-2.4 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
JógaBangladéšská policie se v boji proti covid-19 obrátila na jógu

Bangladéšská policie se v boji proti covid-19 obrátila na jógu

Nový přístup diplomatické bezpečnostní divize metropolitní policie v Dháce (DMP) si klade za cíl posílit duševní zdraví svých příslušníků během pandemie covid-19.

V policejních kasárnách v Dháce v oblasti Gulshan se ráno naskýtá neobvyklý pohled. Příslušníci policejního sboru začínají svůj den cvičením jógy. Tento nový přístup diplomatické bezpečnostní divize metropolitní policie v Dháce (DMP) má za cíl posílit duševní zdraví policejních sil během pandemie covid-19.

Oblečeni v bílých tričkách a černých kalhotách se všichni členové diplomatické divize účastní cvičení jógy pod dohledem dvou profesionálních trenérů. Od vysokých úředníků až po strážníky.

Špatný psychický stav policistů

„Od vypuknutí pandemie COVID-19 přibližně 200 000 našich zaměstnanců nepřetržitě pracuje na omezení šíření smrtícího viru. Dohlížejí na dodržování lockdownu a pomáhají lidem v nouzi, říká Rajon Kumar Saha, asistent policejního komisaře diplomatické bezpečnostní divize DMP pro Arab News. „Při plnění povinností bojovníka v první linii, bylo mnoho našich členů nakaženo koronavirem. To vzbudilo velké obavy nejvyššího vedení policejních sil.“

Navzdory snahám vedení bylo zjištěno, že mnoho příslušníků se nachází ve špatném duševním stavu. Ten je důsledkem plnění náročných úkolů jako pohřbívání těl obětí covid-19 a převoz infikovaných lidí do nemocnice.

„V této situaci přišel zástupce komisaře Ashraful Islam z diplomatické bezpečnostní divize s inovativní myšlenkou cvičení jógy na podporu duševního zdraví a fyzické zdatnosti členů jednotky,“ vysvětluje Saha.

Kurzy se týkají všech členů jednotky a probíhají třikrát týdně. Každé dvouhodinové lekce se účastní 150 lidí. „Při provádění cvičení jógy jsme zajistili dostatečné sociální distancování, abychom potlačili šíření viru. Relace jsme navrhli tak, aby si účastníci mohli v den cvičení užít dovolenou.“

Kurzy pořádá profesionální vzdělávací organizace Evergreen, která kurzy jógy nabízí od roku 2017.

„Koučujeme členy policie tři základní pilíře jógy – meditaci, ásany (držení těla) a pránájámu (dechová cvičení). Pokud účastníci budou tyto tři věci procvičovat pravidelně, velmi jim to pomůže při dosahování dobrého duševního zdraví a kontrole dýchacího procesu,“ řekl Arab News Shantonu Biswas Bappa ze společnosti Evergreen.

Také dodal, že cvičení jógy by mohlo pomoci policii zvítězit v boji s obezitou. Mnoho policistů totiž během své kariéry tímto problémem trpí.

Policie je školením nadšená. „Pravidelná cvičení, která provádíme, jsou zaměřená na naši fyzickou zdatnost. Ale tato cvičení jógy se zaměřují na fyzické i duševní zdraví, což je pro mě nepochybně velkým přínosem,“ řekl jeden z účastníků lekce.

Reklama

Doporučujeme

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda sahá do nouzových zásob ropy, aby udržela plynulé zásobování trhu po výpadku dodávek přes Ukrajinu. Rafinerie Slovnaft má získat čas na přechod na alternativní trasu a návrat k plnému provozu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama