Dražba Bářiny medaile bude zlatým hřebem Vánoční aukce DEJME DĚTEM ŠANCI, kterou tato organizace každoročně pořádá. Výtěžek z aukce je určen na podporu dětí a mladých lidí z dětských domovů při přípravě na osamostatnění a jejich úspěšného začlenění do společnosti po opuštění dětského domova. Výtěžek z dražby medaile chce Bára věnovat na podporu volnočasových sportovních aktivit dětí v rámci projektu Přál(a) bych si.

„Báru jsme na počátku naší činnosti oslovili, protože ji považujeme za velký sportovní i lidský vzor nejen pro „naše” děti. Jsem moc ráda, že nabídku spolupráce přijala a vážím si toho, že není jen mediální tváří DDŠ, ale do našich aktivit se pravidelně zapojuje a v průběhu let se z nás staly kamarádky. Při finále ME v Mnichově, které bylo napínavé až do samého konce, jsem napětím ani nedýchala. Moc jsem jí přála takto úspěšně a symbolicky zakončit její veleúspěšnou kariéru. Její medaile nyní navíc pomůže dětem, které si to opravdu zaslouží,” říká zakladatelka a ředitelka DEJME DĚTEM ŠANCI Michaela Chovancová.

Vánoční aukce DEJME DĚTEM ŠANCI se koná 24. listopadu v Hartigovském paláci. Jedná se o akci pouze pro zvané hosty.

V případě zájmu o dražbu medaile se můžete obrátit na Lenku Pólovou, E: Lenka@dejmedetemsanci.cz, T: 734 734 856.

DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. poskytuje komplexní pomoc dětem a mladým dospělým vyrůstajícím v dětských domovech na území celé ČR. Zároveň nabízí lidem možnost podpořit konkrétní dítě z dětského domova takovou formou, která je pro něj přijatelná po stránce lidské i finanční. V současné době DDŠ spolupracuje se 49 dětskými domovy a ve svých projektech má zařazeno průběžně více než 250 dětí. Od roku 2011 podpořila více než 4 500 dětí částkou přes 56 milionů Kč. Více informací naleznete na www.dejmedetemsanci.cz. DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. je držitelem značky „Spolehlivá veřejně prospěšná organizace“.

Reklama

Doporučujeme

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.

Americké letouny zasáhly vojenské cíle na jihovýchodě Íránu

Americké bojové letouny údajně zasáhly vojenské objekty na hoře nedaleko zóny volného obchodu v Čáhbaháru na jihovýchodě Íránu, uvádí televize Al-Džazíra s odvoláním na perský servis stanice Voice of America. V Čáhbaháru je důležitý námořní přístav.

Hútíové hrozí zablokováním průlivu Bab al-Mandab

Situace na Blízkém východě dál eskaluje. Jemenští Hútíové pohrozili zablokováním průlivu Bab al-Mandab (Brána nářků), klíčové vodní cesty mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Pokud by tak učinili, narušili by dopravu mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav. To by ovlivnilo mezinárodní obchod i dodávky ropy a zemního plynu.

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila nad metropolí a jejím okolím 53 dronů. Na jihu Ruska vznikl požár po útoku dronu zásobník ropy, informovaly místní úřady. Na Kyjev dnes ráno útočily ruské drony, v Charkově je po ruském útoku jeden zraněný.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama