ZajímavostiAsadova „lidská jatka". Povstalci osvobozují vězně z nechvalně známé syrské věznice

Asadova „lidská jatka“. Povstalci osvobozují vězně z nechvalně známé syrské věznice

Režim diktátora Bašára Asada padl a Syřané slaví. Povstalci však mezitím odhalili zvěrstva, kterých se po téměř 30 let vlády dopouštěl na svých odpůrcích. Osvobozují vězně z nechvalně známé věznice Sajdnája, kde nechal tento vystudovaný lékař mučit a systematicky likvidovat své kritiky z řad opozice i syrské vojáky podezřelé ze zrady. Informují o tom Metro a BBC.

Na internetu se objevilo podle serveru Metro video chlapečka vycházejícího z cely nejkrutějšího syrského vězení. Asad tam zavíral nejen muže, ale i ženy a děti. Stačilo jen postavit se proti němu, říct slovo proti jeho režimu.

Povstalci osvobodili už několik věznic a nyní přišla řada na tu nejhorší. Organizace Amnesty International ji označila za „lidská jatka“. Sajdnája leží asi 30 kilometrů od Damašku a režim tam posílal nepohodlné jedince prakticky na smrt od začátku syrské krize před 13 lety.  

Vězni trpěli ve stísněných a špatných podmínkách a čelili systematickému mučení a sexuálnímu zneužívání. Označení „lidská jatka“ si věznice vysloužila kvůli hromadným popravám provedeným na základě falešných tajných procesů.

Spojené státy v roce 2017 tvrdily, že mají důkazy o krematoriu uvnitř komplexu. Vězni tak v zařízení mohli mizet, aniž by někdo našel důkazy o jejich zabití. Příbuzní mnoha vězňů dlouhé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí vůbec naživu.

Následkem hromadných poprav, mučení, hladu a neposkytnuté lékařské péče zemřelo ve vězení v letech 2011 až 2018 přes 30 tisíc lidí. Z věznice se dostalo jen šest tisíc osob.

Tajné podzemní cely

Povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) uvedlo, že z věznice bylo osvobozeno 3500 lidí včetně žen a dětí. Popsalo tak strašlivé podmínky, že se vězni téměř dusili kvůli nedostatku kyslíku.

Na místě pomáhá pět specializovaných krizových týmů dobrovolnické organizace Bílé přilby, které dostaly za úkol vězeňský komplex prohledat a prověřit zprávy o utajených podzemních celách, v nichž by stále mohli být drženi lidé.

Damašská gubernie se obrátila na bývalé syrské vojáky a zaměstnance věznice, aby poskytli povstalcům kódy k elektronickým dveřím vedoucím do podzemí. Televize BBC upozorňuje, že podle kamerových záběrů je ve vězení stále uvězněno až 100 tisíc lidí. Povstalci a dobrovolníci z Bílých přileb musejí bourat zdi, aby se k nim dostali.

Problém spočívá i v tom, že podobných věznic může být po celé zemi spousta. „Asadův režim postavil věznice po celé Sýrii, ale nevíme, o jaký typ vězení jde a kam byly umístěny,“ uvedl šéf programu Bílých helem Ahmed Ekzayes s tím, že budou postupovat vesnici od vesnice, město od města. „Bývalí zadržovaní z Muslimského bratrstva nám řekli, že vězně často stěhují, aniž by jim bylo řečeno kam,“ pokračoval Ekzayes.

Vězni mimo realitu

V současné době má dobrovolnická organizace povědomí o deseti obtížně přístupných věznicích. Ekzayes se obává toho, co tam najde. „Lidé, které jsme zachránili z vězení (Sajdnája), ani nevědí, v jakém žijí století. Nedovedeme si představit, jaké mučení museli podstupovat,“ uvedl Ekzayes.

Zpráva Amnesty International už v minulosti popisovala tak strašlivé mučení, že vězni prosili o smrt. „Mlčení bylo vynucováno dokonce i během mučení, u mnoha zadržených se rozvinou vážné duševní poruchy, jako je psychóza,“ napsala organizace.

Jeden bývalý vězeň popsal, jak dozorci přiměli jeho bratrance, aby ho mučil a naopak, jinak by je oba popravili. Dozorci rovněž nutili vězně, aby se znásilňovali mezi sebou.

Doporučujeme

Jeden mrtvý a několik raněných po výbuchu v maďarském podniku

Jeden člověk přišel dnes ráno o život a několik dalších utrpělo zranění při výbuchu v petrochemickém závodě společnosti MOL ve městě Tiszaújváros na východě Maďarska, oznámily maďarské úřady.

Britští vědci hlásí, že vyvíjejí vakcínu proti ebole. Hotovo by měli mít v řádu měsíců

Vědci z Oxfordské univerzity pracují na nové experimentální vakcíně proti vzácnému kmenu eboly Bundibugyo, která by mohla být připravena ke klinickým testům už během dvou až tří měsíců. Vývoj probíhá ve zrychleném režimu kvůli rostoucím obavám z epidemie v Demokratické republice Kongo.

Tisíce Kubánců demonstrují proti USA po obvinění Raúla Castra

Tisíce Kubánců dnes vyrazily v Havaně demonstrovat proti Spojeným státům, které tento týden obvinily dlouholetého kubánského lídra Raúla Castra z vraždy kvůli sestřelení dvou malých letadel kubánskou armádou v únoru 1996. Do protestu se zapojilo i vedení země včetně prezidenta Miguela Díaze-Canela, napsala agentura Reuters. Sám čtyřiadevadesátiletý Castro nedorazil. Havana označila krok amerických úřadů za záminku k invazi na ostrov v době, kdy prezident Donald Trump stupňuje tlak na kubánský komunistický režim.

USA posílají miliardy do technologií, které mohou změnit bezpečnost kryptoměn

Americká vláda chce posílit kvantové technologie a připravuje více než dvě miliardy dolarů na podporu firem, které vyvíjejí nový typ výpočetního hardwaru. Investice zároveň znovu otevírá otázku, jak odolné budou Bitcoin, Ethereum a další digitální systémy ve chvíli, kdy kvantové počítače jednou dorostou do prakticky využitelné síly.

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, aktuální způsob neztěžuje dopravu

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí. Po dnešním jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem to uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

Nawrocki poděkoval Trumpovi za oznámené vyslání vojáků do Polska

Polský prezident Karol Nawrocki poděkoval svému americkému protějšku DonalduTrumpovi za vyslání dalších vojáků do Polska, které Trump oznámil ve čtvrtek. Krok potvrzuje pevnost vztahů Polska s USA, uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Washington v minulých dnech hovořil o odkladu vyslání nových jednotek do Polska, což vzbudilo obavy v zemi usilující o co největší americkou vojenskou přítomnost v době ruské agrese na Ukrajině.

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.

Češi se znovu vracejí k hypotékám

Český hypoteční trh se po delším útlumu opět probouzí. Banky hlásí výrazný vyšší zájem o úvěry na bydlení a tuzemské domácnosti se po období opatrnosti vracejí k plánům na koupi vlastního bytu či domu. Naděje na levnější bydlení je však v nedohlednu, protože ceny nemovitostí začínají opět stoupat.

Rubio označil Kubu za hrozbu pro USA. Havana hovoří o lžích a agresi

Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil jeho výroky za lživé. Stalo se tak den poté, co americká administrativa obvinila bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996, při němž zahynuli američtí občané.

Otevření nové americké ambasády v Grónsku provázely protesty

Ve grónském Nuuku ve čtvrtek protestovaly stovky lidí proti otevření nové americké diplomatické mise. Demonstranti reagovali hlavně na výroky prezidenta Donalda Trumpa a dalších amerických představitelů o větším vlivu USA v Grónsku.

OSN podpořila historické klimatické rozhodnutí

Valné shromáždění OSN podpořilo rezoluci navazující na stanovisko světového soudu, podle kterého mají státy právní povinnost řešit změnu klimatu. Proti se postavilo jen několik zemí včetně Spojených států.

Českou ekonomiku přibrzdí dražší energie

Česká ekonomika letos dál poroste, ale pomaleji, než se ještě nedávno čekalo. Domácnostem má pomáhat růst mezd, část zlepšení však mohou spolknout dražší energie a nejistota kolem dalšího vývoje v zahraničí.

Kanada vydřela výhru nad Norskem po prodloužení

Kanadští hokejisté poprvé na mistrovství světa ztratili bod. Ve Fribourgu dlouho tahali za kratší konec proti bojovnému Norsku, které ještě dvě minuty před koncem vedlo 5:4. Favorit nakonec zachránil Ryan O’Reilly a po 29 sekundách prodloužení rozhodl hattrickem Mark Scheifele. Kanada vyhrála 6:5, ale k senzaci chyběl Norům jen malý krok.

Při útocích v Hondurasu zemřelo nejméně 25 lidí

Honduras zažil jeden z nejkrvavějších dnů poslední doby. Ozbrojenci při dvou oddělených útocích na pobřeží zabili nejméně 25 lidí, mezi oběťmi je i šest policistů. Úřady do zasažených oblastí vyslaly vyšetřovatele, státní zástupce a specializované týmy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama