Soud v Bangladéši v úterý odsoudil pět členů islamistické militantní skupiny k trestu smrti za vraždu amerického blogera, který kritizoval náboženský extremismus. K incidentu došlo před šesti lety. Informovaly o tom agentura Reuters a AP.
Avijit Roy, americký občan bangladéšského původu, byl v únoru 2015 napaden několika muži s mačetami, když se svou chotí vracel domů z knižního veletrhu v Dháce. Blogerka Rafida Bonya Ahmed při útoku utrpěla zranění hlavy a přišla o palec. Její manžel zraněním podlehl.
Zvláštní protiteroristický tribunál v hlavním městě Dháce odsoudil pět členů ozbrojené skupiny k trestu smrti. Jednomu muži byl udělen trest odnětí svobody na doživotí.
Celkem šest mužů bylo usvědčeno z příslušnosti k domácí militantní skupině Ansarullah Bangla inspirované al-Káidou. Ta má podle policie na svědomí vraždy více než tuctu sekulárních aktivistů a blogerů.
Bývalý armádní major Syed Ziaul Haq, který je považován za vůdce skupiny a byl obviněn z autorizace vraždy Američana, byl jedním ze dvou mužů souzených v nepřítomnosti. Oba byli odsouzeni k trestu smrti, uvedl státní zástupce Golam Sarwar Khan.
„Obvinění proti nim byla prokázána nade vší pochybnost. Soud jim udělil nejvyšší tresty,“ prohlásil Khan po vynesení rozsudku, informovala al-Džazíra. Obhájce šesti mužů Nazrul Islam řekl, že se proti verdiktu odvolají.
Vražda Avijita Roye v Bangladéši nebyla ojedinělým incidentem
Vdova po Royovi uvedla, že rozsudek její rodině mír nepřinese, zejména proto, že Haq zůstal na svobodě. „Stíhání několika pěšáků a ignorování vzestupu a kořenů extremismu jednoduše neznamená spravedlnost za Aviho smrt,“ konstatovala ve svém prohlášení.

Avijit Roy, autor 10 knih, založil populární blog Mukto-mona (Svobodná mysl), který zdůrazňoval humanistické a racionalistické myšlenky a odsuzoval extremismus.
V Bangladéši s muslimskou většinou došlo v letech 2013 až 2016 k řadě smrtelných útoků ze strany Islámského státu nebo skupin spolupracujících s al-Káidou. Cílem byli blogeři, sekulární aktivisté a náboženské menšiny.
K nejvážnějšímu útoku došlo v červenci 2016, kdy ozbrojenci zaútočili na kavárnu v diplomatické čtvrti Dháky a zabili 22 lidí, většinou cizinců. Po tomto incidentu bylo zabito více než 100 podezřelých ozbrojenců a stovky dalších byly zatčeny, když vláda zakročila proti islamistickým skupinám.