5.5 C
Czech
Neděle 7. prosince 2025
Protext ČTKAutonomní drony jedním z letošních trendů ve Facility managementu, KTV Working Drone...

Autonomní drony jedním z letošních trendů ve Facility managementu, KTV Working Drone udává směr

Praha 14. ledna 2025 (PROTEXT) – I Facility management se přizpůsobuje inovacím a mezi nejvýznamnější trend roku 2025 tak patří autonomní technologie. Právě ty dramaticky mění způsob čištění výškových budov, jejich fasád i oken. Norská firma KTV Working Drone, která má silné zastoupení od roku 2023 i na českém trhu, je v tomto směru průkopníkem a již nyní implementuje technologie budoucnosti.

„Ke konci roku 2024 jsme zahájili autonomní čištění pomocí dronů a v Česku jsme tímto revolučním způsobem umyli první budovy, například Hyundai v Nošovicích, ČHMÚ a Plaza Roztyly v Praze. Významně se tak zvyšuje nejen efektivita úklidu, ale také bezpečnost práce. Pilot dron přímo neřídí, pouze kontroluje bezpečnost, okolí apod.,“ vysvětluje Tomáš Roubal z české pobočky KTV Working Drone a dodává: „Dokonce se nám podařilo s drony vystoupat při úklidu až do výšky 70 metrů, což je velký průlom, a otevírají se tak možnosti údržby podobně vysokých, a do budoucna i vyšších, budov.“

Mezi další klíčové trendy, které budou hrát letos v odvětví facility managementu zásadní roli, patří právě bezpečnost, ale také ekologický přístup, digitalizace nebo třeba energetická účinnost. „Ekologický a udržitelný přístup je i pro nás na prvním místě. Při údržbě fasád používáme metodu SelfCleaner, což je nízkotlaká pěna, která oproti vysokotlakým metodám zabraňuje opotřebení fasád. Druhou možností je metoda čisté vody. Zde využíváme reverzní osmózu k dosažení čistoty bez použití chemikálií. Cílem je zbavit vodu minerálů, aby na okně nezůstávaly žádné nečistoty ani kapky po uschnutí,“ uvádí Tomáš Roubal.

KTV Working Drone se etabluje jako lídr v oblasti inovativních řešení pro čištění budov. Jejich portfolio zahrnuje údržbu nákupních center, logistických areálů, kancelářských komplexů, průmyslových objektů, nově i hotelů. Loňský rok byl pro KTV Working Drone nabitý. Své zastoupení rozšířili už do 65 zemí světa, za celou dobu fungování za sebou mají 60 000 letových hodin při úklidu budov. Ročně umyjí přes 60 milionů metrů čtverečních. Mezi nejzajímavější budovy, které KTV Working Drone po celém světě loni vyčistilo, patří například: luxusní hotelový komplex Four Seasons nebo 201 metrů vysoká věž UDC, obojí v Kataru, dále byly poprvé na světě pomocí dronů vyčištěny stěny tunelu v Austrálii, lanovka na vrcholku norské hory Nesaksla nebo třeba největší výletní loď na světě Icon of the Seas. „My jsme v Česku loni vyčistili přes 83 000 metrů čtverečních, což trvalo přibližně 570 hodin. Za takový highlight považujeme údržbu pražského stadionu Fortuna Arena,” doplňuje Tomáš Roubal.

Cílem pro letošní rok je rozšířit síť partnerů KTV Working Drone až na 80 zemí. Očekává se také představení nové řady dronů s podstatným vylepšením a připravuje se nová technologie v podobě malování sprejem. Česká pobočka se chce zaměřit především na rozšíření týmu, zaučení dalších pilotů, plně implementovat nové senzory pro autonomní mytí dronů a zaměřit se i na čištění solárních panelů.

KTV Working Drone

KTV Working Drone je norská společnost založená Kennetem Nilsenem v roce 2015, která způsobila revoluci v odvětví údržby a čištění fasád díky inovativnímu řešení v podobě čistících dronů. Momentálně má pobočky ve více než 60 zemích a v České republice začal působit v roce 2023. KTV Working Drone přináší nejen vyšší bezpečnost a efektivitu, ale také ekologicky šetrné řešení s nižší spotřebou vody a energie, a nastavuje nový standard v údržbě budov.

http://ktvworkingdrone.com/cz/

 

Zdroj: KTV Working Drone Česká republika

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Korupce i během války: Jak měl Kyjev oslabovat dohled nad státními firmami

Ukrajinská vláda v uplynulých čtyřech letech systematicky oslabovala dohled nad státními podniky financovanými ze zahraniční pomoci, což mělo za následek, že korupce na Ukrajině bujela i během války s Ruskem. Vyplývá to z vyšetřování deníku The New York Times (NYT) založeného na dokumentech a rozhovorech s přibližně 20 ukrajinskými a západními představiteli.

Počet obětí dronových náletů připisovaných súdánským povstalcům vzrostl na 79

Počet obětí čtvrtečních náletů bezpilotních letounů na jihu Súdánu vzrostl na 79, včetně 43 dětí. Novou bilanci dnes potvrdily úřady, které v místě odstraňují výpadky komunikace, napsala agentura AFP. Dronové údery, jež zasáhly školku, nemocnici a záchranáře, svědkové připisují polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF). Ty už dva a půl roku bojují se súdánskou armádou, kvůli čemuž dodnes zemřely desetitisíce lidí. Útoky odsoudil Dětský fond OSN (UNICEF) i Africká Unie, podle jejíhož šéfa zemřelo přes 100 lidí.

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč a kontroluje situaci

Skupina vojáků oznámila dnes ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. Agentura AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a kontroluje situaci. Tyto informace následně potvrdilo ministerstvo vnitra. Pokus o převrat odsoudily Africká unie a Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky během letu nad mezinárodními vodami dvakrát namířily na japonský letoun radar navádějící střely před palbou, oznámil podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů. Peking uvedl, že se letoun nebezpečně přiblížil ke cvičení čínského námořnictva. Sporná událost může dále vyostřit vztahy obou zemí, které jsou velmi napjaté od nástupu japonské premiérky Sanae Takaičiové, jež Peking pobouřila slovy o možné japonské reakci na napadení Tchaj-wanu Čínou.

Požár v populárním indickém letovisku zabil desítky lidí

Noční zábava v indickém státě Goa, oblíbeném letovisku na pobřeží Arabského moře, se během pár minut změnila v tragédii. V rušném klubu Birch by Romeo Lane vypukl po půlnoci mohutný požár, který podle úřadů zabil 25 lidí. Většina obětí patřila k personálu, mezi mrtvými jsou ale i turisté.

Hegseth oznamuje konec „utopického idealismu“ americké politiky

Americký ministr obrany Pete Hegseth ostře přepsal zásady americké zahraniční a bezpečnostní politiky. V projevu na Reaganově fóru vyhlásil konec poválečného idealismu, slíbil tvrdší realismus a vyslal signál spojencům, že USA čekají na jejich větší aktivitu. Zároveň bránil kontroverzní vojenské akce v Karibiku, které si vyžádaly desítky obětí a vyvolaly debatu o jejich legalitě.

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama