-2 C
Czech
Úterý 17. února 2026
Protext ČTKAprílový úklid jako Brno

Aprílový úklid jako Brno

Brno 24. března 2023 (PROTEXT) – Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je rekordní, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozesílají po České republice k místním organizátorům více než 3000 balíčků, které obsahují 120.000 pytlů na sběr odpadků a i díky zapojení více než tisícovky škol také zhruba 160.000 párů pracovních rukavic. „Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzvou nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil,“ uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

„Ukliďme Česko je pro mě akce, jež má smysl, a proto se do úklidu nepořádku z přírody také zapojím. Jsem hrdá na to, že kořeny této akce, která každoročně motivuje statisíce dobrovolníků po celé republice, sahají právě do Brna, odkud její zakladatelé pochází,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková, která nad jubilejním 10. ročníkem akce převzala záštitu.

V Brně se bude uklízet na více než 130 místech a svoz sesbíraného odpadu v prvním dubnovém týdnu již tradičně zajistí společnost SAKO Brno, která začátkem letošního roku zprovoznila novou třídicí linku odpadů. Díky ní do žlutých nádob na plast v Brně nově patří také všechny kovové obaly od potravin, konzervy a alobal.

Dobrovolníci při letošní akci uklidí mimo jiné i břehy Brněnské přehrady, Svitavy a Svratky, kterou budou například vodní skauti z oddílu Kormoráni uklízet přímo z palub svých lodí. Úklidy budou kromě spolků a jednotlivců organizovat i městské části, Magistrát města Brna, ale také řada škol a firem. Do akce se letos opět zapojí strážníci Městské policie Brno a tradiční úklid proběhne i v Zoo Brno.

„Akce spojuje příjemné s užitečným. Pro naše strážníky je vítanou příležitostí setkat se a udělat i mimo pracovní dobu něco užitečného pro město. Díky zapojení od prvních ročníků jsme již tradičním partnerem při úklidu i prezentaci události. Velmi mě proto těší, že v tom jubilejním se zúčastní hned čtyři desítky zaměstnanců,“ shrnul ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

„Do akce se zapojujeme pravidelně a oceňujeme jak přístup organizátorů, tak zejména těch, kteří se rozhodnou pomáhat. Nesmírně si ceníme všech, kteří k nám na jaře i na podzim chodí zkrášlovat zoo a zvelebovat tak prostředí Mniší hory. Je vidět, že akce má ohlas, protože se nám začínají hlásit i celé firmy, z čehož máme samozřejmě radost a moc jim děkujeme,“ doplnil tiskový mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

„Pro brněnské dobrovolníky máme navíc letos jako malou odměnu připravenou na sobotní odpoledne exkurzi do unikátního sekvojového lesa na okraji Lelekovic, včetně možnosti posezení a opékání přinesených pochutin,“ doplnil za organizátory Radek Janoušek. Zájemci o prohlídku v 15 hodin si ji mohou zarezervovat na webové stráncewww.mamutistromy.cz.

Týden před akcí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko vyzývají veřejnost: „Zapojit se může opravdu každý, stačí si vybrat úklidovou akci ve vašem okolí na webuwww.UklidmeCesko.cz a příští sobotu 1. dubna jdeme společně na to!“

Kontakt pro další informace:

Radek Janoušek

radek@uklidmecesko.cz

Ukliďme Česko z.s.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Warner Bros dala Paramountu týden na nejlepší a konečnou nabídku

Warner Bros Discovery odmítla upravenou nepřátelskou nabídku od Paramount Skydance na odkup akcií za 30 dolarů, přesto nechala otevřené dveře pro poslední pokus o dohodu. Paramount má dostat sedm dní na to, aby přišel s „nejlepší a konečnou“ verzí nabídky.

Koalice rozjela debatu o cenách potravin, konkrétní kroky zatím neukázala

Vládní koaliční rada přerušila projednávání návrhů, které mají mířit na nižší ceny potravin. Ve hře jsou změny kolem marží, sběr dat o cenách i debata o DPH, jenže mezi koaličními partnery zatím není shoda na tom, kudy se vydat.

Při požáru v domě v provincii Barcelona zahynulo pět mladistvých

Pět mladistvých zemřelo a čtyři další mladí lidé utrpěli zranění v pondělí večer při požáru v domě ve městě Manlleu v provincii Barcelona na severovýchodě Španělska, informovala dnes místní média. Příčina požáru, který vypukl v nejvyšším patře budovy, se vyšetřuje. Oběti byly podle deníku El Periódico ve věku 14 až 18 let.

V Ženevě začalo druhé kolo nepřímých rozhovorů USA a Íránu o jaderném programu

V Ženevě dnes začalo druhé kolo nepřímých jednání mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránská státní média o tom informují tiskové agentury. Úspěch jednání podle íránského zdroje agentury Reuters závisí i na tom, zda se USA vyvarují nerealistických požadavků.

Nezaspat za konkurencí. Apple se přiklání k videopodcastům

Americká společnost Apple přinese změny do své aplikace Apple Podcasts. Uživatelům umožní plynulejší přecházení mezi podcastem a videem. Následuje tak konkurenci, jako jsou YouTube a Spotify – tyto platformy umožňují sledování videopodcastů, které se stávají stále populárnějšími hlavně mezi mladými lidmi.

Ukrajina i Rusko informují o nočních nepřátelských útocích a škodách

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 396 drony a 29 střelami různého typu, protivzdušná obrana zneškodnila 367 bezpilotních letounů a 25 raket, uvedlo ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Naopak 18 dronů a čtyři balistické střely podle něj zasáhly 13 blíže neupřesněných míst. Ruské ministerstvo obrany hlásí noční sestřelení 151 ukrajinských dronů. Obě strany na sebe dál útočí navzdory tomu, že dnes v Ženevě začíná další kolo americko-rusko-ukrajinských jednání s cílem válku na Ukrajině ukončit.

Lední medvědi v Arktidě překvapili vědce skvělou kondicí

Globální oteplování zrychluje tání mořského ledu v oblastech, jako je Baffinův záliv, úsek oceánu mezi Grónskem a kanadským Baffinovým ostrovem, a Hudsonův záliv v severovýchodní Kanadě. Mořský led potřebují k přežití lední medvědi, jejichž vyhublá těla se stala symbolem klimatických změn. V norské části Arktidy však sledují vědci zcela jiný obraz.

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba na hokeji v USA

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba během pondělního hokejového utkání mládežnických týmů ve městě Pawtucket v americkém státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Další tři lidé se střelnými zraněními byli hospitalizováni v kritickém stavu, informovaly agentury s odvoláním na policii.

Trump říká, že se do jednání s Íránem zapojí nepřímo

Donald Trump oznámil, že se bude „nepřímo“ podílet na klíčových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Rozhovory o íránském jaderném programu začnou v úterý v Ženevě. Americký prezident zároveň naznačil, že Teherán tentokrát chce dohodu.

Americká armáda se připravuje na masivní úder na Írán

Americká armáda hromadí na Blízkém východě významné letecké a námořní síly. Jejich cílem je vytváření tlaku na Írán před úterními rozhovory o jaderné dohodě, zároveň však dávají administrativě Donalda Trumpa možnost úderu ve velkém rozsahu i hluboko uvnitř islámské republiky. Satelitní snímky potvrdily polohu letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Poušť je pro Joshua tree čím dál nehostinnější

Oteplování, sucho a rozsáhlé požáry ničí ikonické Joshua tree v Mohavské poušti. Vědci, úřady i indiánské kmeny hledají způsoby, jak strom ochránit. Ve hře jsou klimatická útočiště, genetický výzkum i přesun stromů mimo jejich přirozený areál.

Ve věku 95 let zemřel Robert Duvall, nezapomenutelný Tom Hagen z filmu Kmotr

Hollywood přišel o jednu z nejvýraznějších hereckých osobností druhé poloviny 20. století. Robert Duvall, držitel Oscara a tvář filmů jako Kmotr nebo Apokalypsa, zemřel ve věku 95 let. Za sebou zanechal desítky rolí, které definovaly americkou kinematografii.

Karibské korálové útesy nestíhají růst a mohou zmizet

Karibské korálové útesy se rychle blíží bodu zlomu. Nová vědecká data ukazují, že přestávají růst tempem, které by stačilo držet krok se stoupající hladinou moře. Pokud se oteplení planety nezastaví pod hranicí 2 °C, většina útesů do konce století přestane růst a začne se rozpadat. Důsledky pocítí miliony lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama