menu

16.4 C
Czech
Neděle 19. května 2024

Slovenská vláda směřuje k výstavbě nové jaderné elektrárny

Slovenská vláda se chystá přijmout zásadní rozhodnutí o výstavbě nové jaderné elektrárny. Ministryně hospodářství Denisa Saková zdůraznila, že technologii pro elektrárnu by nemělo dodávat Rusko. Premiér Robert Fico vyjádřil záměr vlády, aby nová elektrárna o výkonu až 1200 megawattů byla zcela ve vlastnictví Slovenska.

Ukrajina stabilizuje situaci v Charkovské oblasti, uvedl prezident Zelenskyj

V pokračujícím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem oznámil 15. května prezident Volodymyr Zelenskyj, že ukrajinské síly úspěšně stabilizovaly situaci v Charkovské oblasti uprostřed nové ofenzívy zahájené ruskými jednotkami. V rámci ofenzívy, která je zaměřena na severovýchodní oblast v blízkosti společné hranice, došlo k intenzivním bojům a útokům v několika klíčových oblastech.

ANALÝZA: Třetí světová válka bezprostředně nehrozí, raději však ukazujme Rusku svaly

Sledujte nás na sítích

Od konce loňského a začátku letošního roku se začala v médiích objevovat tvrzení světových politiků o tom, že žijeme na prahu třetí světové války. Podle těchto prohlášení se Rusko už v podstatě rozhodlo napadnout některý ze států Severoatlantické aliance (NATO). Jak tato masová panika začala a je přiměřená realitě?

Reklama

I když v lednu byla situace na ukrajinském bojišti beze změn, začala se populací šířit masová panika ze třetí světové války. Za nechtěné ohnisko této „nákazy“ lze označit vypracovaný německý scénář možného konfliktu členských států NATO s Ruskem.

Dokument, o němž napsal například server Euronews, začíná velkou ruskou mobilizací letos v únoru (k níž nedošlo) a končí bezprostřední hrozbou války v létě 2025. Německé ministerstvo obrany samo označilo tento scénář za hypotetický.

Úlohou armád je „načrtávat“ možné scénáře s různou mírou pravděpodobnosti, které jim pomáhají v připravenosti na neočekávané události. Varování před světovým konfliktem ale přicházela od západních představitelů již koncem roku 2023.

I přesto začátek roku 2024 působil, jako by se světoví lídři po dvou letech války na Ukrajině probudili a začali vykřikovat hesla o konci světa. V době, kdy jsou informace kdykoliv snadno dostupné, vznikal tak obrovský tlak na lidskou psychiku.

Reklama

Červený alarm

25. listopadu němečtí experti varovali, že Rusko může být připraveno zaútočit na členské státy NATO za šest až deset let. Podle nich jsou v ohrožení hlavně pobaltské státy. Jako jedinou prevenci označili přezbrojování a zastrašování.

Jacek Siewiera, poradce prezidenta a šéf polského Národního bezpečnostního úřadu, podle deníku The Independent označil německou studii za ještě optimistickou. Tvrdil, že bychom se měli připravit na válku s Ruskem do tří let.

„Pokud se chceme vyhnout válce, měly by země NATO na východním křídle zvolit kratší tříletý časový horizont pro přípravu na konfrontaci s Ruskem,“ uvedl Siewiera. Podobně hovořil i generálporučík Alexander Sollfrank.

Velitel vojenského logistického centra NATO v Německu podle serveru The Kyiv Independent zmínil, že NATO by mělo být připraveno na možnost raketových útoků v případě totální války s Ruskem. Podobná slova zazněla od dalších představitelů aliance.

Sollfrank a další generálové NATO se obávají konfliktu s Ruskem už do tří let. Polský národní úřad také odhadoval válku s Ruskem do 36 měsíců. Německý ministr obrany Boris Pistorius zase hovořil o šesti až osmi letech. 

ISW upozornil, že rozsáhlý konflikt mezi NATO a Ruskem může přijít dříve, než analytici předpokládají. Podle něj to naznačují ekonomicko-vojenské indikátory. Rusko v prvé řadě přešlo na válečnou ekonomiku.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navíc oznámil vytvoření dvou nových kombinovaných armád, 14 divizí a 16 brigád a personální změny na ministerstvu obrany. Podle ISW by mohlo skutečně být Rusko do pár let připraveno k útoku.

Trumpova hrozba

Západní politici, analytici i šéf NATO Jens Stoltenberg se obávají, že potenciální vítězství na Ukrajině motivuje Rusko k útoku na Pobaltí nebo Polsko, což by mohlo povzbudit Čínu k útoku na Tchaj-wan a Severní Koreu na jižní sousedy.

Pak už netřeba domýšlet, jak by na Blízkém východě reagoval Írán. Západ a demokratické státy by mohly vypadat v očích diktátorů slabé a snadno pokořitelné. Hrozbou je také nejednotnost a rozhádanost uvnitř NATO (Maďarsko a Slovensko).

K všeobecné panice přispěla i představa znovuzvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa. Ten pohrozil, že pokud Rusko napadne členský stát NATO, jenž nedával dost na obranu, USA mu na pomoc nepřijdou.

Evropští politici dostali strach, že se blíží konec aliance nebo že z ní USA vystoupí. Trump následně svůj předchozí výrok zmírnil prohlášením, že pomůže každému členovi aliance, který dává férový podíl na obranu.

Trumpovi v překladu vadí, že členské státy zanedbávají obranu, kterou za ně financují Spojené státy. Obavy z války ale vyvolávají i Putinovy výhružky členům NATO, zejména pobaltským státům, či jeho proslovy o tom, že Rusko nemá zájem napadnout NATO.

Putin totiž před začátkem války na Ukrajině tvrdil, že ji napadnout nehodlá. Šéf Kremlu je známý jako diktátor lží, kvůli čemuž se jeho skutečné úmysly dají jen těžko odhadnout. Matení nepřítele lze však rovněž označit za součást války.

Překroucená pravda  

Varování západních politiků a generálů lze každopádně označit za snahu zburcovat Evropu, která po více než dvou letech války na Ukrajině zaspala ve zbrojení. O skutečných důkazech o plánovaném útoku na NATO nemůže být řeč.

Je to zkrátka jazyk politiků, často přehnaně vyhroceně citovaný médii. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell nedávno podle serveru EuroZprávy upozornil na summitu EU v Bruselu média, aby přestala zveličovat prohlášení o hrozbách světového konfliktu.

Je podle něj sice na místě uvědomovat si všechny hrozby, kterým může Evropa čelit, ale tvrzení, že Rusko chce zaútočit, označil za přehnaná. „Válka nehrozí. Slyšel jsem, že hrozba války je bezprostřední. Není to tak,“ zdůraznil Borrell.

Analýzy expertů zahrnovaly slova „možná“, může“ a „mohlo by“ či „bude schopno“. Neříkaly nic o tom, že Rusko stoprocentně zaútočí na NATO. Média však tato hodnocení prodala veřejnosti jako poplašné zprávy o tom, že třetí světová válka se blíží.

Pak je třeba si položit otázku, zda by se Rusku útok na NATO vyplatil? Podle některých vojenských expertů, kteří o tom hovořili se Seznam Zprávy, je v tomto ohledu válka s Ruskem nepravděpodobná až nemožná.

Rusku se zatím další válka nevyplatí

Pavel Podvig, expert Institutu OSN pro výzkum odzbrojení (UNIDIR), označil ruský útok na NATO za „nemožný“ a „extrémně nepravděpodobný“. Jednalo by se podle něj o táhlý konflikt a Putin by se dostal pod obrovský tlak. Spíše očekává nějaké provokace.

Analytička britského think-tanku Chatham House Marion Messmer označila útok Ruska na NATO za „velice málo pravděpodobný“. Předpokládat, že Rusko zaútočí, je podle ní nerealistické. Leda by bylo NATO rozštěpené a Putin by vycítil slabost.

Generál Andor Šándor pro magazín eXtra.cz označil už jen dobytí celé Ukrajiny za nesmysl (hlavně rozsáhlý Kyjev), natož jít proti celé alianci. Německý scénář označil za rutinní práci v rámci připravenosti na různé potenciální hrozby.

Experti se shodují ve dvou bodech: Rusko nemůže otevřít další frontu, dokud nevyhraje válku na Ukrajině. A bez ohledu na pohnutky Moskvy nám nezbývá než zbrojit. Strategie odstrašení je totiž jedinou možností, jak zabránit jakékoli válce.

Tohle pravidlo platilo vždycky. Pokud stát ukáže svaly a naznačí tím oponentovi, že ho útok bude setsakra bolet, stáhne ocas. A Evropa musí na dalších nejméně šest let znovuzvolenému Putinovi ukázat, že by ho agrese vůči NATO bolela hodně.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

„Přijdou si pro vaše zbraně, stoprocentně.“ Trump burcoval k volební účasti na akci střelecké asociace

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump se během sobotního projevu v Texasu, kde hovořil k tisícům členů Národní střelecké asociace (NRA), zavázal zrušit předpisy týkající se zbraní, které zavedla administrativa Joea Bidena. Zároveň na účastníky apeloval, aby v letošních volbách využili svůj hlas. NRA Trumpa oficiálně podpořila.

Fico je podle nemocnice mimo ohrožení života, jeho stav je ale nadále velmi vážný

Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice v Banské Bystrici.

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Člen izraelského válečného kabinetu pohrozil rezignací kvůli Netanjahuově absenci poválečného plánu pro Gazu

Benny Gantz, významný centrista v tříčlenném izraelském válečném kabinetu, dal ultimátum premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a pohrozil mu rezignací, pokud do 8. června nepředloží poválečný plán pro Gazu. Toto oznámení dále prohlubuje stávající rozpory ve vedení Izraele, který je již více než sedm měsíců ve válce, aniž by dosáhl svých cílů, jimiž jsou likvidace Hamásu a zajištění návratu mnoha rukojmích zajatých touto militantní palestinskou skupinou.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.
Reklama

DOPORUČUJEME

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské síly postupují v ukrajinské Charkovské oblasti, kde dochází k civilním ztrátám a nedostatku personálu

Ruské síly pod velením prezidenta Vladimira Putina pokračují v ofenzivě v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině a podle Kremlu za poslední týden obsadily 12 osad. Zintenzivněný vojenský tlak, který začal 10. května, vedl ke značným škodám na civilní a energetické infrastruktuře.

Zelenskyj: Ukrajina se připravuje na zesílenou ruskou ofenzivu, protože protivzdušná obrana selhává

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil znepokojení nad stupňující se ruskou ofenzívou na severovýchodě země a varoval, že Kyjev je špatně vybaven a má pouze čtvrtinu protivzdušné obrany potřebné k udržení frontové linie. Nedávný překvapivý útok ruských sil v Charkovské oblasti, zahájený 10. května, vedl k jejich nejvýznamnějším územním ziskům za posledních 18 měsíců.

ANALÝZA: Ruský postup u Charkova je mimo jiné selháním Západu

Ruská vojska postupují. Ruský taktický úspěch. Probíhající obranné boje. Na takové fráze lze na internetu v posledních dnech narazit opakovaně. Rusové skutečně postupují, situace je kritická a může za to vedle dalších faktorů naše nerozhodnost. Lze to označit za demonstraci toho, co se stane, když přestaneme Ukrajinu podporovat. Pro Západ to budiž lekcí, neboť Rusko se ekonomicky připravuje na dlouhou válku.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

„Přijdou si pro vaše zbraně, stoprocentně.“ Trump burcoval k volební účasti na akci střelecké asociace

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump se během sobotního projevu v Texasu, kde hovořil k tisícům členů Národní střelecké asociace (NRA), zavázal zrušit předpisy týkající se zbraní, které zavedla administrativa Joea Bidena. Zároveň na účastníky apeloval, aby v letošních volbách využili svůj hlas. NRA Trumpa oficiálně podpořila.

Fico je podle nemocnice mimo ohrožení života, jeho stav je ale nadále velmi vážný

Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice v Banské Bystrici.

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Člen izraelského válečného kabinetu pohrozil rezignací kvůli Netanjahuově absenci poválečného plánu pro Gazu

Benny Gantz, významný centrista v tříčlenném izraelském válečném kabinetu, dal ultimátum premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a pohrozil mu rezignací, pokud do 8. června nepředloží poválečný plán pro Gazu. Toto oznámení dále prohlubuje stávající rozpory ve vedení Izraele, který je již více než sedm měsíců ve válce, aniž by dosáhl svých cílů, jimiž jsou likvidace Hamásu a zajištění návratu mnoha rukojmích zajatých touto militantní palestinskou skupinou.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla ministryně

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při dnešním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou "extrémně bolestivá".
Reklama
Reklama