Etničtí Arméni jsou nuceni odejít z oblasti v Náhorním Karabachu, která byla pod jejich vojenskou kontrolou. Nyní bude oblast předána Ázerbajdžánu. Obyvatelé před odchodem své domovy zapálili. Informovala o tom agentura Reuters.
Arméni se uchylují k taktice spálené země. Území totiž předávají Ázerbajdžánu v rámci mírové dohody zprostředkované Ruskem. Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že podepsal dohodu o ukončení války o Náhorní Karabach s Vladimirem Putinem a prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem. Dohoda přichází po týdnech bojů mezi etnickými arménskými silami a ázerbájdžanskými jednotkami o enklávu Náhorního Karabachu a okolních oblastí.
Jednou z vesnic v horách, která hraničí s Náhorním Karabachem a kterou získá zpět pod kontrolu Ázerbajdžán, je i Charektar. Obyvatelé ve vesnici nechtějí nechat nic užitečného pro Ázerbajdžánce a tak své domy zapalují.
Vesnice je mezinárodně uznávána jako součást Ázerbajdžánu. Od války o Náhorní Karabach v 90. letech minulého století je ale ovládána etnickými Armény.
Jeden z Arménů uvedl pro agenturu Reuters, že se o mírové dohodě dozvěděl od jiných bojovníků. „Zavolali mi a řekli: Jdi domů a vezmi si všechno, co máš. Oni (Ázerbájdžánci) by měli do oblasti vstoupit patnáctého (listopadu).“
Někteří obyvatelé oblast v sobotu navštívili, aby ji viděli možná naposledy. Obávají se zde zůstat ze strachu, že by je Ázerbajdžané zabili.