Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Autoportrét mexické malířky Fridy Kahlo se vydražil za téměř 780 milionů korun

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Obraz mexické umělkyně Fridy Kahlo s názvem „Diego y yo“ (Diego a já) z roku 1949 se stal nejdražším latinskoamerickým dílem, které se kdy prodalo v aukci. Autoportrét se vydražil za rekordních 34,9 milionu dolarů, tedy přes 778 milionů korun. Informují o tom světová média.

  Frida Kahlo, celým jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, byla významnou mexickou malířkou tvořící na počátku dvacátého století. Její obrazy s květinovými vzory a portréty lidí se staly motivem pro oděvy i kabelky.

  V úterý večer byl jeden z jejích obrazů, na němž je vyobrazena samotná Kahlo spolu s tváří svého manžela Diega Rivera na čele, vydražen v New Yorku v aukční síni Sotheby’s za rekordních 34,9 milionů dolarů. Mělo by se jednat o její poslední autoportrét, a to 5 let před smrtí.

  Nejenže tento prodej překonal rekord nejdražšího uměleckého díla z Latinské Ameriky, stal se také velkým finančním posunem pro samotnou Kahlo. K předchozímu rekordnímu prodeji jejího díla došlo v roce 2016. Tehdy se malba „Dva akty v lese“ prodala za 8 milionů dolarů.

  Význam Fridy pro Mexiko nelze ocenit,“ řekla pro NBC News Natalia Zerbato, historička umění, která studuje život a dílo této umělkyně na National Autonomous University of Mexico. Dle ní je obraz „Diego a já“ intenzivní malba, která vypovídá o stavu Kahloina křehkého manželství.

  Dílo bylo dle Zerbato navíc vytvořeno, když umělkyně prožívala velkou fyzickou bolest. Kahlo byla totiž poznamenána dětskou obrnou a těžkým zraněním při nehodě autobusu.

  Předběhla manžela

  Její manžel, Diego Rivera, byl taktéž významným mexickým malířem, a právě jeho dílo Los Rivales z roku 1931 drželo předchozí rekord nejdráze prodaného latinskoamerického díla. V roce 2018 se tento kousek vydražil za 9,76 milionů.

  Pár se navzájem maloval po 25 let. Když se vzali, její rodiče jim říkali „slon“ a „holubice“. On byl starším proslulým mistrem fresek, ona mladším sebemytologizujícím snílkem, uvádí BBC. Rivera s Kahlo se vzali dokonce dvakrát, rok po rozvodu se z nich opět stali manželé. Kahlo zemřela ve věku 47 let v roce 1954.

  Obraz byl zakoupen Eduardem F. Costantini – developerem, filantropem a sběratelem oddaným podpoře latinskoamerického umění, jenž založil muzeum latinskoamerického umění Malba v Buenos Aires, uvádí NBC News.

  Naposledy se obraz „Diego a já“ vydražil v roce 1990 a to za 1,4 milionu dolarů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zemřel Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton

  Svět módy truchlí. Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton, podlehl rakovině

  Virgil Abloh, syn přistěhovalců z Ghany narozený v Americe, který se propracoval až na vrchol módního průmyslu a zastával roli uměleckého ředitele luxusní značky Louis Vuitton, zemřel v neděli ve věku 41 let. Dva roky bojoval se vzácnou formou rakoviny. Oznámení o úmrtí návrháře se objevilo na jeho oficiálním účtu na Instagramu.
  Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti

  Z hákového kříže cupcake. Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti po svém

  Hákové kříže na stěně se mění v obří dortíky s fialovou polevou a slova „můj Hitler“ v „moje muffiny“. To vše stihne za jeden den italský pouliční umělec, který bojuje proti rasismu tím, že nenávistné graffiti přetváří v jídlo.
  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů

  Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů dolarů tvůrcům seriálového hitu House of Cards

  Americký herec Kevin Spacey prohrál spor se společností MRC, která produkovala hit Netflixu House of Cards (Dům z karet). Arbitr studiu přiznal nárok na téměř 31 milionů dolarů (zhruba 700 milionů korun). Herec v seriálu účinkoval pět sezón, než o roli před čtyřmi lety přišel po několika obviněních ze sexuálního obtěžování.
  Brit Awards zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Brit Awards od příštího roku zruší dělení kategorií podle pohlaví

  Od roku 2022 se budou na Brit Awards udílet trofeje v genderově neutrálních kategoriích, oznámili v pondělí organizátoři britských hudebních cen. Nahradí tak dosavadní dělení na mužské a ženské.
  Meghan u Ellen DeGeneres

  Vévodkyně Meghan se u Ellen DeGeneres rozpovídala o dětech

  Během čtvrteční talkshow Ellen DeGeneres vévodkyně ze Sussexu prozradila, že její dvouletý syn Archie „miluje roli velkého brášky“ pětiměsíční Lili, která se narodila v červnu. Meghan však upozornila, že dobrý vztah sourozenců není samozřejmost.
  Britney Spears o ukončení opatrovnictví

  Britney Spears po konci opatrovnictví: Vážím si maličkostí, jako je možnost mít klíčky od auta

  Popová hvězda Britney Spears prozradila, jak plánuje využít nově nabytou svobodu poté, co minulý týden získala zpět kontrolu nad svým osobním životem a majetkem.
  Reklama
  Reklama
  Reklama