menu

15.2 C
Czech
Sobota 25. května 2024

Saúdská Arábie uspořádala první módní přehlídku plavek

Saúdská Arábie v pátek uspořádala první módní přehlídku plavek. Podle agentury AFP šlo o nevídanou událost v zemi, kde ještě před méně než deseti lety ženy musely nosit islámský oděv abája zakrývající celé tělo.

ANALÝZA: Rusové mohou ukrajinskou obranu skutečně prorazit, pokud jim v létě nedojde dech

Sledujte nás na sítích

Ruské síly přebraly na bojišti iniciativu a jsou aktivnější na většině úsecích fronty. Ukrajinští důstojníci se kvůli váznoucí mezinárodní pomoci a nedostatku vojáků obávají letní ofenzivy, během níž by Rusové mohli prorazit kdekoli. Patová situace na bojišti tak může být tím nejoptimističtějším scénářem. Podle ukrajinského armádního generála ve výslužbě však dojde Rusům v polovině léta dech.

Reklama

Rusové postupují, i když velmi pomalu a s velkými ztrátami. Ukrajinci na mnoha místech pomalu ustupují a budují nové obranné pozice. V některých místech se dál zakopávají i Rusové. Situace na bojišti se příliš nemění… zatím.

Ještě před dvouletým výročím války na Ukrajině předpovídali analytici zamrznutí konfliktu v patové situaci. Tím se myslí situace, kdy ani jedna strana není schopna prorazit přes obranu té druhé. Válka se pak stává opotřebovávací.

Válka na Ukrajině se nachází v patové situaci nehledě na ukrajinské ofenzivní operace a ruské výpady od svého začátku, kdy se okupanti stáhli od Kyjeva. S intenzivní pomocí od spojenců měli obránci alespoň vyhlídky na vytlačení ruských vojáků.

Teď se však podle televize CNBC zdá patová situace jako nejoptimističtější scénář, v jaký může Kyjev doufat. Rusům se daří postupovat na východě po dobytí průmyslového města Avdijivka a několika okolních obcí.

Reklama

Jak bylo zmíněno, Rusové postupují pomalu a s vypětím sil. Dynamika na bojišti se příliš nemění a získání Avdijivky lze považovat spíše za symbolické vítězství. Ukrajinští důstojníci se ovšem obávají prolomení pozic podél frontové linie při mohutnějším útoku.

„Ukrajině už nemůže pomoci nic, protože neexistují žádné vyspělé technologie, které by byly schopny kompenzovat velkou masu vojsk, které na nás Rusko pravděpodobně vrhne,“ řekl serveru Politico jeden z důstojníků.

Obavy z temného léta

„Takové technologie nemáme a v dostatečném množství je nemá ani Západ,“ dodal a označil situaci na bojišti za „chmurnou“. Ukrajina už se podle něj může spoléhat jen na houževnatost a odvahu ukrajinských vojáků a chyby ruských generálů.

Podle důstojníků, kteří dříve sloužili pod bývalým velitelem ukrajinských ozbrojených sil, generálem Valerijem Zalužným, spočívá problém zejména v příliš opožděných dodávkách munice a zbraňových systémů Západem.

Obávají se scénáře, že v létě Rusové zahájí masivní ofenzivu a prorazí frontovou linii, protože se Ukrajinci nebudou mít čím bránit. Že se tak stát letos skutečně může, potvrdil i Ben Barry z obranného a bezpečnostního think-tanku IISS.

„Rusko zesiluje útočné úsilí uprostřed pozastavené západní pomoci, takže nadcházející měsíce budou pro směřování konfliktu kritické. V nejhorším případě by mohly být části kyjevské fronty ohroženy zhroucením,“ varoval odborník.

I on upozornil na příliš optimistická hodnocení války Kyjevem z roku 2023, podle kterých měl letos konflikt zamrznout. Upozornil, že Moskvě nezáleží na počtu obětí. Navíc navýšila produkci dělostřeleckých grantů, které Ukrajině zoufale chybí.

Barry poznamenal, že na jaře nebo v létě Rusko zřejmě podnikne řadu mohutných útoků s cílem způsobit co největší škody, prorazit ukrajinskou obranu a zajistit kontrolu nad okupovanými územími, včetně Doněcké a Luhanské oblasti.

Rusko je schopné nepřetržitě posílat na frontu další lidskou sílu a techniku (i když zastaralou). „Moskva dokázala přivést na frontu dostatek smluvních vojáků, aby udržela strukturu svých sil,“ vyhodnotil Barry.

Ruská federace, která přešla na válečnou ekonomiku, podle něj může doplnit ztracené tanky na bojišti do dvou let. A na ukrajinské pozice a infrastrukturu může pálit íránské a severokorejské dělostřelecké granáty (což už dělá).

„Rusko bude i v nadcházejícím roce pravděpodobně schopno získat dostatečné množství raket a bezpilotních letounů, aby udrželo současnou úroveň tlaku na ukrajinskou protivzdušnou obranu a zaútočilo na její obranný průmysl,“ podotkl Barry.

Rusku dojde dech, míní generál ve výslužbě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také několikrát vyjádřil obavy z možné letní ofenzivy ruských sil a před několika dny prohlásil, že se Moskva chystá mobilizovat dalších 300 tisíc mužů, napsal server Newsweek. Kreml slova ukrajinské hlavy státu popřel. „Není to pravda,“ reagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Zelenskyj novinářům sdělil, že není jasné, kolik lidí Ukrajina letos zmobilizuje. Zároveň nicméně ustoupil od svých předchozích cílů a řekl, že půl milionu potřeba nebude.

Ne každý sdílí obavy o stabilitu ukrajinské frontové linie. Generál ve výslužbě a někdejší šéf ukrajinské zahraniční rozvědky Mykola Malomuž podle deníku Forum 24 prohlásil, že okupantům dojde do poloviny léta dech.

Rusko sice má masivní lidskou i materiální převahu, trpí však na fyzické, morální i technické vyčerpání. Ukrajina mu působí každý den značné ztráty v podobě tisícovky mrtvých, zraněných nebo zajatých vojáků a desítek zničených tanků a raketových systémů, tvrdil Malomuž.

Podle něj se mohou Rusové držet na současné úrovni několik dalších měsíců. Do června až července ovšem vyčerpají své zdroje, což je podle Malomuže období, kdy Ukrajina dostane těžké zbraně a munici různého typu.

Rusko od začátku svých ofenzivních operací loni v říjnu obsadilo asi 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, ukázala nedávná analýza amerického Institutu pro studium války (ISW).

Analytici poukazují na to, že Ukrajincům se daří ruský postup brzdit a bránit nepříteli v dosažení územních zisků strategické důležitosti. Nedostatek americké pomoci však podle ISW postupně může zvýšit úspěšnost ruských operací na bojišti.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.
Reklama

DOPORUČUJEME

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

V Rusku zatkli zástupce náčelníka generálního štábu, píše Kommersant

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant. Nejmenovaný zdroj z justice deníku řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.

Ukrajina oznámila zničení všech 29 ruských dronů, kterými v noci útočilo Rusko

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech 29 bezpilotních letounů, kterými na Ukrajinu útočilo Rusko. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle něhož drony mířily na jih, střed i na západ Ukrajiny. Proti Charkovské oblasti na severu země ruská armáda vystřelila raketu Iskander-M. Výbuchy byly hlášeny z okolí Rusy okupovaného Luhansku na východě Ukrajiny.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.

USA zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli zákonu o zahraničním vlivu

Spojené státy zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli kontroverznímu gruzínskému zákonu o zahraničním vlivu. Budou se týkat jednotlivců, kteří podle Washingtonu podkopávají demokracii v zemi. V noci na dnešek to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken na webu diplomacie. USA také přezkoumají bilaterální spolupráci mezi zeměmi. Vládní strana Gruzínský sen dnes rozhodnutí Spojených států označila za komické, napsala agentura TASS.

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy objevila těla dalších tří rukojmích

Izraelští vojáci v noci na dnešek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích unesených ozbrojenci palestinského hnutí Hamás loni 7. října. Mezi nimi je i tělo přítele unesené izraelsko-německé ženy Shani Loukové, která byla nalezena mrtvá minulý týden. Uvedla to izraelská armáda.
Reklama
Reklama