menu

2.5 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Skoro 30 lidí utrpělo zranění při ruských dronových útocích na Záporoží

Devětadvacet lidí utrpělo zranění při dronových útocích, které Rusko ve čtvrtek večer podniklo proti Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Na svém telegramovém účtu o tom informoval šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Ruská armáda na město podle něho zaútočila nejméně desetkrát. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu ohlásily, že Ukrajina na poloostrov podnikla rozsáhlý útok.

Antarktidě chybí množství mořského ledu o velikosti Argentiny, vědci neví proč

Zatímco severní polokouli sužují rekordní letní vedra, mnohem jižněji, v hloubi zimy, padá další děsivý klimatický rekord. Server CNN zveřejnil zprávu, že antarktický mořský led dosáhl pro toto roční období nevídaně nízkého množství. V polovině července mořský led v Antarktidě zaostával o 2,6 milionu kilometru čtverečního pod průměrem z let 1981 až 2010. To je plocha téměř stejně velká jako Argentina.

Antarktický mořský led se každoročně zmenšuje na nejnižší úroveň koncem února, tedy během letního období na tomto kontinentu. Během zimy pak opět narůstá. Letos však vědci zaznamenali něco jiného. Mořský led se ani zdaleka nevrátil na očekávanou úroveň. Ve skutečnosti je na nejnižší úrovni pro toto roční období od začátku vedení záznamů před 45 lety.

Někteří vědci označují tento jev za mimořádný – za něco tak vzácného, že je pravděpodobné, že se to stane jen jednou za miliony let – a snaží se zjistit příčinu.

Antarktida je odlehlý a komplikovaný kontinent. Na rozdíl od Arktidy, kde se mořský led v souvislosti se zrychlující se klimatickou krizí trvale snižuje, se mořský led v Antarktidě v posledních několika desetiletích pohybuje od rekordně vysokých hodnot po rekordně nízké, což vědcům ztěžuje pochopení toho, jak reaguje na globální oteplování. Od roku 2016 však začali pozorovat strmý sestupný trend.

„Antarktický systém byl vždy velmi proměnlivý. Tato úroveň variability je však natolik extrémní, že se v posledních dvou letech, ale zejména v letošním roce, něco radikálně změnilo ve srovnání s posledními nejméně 45 lety,“ řekl glaciolog Ted Scambos z Coloradské univerzity v Boulderu.

Úbytek mořského ledu ovlivňuje několik faktorů, včetně síly západních větrů v okolí Antarktidy, které jsou spojovány s nárůstem znečištění způsobeného oteplováním planety, uvedl Scambos.

„Součástí úvah, jak to vysvětlit, je také vyšší teplota oceánu severně od hranice Antarktického oceánu, která se mísí s vodou, jež je obvykle poněkud izolovaná od zbytku světových oceánů,“ řekl Scambos.

Bezprecedentní průběh této zimy může naznačovat dlouhodobou změnu pro izolovaný kontinent, řekl Scambos. „Je více než pravděpodobné, že se antarktický systém neobnoví tak, jako tomu bylo řekněme před 15 lety, po velmi dlouhou dobu do budoucna, a možná ‚nikdy‘,“ dodal.

Jiní jsou opatrnější. „Je to velká odchylka od průměru, ale víme, že antarktický mořský led vykazuje velkou meziroční variabilitu,“ řekla Julienne Stroeveová, vedoucí vědecká pracovnice NSIDC. „Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda je to nový normál, nebo ne,“ dodala.

Mořský led hraje zásadní roli. Nemá sice přímý vliv na zvyšování hladiny moří, protože již plave v oceánu, ale má nepřímé účinky. Jeho mizením zůstávají pobřežní ledové kry a ledovce vystaveny vlnám a teplým oceánským vodám, takže jsou náchylnější k tání a odlamování. Nedostatek mořského ledu může mít také významný dopad na jeho volně žijící živočichy, včetně krilu, kterým se živí mnoho velryb v regionu, a tučňáků a tuleňů, kteří jsou na mořském ledu závislí při krmení a odpočinku.

Obecněji řečeno, mořský led v Antarktidě přispívá k regulaci teploty na planetě, což znamená, že jeho zmizení by mohlo mít kaskádovité účinky daleko za hranicemi kontinentu. Odráží totiž přicházející sluneční energii zpět do vesmíru, a když roztaje, odhalí tmavší vody oceánů pod ním, které sluneční energii pohlcují.

V některých částech Antarktidy se již delší dobu projevují znepokojivé změny. Antarktický poloostrov, vřetenovitý řetěz ledových hor, který se vypíná ze západní strany kontinentu, je jedním z nejrychleji se oteplujících míst na jižní polokouli.

V loňském roce vědci uvedli, že obrovský ledovec Thwaites – známý také jako „ledovec soudného dne“ – se v důsledku oteplování planety „drží zuby nehty“. Vědci odhadli, že pokud by se ledovec Thwaites zcela zhroutil, globální hladina moří by se mohla zvýšit přibližně o tři metry, což by zničilo pobřežní komunity po celém světě.

Rekordně nízká úroveň mořského ledu v letošní zimě je velmi alarmujícím signálem, uvedl Scambos. „V roce 2016 zaznamenala Antarktida první velký pokles mořského ledu. Od roku 2016 zůstává nízký a nyní se propadl na dno. Něco zásadního v obrovské části planety se najednou chová jinak, než jsme viděli za posledních 45 let,“ dodal.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Zloděj chtěl ukrást telefon, dav kolemjdoucích s ním zatočil

Že se krást nevyplácí, se přesvědčil zloděj v centru Londýna. Při pokusu odcizit mobilní telefon ho zadržel jeden kolemjdoucí. Všiml si toho ale dav, který ho obklíčil a prošacoval. V jeho kapsách našel další kradené mobily a peněženky. To ale lidem nestačilo. Chtěli, aby si poníženě sundal kuklu. Na tohle dotyčný jen tak nezapomene. Ozývá se ale kritika, že ho nechali jít.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Zloděj chtěl ukrást telefon, dav kolemjdoucích s ním zatočil

Že se krást nevyplácí, se přesvědčil zloděj v centru Londýna. Při pokusu odcizit mobilní telefon ho zadržel jeden kolemjdoucí. Všiml si toho ale dav, který ho obklíčil a prošacoval. V jeho kapsách našel další kradené mobily a peněženky. To ale lidem nestačilo. Chtěli, aby si poníženě sundal kuklu. Na tohle dotyčný jen tak nezapomene. Ozývá se ale kritika, že ho nechali jít.

Americký turista se při pokusu o selfie v Koloseu nabodl na kovový plot

O tom, že vás může ohrozit na životě i pořizování selfie, se přesvědčil americký turista ve slavné římské památce Koloseu. Sedmačtyřicetiletý muž se snažil najít lepší pozici, aby se mohl vyfotit. Ztratil však rovnováhu, převážil se a zády se nabodl na ostny kovového plotu, kde visel dlouhých 20 minut. Muž je stabilizován, ale ve vážném stavu.

Po havárii letadla přežilo pět lidí 36 hodin v bažině plné aligátorů

V bolivijské Amazonii došlo k dramatické záchraně pěti lidí, kteří přežili nouzové přistání malého letadla uprostřed nebezpečných bažin. Letadlo bylo nalezeno až po dvou dnech pátrání, a pasažéři mezitím přežívali na jeho střeše, zatímco ve vodě se to hemžilo aligátory a dalšími nebezpečnými plazy.

Další pandemie na obzoru? Rusko vyvíjí nebezpečný virus, tvrdí kontroverzní zdroj

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vyrobit virus s pandemickým potenciálem, jenž ho má v případě krize udržet u moci. S touto zprávou přišel kontroverzní telegramový účet Generál SVR, který mimo jiné v minulosti hlásal, že šéf Kremlu je po smrti a místo něj vládně dvojník.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás