Princ Harry a Meghan Markle zahájili svou návštěvu Austrálie v melbournské Královské dětské nemocnici. První zastávka jejich programu měla i silný osobní rozměr. Právě do tohoto zařízení v roce 1985 zamířili během australské cesty také princ Charles a princezna Diana.
V nemocnici pár přivítaly stovky pacientů, jejich rodin i zaměstnanců. Lidé stáli v areálu, na balkonech i v oknech kanceláří. Harry s Meghan procházeli mezi dětmi, fotili se s lidmi a mluvili s rodiči i malými pacienty. Na otázku, na co se během pobytu v Austrálii těší nejvíc, Harry odpověděl stručně: „Na všechno!“
Jedna z pacientek, dvanáctiletá Novalie Morris, dostala možnost Harrymu předat květiny. Později řekla, že jí princ poděkoval a povzbudil ji slovy: „Buď dál statečná.“ Podle jejích slov jí to výrazně zvedlo náladu. Silný den zažila i rodina malé Millie, která se do nemocnice vrátila jen na kontrolu několik dní po propuštění.
Návštěvu ocenilo i vedení nemocnice. Předsedkyně správní rady Christine Kilpatrick mluvila o viditelně dobré atmosféře mezi pacienty i personálem. „Ten příval dobré nálady se nedá změřit, ale je cítit,“ řekla. Připomněla také, že řada dětí tráví v nemocnici dlouhý čas a podobné chvíle pro ně mají velký význam.
Právě spojení s princeznou Dianou dalo celé zastávce širší rozměr. Diana zařízení navštívila při třináctidenním turné po Austrálii společně s Charlesem, když byli Harry i William ještě malí. Dochované fotografie ji zachytily u lůžek dětských pacientů i při bezpečnostní ukázce s autosedačkou.
Harry se už dříve netajil tím, že se snaží na humanitární odkaz své matky navazovat. V roce 2022 řekl: „Doufám a věřím, že všechno, co dělám, by jí dělalo radost.“ Australská cesta Harryho a Meghan bude pokračovat v Melbourne, Canbeře a Sydney. Program se zaměří na duševní zdraví, podporu veteránů a projekty zaměřené na odolnost komunit.


