Po osmnácti dnech na oběžné dráze se čtyři astronauti z mise Axiom-4 vydali zpět na Zemi. Posádku vedla americká veteránka Peggy Whitsonová, doplnili ji zástupci Indie, Polska a Maďarska – zemí, které se po více než čtyřicetileté pauze znovu zapsaly do historie pilotovaných letů. Informovala o tom agentura Reuters či server Euronews.
Kapsle Crew Dragon, přezdívaná „Grace“, se od Mezinárodní vesmírné stanice odpojila v pondělí v 7:15 místního času. Přistání u pobřeží Kalifornie je plánované na úterní ráno. Loď vyrazila z Kennedyho střediska 25. června a šlo o její první misi. Celý let zařídila texaská společnost Axiom Space, ve spolupráci s firmou SpaceX Elona Muska.
🇵🇱 Polish astronaut Sławosz Uznański-Wiśniewski has completed his final day on the ISS. The IGNIS mission achieved 100% of its goals! 🚀Today, the Ax-4 crew begins their journey back to Earth.
— Research in Poland (@researchinpl) July 14, 2025
More👉https://t.co/o6t5NZeanM
Ph: NASA/Wikipedia commons pic.twitter.com/RFyDikzE1p
Let vedla Peggy Whitsonová, která se do vesmíru vydala už popáté. Má za sebou celkem už 675 dní na oběžné dráze, což je americký rekord. Nyní působí jako ředitelka pilotovaných letů právě v Axiomu. Je zároveň první ženou,která kdy velela misi na ISS.
Čtvrtá soukromá mise na ISS
Mise je historickým momentem pro Indii, Polsko a Maďarsko. Jejich vládní programy vůbec poprvé vyslaly astronauty přímo na stanici. „Nebesa už nejsou limitem,“ prohlásil Polák Sławosz Uznanski-Wiśniewski při rozlučkovém ceremoniálu. Maďarský kolega Tibor Kapu dodal: „Ukážeme doma, že to jde. I menší země to zvládnou.“
Společně s Indem Shubhanshuem Shuklou se trojice účastnila desítek pokusů ve stavu beztíže a v průběhu pobytu také telefonovala s premiéry a školáky ze svých zemí. Každá ze tří vlád za účast v misi podle Euronews zaplatila více než 65 milionů dolarů.
Axiom-4 byla už čtvrtou soukromou misí na ISS od roku 2022. Firma Axiom, kterou spoluzaložil bývalý manažer programu ISS v NASA, má ambice postavit vlastní komerční stanici. NASA její aktivity vítá, do budoucna chce přenést zodpovědnost za orbitální přítomnost právě na soukromý sektor.