Andrej Babiš a Jana Nagyová opět usednou před soud kvůli údajnému dotačnímu podvodu. Vrchní soud v Praze začne od pondělí znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Obžaloba tvrdí, že Babiš vyvedl farmu z holdingu Agrofert, aby neoprávněně získal padesátimilionovou dotaci z evropských fondů.
Oba už dvakrát zprostil viny Městský soud v Praze, ale státní zástupce Jaroslav Šaroch se pokaždé odvolal. Odvolací senát se tentokrát rozhodl, že projedná věc veřejně a sám si zajistí důkazy. Odsoudit Babiše však zatím nemůže. Pokud by chtěl změnit verdikt, musel by vrátit případ zpět soudci Šottovi s přesným pokynem, jak dál postupovat.
Otázky pro odvolací soud
Soud bude řešit, zda farma splňovala podmínky pro čerpání dotace pro malé a střední podniky. Klíčové bude, jak bylo vyhodnoceno propojení společnosti s dalšími firmami v Agrofertu. Odvolací senát už dříve zpochybnil, že by jediná výpověď technického dozoru mohla zvrátit celkovou důkazní situaci.
Státní zástupce tvrdí, že soud první instance nedostatečně zohlednil další důkazy. Vrchní soud plánuje předvolat svědky i znalce a znovu posoudit listinné materiály. Očekává se, že hlavní líčení zabere osm dnů.
Politika versus byznys
Babiš zároveň čelí další otázce: co s Agrofertem, pokud by se po volbách chtěl znovu stát premiérem. Podle zákona o střetu zájmů nemůže být členem vlády a současně vlastnit firmy, které čerpají veřejné peníze. Svěřenský fond v jeho podobě z minulých let není podle soudů a Evropské komise dostatečně neprůhledný.
Transparency International upozorňuje, že skutečné odstřižení by vyžadovalo, aby Babiš nemohl ovlivňovat ani správce fondu. Ekonomové dodávají, že největším problémem je podnikání „se státem“ – tedy situace, kdy politik rozhoduje o pravidlech, ze kterých sám profituje.
Dotace a soudní spory
V posledních letech Agrofert opakovaně čelil problémům se získáváním veřejných prostředků. Soud už například rozhodl, že firma Vodňanská drůbež neměla nárok na dotaci 75 milionů korun. V jiném případě soud odmítl proplatit dotaci na zemědělský traktor.
Poslední verdikt padl letos na jaře – podle něj neměly Kostelecké uzeniny na dotaci nárok kvůli střetu zájmů svého majitele. Agrofert i nadále tvrdí, že jedná v souladu s pravidly. Firma zároveň požaduje od státu vyplacení 200 milionů korun na dotacích, které jí byly odepřeny.