Austrálie je nyní první zemí, která povoluje psychiatrům předepisovat určité psychedelické látky pacientům s depresí nebo posttraumatickou stresovou poruchou. Informuje o tom AP News, CNN a další servery.
Od soboty mohou australští lékaři předepisovat dávky MDMA, známé také jako extáze, při posttraumatické stresové poruše. Psilocybin, psychoaktivní složka psychedelických hub, může pomoci lidem s těžko léčitelnou depresí. Země zařadila tyto dvě drogy na seznam schválených léčivých přípravků.
Australia is now the first country to allow psychiatrists to prescribe certain psychedelic substances to patients with depression or post-traumatic stress disorder. https://t.co/q1ZbhnmsHv
— The Associated Press (@AP) July 1, 2023
„Psilocybin a MDMA jsou relativně bezpečné, pokud se užívají pod dohledem náležitě vyškolených zdravotnických pracovníků a v dávkách, které jsou prověřené v klinických studiích,“ cituje CNN australský úřad pro léčivé přípravky (Therapeutic Goods Administration, TGA).
Vědce v Austrálii tento krok, který vstoupil v platnost 1. července, překvapil. Jeden z vědců uvedl, že se tím Austrálie dostává „na špičku výzkumu v této oblasti“.
Chris Langmead, zástupce ředitele Centra pro objevování neuromedicíny na Monashově institutu farmaceutických věd, podle AP News uvedl, že za posledních padesát let došlo k velmi malému pokroku v léčbě dlouhodobých duševních problémů.
V USA jsou zdrženliví
Psilobycin je už schválený ve dvou státech USA. Jako první legalizoval užívání psilocybinu dospělými Oregon a v roce 2022 jeho užívání dekriminalizovalo Colorado. Frank Biden, nejmladší bratr prezidenta Joe Bidena, v rozhlasovém rozhovoru před několika dni prohlásil, že prezident byl v rozhovorech, které spolu vedli o prospěšnosti psychedelik jako formy léčby, „velmi otevřený“.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv označil v roce 2018 psilocybin za „průlomovou terapii“. Toto označení má urychlit vývoj a přezkoumání léků na léčbu závažného onemocnění. Výzkumníci zabývající se psychedeliky využívají federální grantya FDA koncem minulého měsíce zveřejnila návrh pokynů pro výzkumníky, kteří navrhují klinické studie testující psychedelické drogy jako potenciální léčbu různých zdravotních stavů.
Přesto Americká psychiatrická asociace neschválila používání psychedelik v léčbě. Čeká na definitivní rozhodnutí FDA. A lékařští odborníci v USA i jinde, včetně Austrálie, upozorňují, že je zapotřebí dalšího výzkumu účinnosti těchto drog a míry rizik psychedelik, která mohou způsobovat halucinace.
„Existují obavy, že důkazy jsou stále nedostatečné a přesun do klinické služby je předčasný. Léčba nemusí být pro většinu lidí dostupná, navíc formální dohled nad léčbou a výsledky pacientů bude minimální. Tento prostor by rovněž mohli zaplavit nekompetentní nebo špatně vybavení lékaři,“ shrnul obavy Paul Liknaitzky, vedoucí Klinické psychedelické laboratoře Monashovy univerzity.
Navíc budou tyto léky v Austrálii drahé – přibližně 10 000 dolarů (zhruba 146 tisíc korun) na jednoho pacienta za léčbu.
Litnaitzky uvedl, že možnost přístupu Australanů k lékům na specifické stavy je unikátní.
„Z pokroku v lékové politice je cítit nadšení,“ řekl, „z vyhlídky, že budeme moci pacientům nabídnout vhodnější a na míru šitou léčbu bez omezení daných klinickými zkouškami a rigidními protokoly,“ dodal.