EkonomikaApple se v soudní síni postaví proti společnosti Epic Games. Rozsudek rozhodne...

Apple se v soudní síni postaví proti společnosti Epic Games. Rozsudek rozhodne o budoucnosti mobilních aplikací

Společnost Apple se před soudem potká s firmou Epic Games, tvůrcem slavné hry Fortnite. V pondělí začne třítýdenní proces, který může rozhodnout o budoucnosti mobilních aplikací. Epic Games totiž viní Apple ze zneužití monopolu, kvůli poplatku účtovanému vývojářům za možnost umístit svou aplikaci na AppStore. Když se „utlačující“ pravidla snažili programátoři obejít, vyhodil Apple jejich hru ze svého virtuálního obchodu. Informovalo o tom například BBC.

Protože nebyla firma Epic Games s pravidly AppStore spokojená, rozhodla se je minulé léto obejít. Tím, že do své aplikace Fornite nainstalovala vlastní možnost plateb, které obcházely Apple, vydělala si víc peněz. Většina aplikací totiž musí technologickému gigantovi platit až 30procentní poplatek za to, že platformu využívají. Stržený je při zakoupení aplikace novým uživatelem. Jenže společnost Apple si nenechala takové porušení předpisů líbit a Epic Games vstup na App Store zakázala. Jejich aplikaci tak přes něj už není možné stáhnout, ani updatovat.

Vypadalo to ale, že na přesně takový krok vývojáři čekali. Obratem totiž společnost Apple zažalovali a své rozhodnutí ještě zdůraznili předem připraveným videem. V něm přirovnávají poplatky v AppStore ke známému románu George Orwella 1984. Svá obvinění zakládají na porušení anti-monopolního zákonu.

Ve Spojených státech amerických není ilegální monopol mít, podnikatelé ho ale nemohou používat proti narušení volné soutěže. Apple, ale také například Google, pak dle Epic Games vývojáře zneužívají. Podobná obvinění v minulosti uvedly také aplikace jako Spotify, Match či Tile. Na telefonech Android sice můžou programátoři Google Play obejít, tímto způsobem si však hru stejně dostatek uživatelů nestáhne.

Epic Games nejde jen o vyšší výdělek. Rozsudek sporu s Apple může změnit fungování telefonů

Společnost Apple se však proti stížnostem ohrazuje. Dle nich totiž AppStore vynalezla, a tak si s ním jako soukromá organizace může „dělat, co chce“. Zároveň upozorňuje, že poplatek 30 procent používají i jiné firmy jako Microsoft, Steam, PlayStation, Xbox či Nintendo. Jde tak dle ní o standardní vstup na pole gamingu.

Také dodává, že okolo 80 procent vývojářů na AppStoru nic neplatí, právě proto, aby byl umožněn vstup také menším značkám. „Nemyslím si, že je Apple v dobré pozici. Risk je poměrně vysoký, protože pokud prohraje, změnilo by to celý obchodní systém AppStoru,“ zhodnotil pro BBC technologický bloger John Gruber.

Pokud by technologický gigant spor prohrál, musel by se vzdát vlády nad distribucí aplikací. Telefony by pak mohly fungovat jako dnešní počítače a uživatelé by si na ně aplikace mohli volně stahovat. Jedná se tak o zásadnější otázku, zda by měly být současné smartphony volně přístupné jako tradiční počítače. Nebo zda by je i nadále měly řídit firmy jako Google a Apple. Z toho důvodu se soudu zúčastní také zástupci Facebooku a Microsoftu.

Svědčit bude poprvé také šéf Apple Tim Cook. Soud pak symbolicky proběhne po pátečním rozhodnutí Evropské unie, oznamující, že stejná firma porušila její antimonopolní pravidla. Podobně byl Apple minulý měsíc sankcionován Ruskem, vlastní investigaci provádí také Velká Británie.

Doporučujeme

Trump chce koupit Spirit Airlines za peníze daňových poplatníků

Americký prezident Donald Trump zvažuje neobvyklý zásah do leteckého trhu. Místo klasické finanční pomoci by stát podle něj mohl koupit zadlužené Spirit Airlines, stabilizovat firmu a později ji prodat se ziskem. Cílem má být záchrana pracovních míst i udržení konkurence mezi aerolinkami.

Čelní srážka dvou vlaků v Dánsku. Pět lidí je v kritickém stavu

V Dánsku na železničním přejezdu severozápadně od Kodaně se ve čtvrtek brzy ráno čelně srazily dva vlaky. Nehoda si podle zdravotnických zdrojů vyžádala pět těžce zraněných a dalších třináct lidí utrpělo lehčí zranění.

Třinec vyrovnal finále na 2:2 a zlomil Pardubice doma

Finále extraligy nabralo dramatický směr. Třinec zvládl i druhý domácí zápas a po výhře 4:2 dorovnal sérii s Pardubicemi na 2:2. Oceláři tak rychle odpověděli na úvodní porážky z venku a znovu ukázali, že se s nimi musí počítat.

Velšští farmáři žalují firmu kvůli plánovaným elektrickým vedením

Pět set velšských farmářů míří k soudu. Podali hromadnou žalobu na energetickou firmu Green Gen Cymru. Tvrdí, že při plánování nových tras elektrických stožárů porušuje jejich práva a zastrašuje místní lidi.

Rusko bude pozváno na summit G20 na Floridě, mluví se o účasti Putina

Rusko obdrží pozvánku na summit zemí G20, který se bude konat v prosinci na Floridě, napsala v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na zdroj z Bílého domu. List Washington Post s odkazem na představitele administrativy Donalda Trumpa napsal, že prezident má v úmyslu pozvat na schůzku v Miami i šéfa Kremlu Vladimira Putina. Sám Trump dnes novinářům řekl, že o pozvánce pro Putina neví a že pochybuje, že by Putin přijel, i když by to podle něj bylo přínosné. Moskva se k možné Putinově účasti na summitu přímo nevyjádřila.

Princ Harry nečekaně dorazil do Kyjeva a promluvil o válce

Princ Harry překvapil nečekanou návštěvou Ukrajiny. V Kyjevě se setkal s vojáky i zástupci organizací a zdůraznil dopady války i potřebu další podpory. Jeho vyjádření byla otevřenější než u většiny členů královské rodiny.

Akcionáři Warner Bros schválili gigantické spojení s Paramountem

Mediální svět čeká největší otřes posledních let. Akcionáři společnosti Warner Bros Discovery drtivou většinou hlasů podpořili převzetí firmy konkurenčním studiem Paramount Skydance v transakci za 111 miliard dolarů. Pokud obchod posvětí i antimonopolní úřady, vznikne kolos ovládající značky jako Harry Potter, Hra o trůny nebo zpravodajskou síť CNN. Spojení obou gigantů má zásadně změnit tvář Hollywoodu i streamovacích služeb.

Marihuana už v USA nepatří mezi nejnebezpečnější drogy

Spojené státy americké přistoupily k historickému kroku v drogové politice. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oficiálně změnila klasifikaci marihuany, která byla desítky let vedena v nejpřísnější kategorii vedle heroinu nebo LSD. Nově se přesouvá do mírnější skupiny látek, kam patří například anabolické steroidy. Tento posun má zásadní dopad na vědecký výzkum i budoucí dostupnost konopné léčby pro americké pacienty.

Trump nařídil námořnictvu střílet na lodě, jež rozmisťují miny v Hormuzu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že nařídil americkému námořnictvu střílet na lodě, které rozmisťují miny ve vodách Hormuzského průlivu. Americké minolovky podle něj současně vodní cestu od min čistí. Šéf Bílého domu to napsal na sociální síti Truth Social s tím, že nařídil ztrojnásobení snah o odminování úžiny. Šéf Bílého domu v dalším příspěvku bez poskytnutí důkazů tvrdí, že USA mají naprostou kontrolu nad Hormuzským průlivem. Ten podle něj zůstane uzavřen, dokud Teherán neuzavře s Washingtonem dohodu.

EU schválila dvacátý balík sankcí proti Rusku, Maďarsko a Slovensko ustoupily

Členské státy Evropské unie dnes finálně schválily dvacátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Informovalo o tom kyperské předsednictví EU. Maďarsko a Slovensko ve středu uvedly, že nebudou nová omezení blokovat, jestliže bude ruská ropa opět proudit ropovodem Družba do obou zemí. Dnes se tak stalo.

FBI vyšetřuje možnou spojitost mezi úmrtími a zmizeními nejméně deseti vědců

Nejméně deset vědců, kteří se ve Spojených státech zabývali výzkumem jaderných technologií, letectví a vesmíru, v posledních letech zemřelo nebo zmizelo. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se začal zabývat možnou spojitostí mezi jednotlivými případy. Výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled vedený republikány tento týden oznámil, že spustí vlastní vyšetřování zpráv o úmrtích a zmizeních těchto osob, jež měly přístup k citlivým vědeckým informacím, píše web stanice CNN.

Čína přečkala americká cla. Válka s Íránem si však vybírá daň

Špatně placení dělníci mají strach o práci, zatímco prudce rostou výrobní náklady a spotřebitelské ceny. O ulici dál lidem mávají humanoidní roboti na technologickém veletrhu. To je realita Číny, která odolala americkým clům, válku s Íránem však začíná pociťovat. Konflikt zamrzl v patové situaci. Hormuzský průliv zůstal zablokován.

Princ Harry cestoval na neohlášenou návštěvu Kyjeva

Britský princ Harry přicestoval dnes do Kyjeva, kde chce naléhavě vyzvat svět, aby nezapomínal na Ukrajinu, čelící pátým rokem ruské agresi, oznámila média. Na neohlášené návštěvě Kyjeva je Harry v době, kdy se zájem světa upírá na Blízký východ a válku Spojených států a Izraele proti Íránu. Druhorozený syn britského krále Karla III. navštívil válčící Ukrajinu již několikrát.

Ruské noční útoky zabily na Ukrajině tři lidi, Rusko hlásí jednu oběť

Ruské noční útoky na Ukrajinu si v Dnipru vyžádaly životy dvou lidí, dalších deset podle místních úřadů utrpělo zranění. Podle náčelníka správy regionu Oleksandra Hanžy jsou mezi zraněnými i děti. Jeden člověk zemřel podle úřadů také při útoku v Žytomyrské oblasti. Ruské úřady informují o ukrajinských útocích v Samarské oblasti, kde v Novokujbyševsku zemřel jeden člověk.

Británie míří ke generacím bez cigaret. Mladí už si legálně nezapálí

Odpůrci kouření ve Spojeném království slaví. Tamní parlament totiž schválil zákon, který má zakázat kouření budoucím generacím. Zastánci tohoto opatření hovoří o velkém vítězství a historickém okamžiku pro Velkou Británii. Legislativa má také regulovat prodej elektronických cigaret a tabákových výrobků. Podepsat ji ale ještě musí král Karel III.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama