1.8 C
Czech
Úterý 18. listopadu 2025
Protext ČTKAnalýza: Mzdy letos vzrostly o 5,7 %, tempo růstu zpomaluje, příští rok...

Analýza: Mzdy letos vzrostly o 5,7 %, tempo růstu zpomaluje, příští rok bude pod 5 %

Praha 26. června 2024 (PROTEXT) – Dynamika růstu mezd se stabilizuje, zpomalení ale není tak výrazné, jak se očekávalo. Nejnovější data z prvního čtvrtletí ukazují reálné nárůsty základních mezd v komerčním sektoru napříč firmami různých velikostí a zaměření v celé ČR. Výrobní a IT společnosti zaznamenávají vyšší růsty než nevýrobní sektory. Rychleji rostou mzdy provozních pozic (6,4 %) oproti manažerským (5,2 %). Příští rok by se mohla některá odvětví dostat s průměrnými nárůsty pod hranici 5 %.

Dynamika mzdového trhu se v posledních měsících mírně stabilizuje, což znamená, že růst mezd zpomaluje oproti letům 2022/23. Toto zpomalení však oproti očekávání není tak výrazné. Podle nejnovější zprávy Comp&Ben Asociace, která se zabývá analýzou mezd a systémy odměňování, byl průměrný nárůst základních mezd 5,7 %, přičemž mediánové hodnoty nárůstů představují 5,5 %.

Hodnoty mezd, s nimiž Comp&Ben Asociace v analýze pracuje, vycházejí z tržního průzkumu prováděného společností BD Advisory každoročně od roku 2015, naposledy v květnu tohoto roku. Obdobnou hladinu nárůstů mezd potvrzuje také pravidelná studie globální společnosti Mercer, která působí i na českém trhu. Z analýzy Comp&Ben Asociace dále vyplývá, že tyto hodnoty se příliš neliší od predikce z podzimu 2023, kdy firmy připravovaly rozpočty na úpravu mezd, což potvrzuje spolehlivost predikcí na další období.

„Pro druhou polovinu roku 2024 a zejména pak první čtvrtletí 2025 očekáváme opět mírný pokles nárůstů mezd. Navíc je možné očekávat, že by se již příští rok mohla některá odvětví dostat s nárůsty pod hranici 5 %,“ říká Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace. Další predikce plánovaných úprav mezd na rok 2025 budou k dispozici letos na podzim, kdy budou společnosti schvalovat mzdové rozpočty na příští rok.

Comp&Ben Asociace sdružuje na tuzemském trhu klíčové zaměstnavatele a zabývá se analýzou mezd a systémy odměňování (Compensation & Benefits) v soukromém sektoru. Asociace vznikla ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou v Praze. Mezi zakládající členy patří řada významných tuzemských zaměstnavatelů, například skupina PPF, Vodafone, Foxconn, Zentiva, PwC Česká republika, Siko, Makro, Notino, ČEZ, T-Mobile, Raiffeisen Bank, Hornbach, Mattoni, Aterra Group, Mercer, BD Advisory a Miele.

Mzdy porostou více ve výrobních a IT společnostech, polepší si hlavně provozní pozice

V reportovaných nárůstech mezd jsou sice viditelné rozdíly v jednotlivých odvětvích, ale nikoli tak značné jako v minulých letech. „Například růst mezd ve výrobních společnostech byl vyšší než nárůst mezd v nevýrobních společnostech – nejvyšší čísla vykazuje například tradičně automotive sektor (medián 6,0 %) nebo IT sektor, tradičně jedny z nejnižších nárůstů mezd vykazuje sektor služeb. Tento trend je však setrvalý a dá se očekávat, že bude pokračovat i v dalším období,“ dodává ředitel asociace Tomáš Jurčík.

Pokračujícím trendem posledních let je rychlejší navyšování mezd provozním pozicím (průměr 6,4 %) oproti manažerským (5,2 %). „Už ale není vidět tak propastný rozdíl, který byl patrný například ještě v roce 2022, kdy byly mzdy navyšovány modrým límečkům (provozním pozicím) na úkor specialistů a manažerů,“ uzavírá Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace.

POZNÁMKY KE SBĚRU DAT:

Jak funguje revize mezd v komerčním sektoru? Většina společností v komerčním sektoru má definovaný proces navyšování mezd (tzv. roční úpravu mezd), který probíhá jednou ročně k předem stanovenému datu. Nejčastěji se mzdy upravují v lednu nebo v dubnu každého roku. Proto je vhodné aktuální čísla o nárůstech mezd sbírat až začátkem 2. kvartálu, což poskytuje nejlepší obraz o reálné situaci mezd v komerčním sektoru.

Některé společnosti navyšují mzdy i později v roce, například k 1. červenci nebo k 1. září, ale jedná se o malé procento firem. Dá se říci, že k 1. dubnu má již zhruba 85 % zaměstnanců na trhu mzdu upravenou a v dalších měsících roku již nejsou pohyby tak zásadní.

Zdroj: https://www.compenben.eu/

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštíví ve středu Turecko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ve středu navštíví Turecko. Chce tam oživit jednání o ukončení války ve své zemi či o předání válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. V Turecku se letos konala jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací, která vedla k sérii výměn válečných zajatců mezi válčícími stranami. Nedospěla však k žádnému zastavení bojů.

Klimatická změna a válka: Nebezpečná kombinace, která ohrožuje životy milionů lidí

Skupina deseti zemí varovala před přehlížením ozbrojených konfliktů na summitu COP30 v Brazílii. Tyto země kritizují, že finanční pomoc směřuje na humanitární katastrofy místo prevenci. V dokumentu také stojí, že jsou nejzranitelnějšími státy vůči změně klimatu, dostávají však jen 10 procent z celkové klimatické pomoci.

Rada bezpečnosti OSN podpořila Trumpův plán pro Gazu

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci předloženou administrativou Donalda Trumpa, jejímž cílem je posunout se od křehkého příměří v Pásmu Gazy k udržitelnému míru a rekonstrukci zničeného území. Rezoluce počítá se zřízením speciálních stabilizačních sil, jejichž cílem bude dohlížet na dodržování klidu zbraní, bezpečnost a obnovu. Americký prezident výsledek hlasování ocenil, Rusko s Čínou se zdržely hlasování.

V izraelských věznicích zemřelo za poslední dva roky nejméně 98 Palestinců, tvrdí lidskoprávní organizace

Izraelská organizace Physicians for Human Rights zveřejnila zprávu, podle níž od října 2023 zemřelo v izraelské vazbě nejméně 98 Palestinců. Tvrdí, že jde o důsledek fyzického násilí, hladovění a odmítání zdravotní péče. Izrael obvinění odmítá. Mezinárodní tlak na vyšetření podmínek v detenčních zařízeních však sílí.

Debata o konci fosilních paliv na COP30 nabírá na síle

Klimatický summit COP30 v brazilském Belému se stal dějištěm zásadních jednání o tom, jak urychlit odklon od uhlí, ropy a plynu. Zatímco státy vyjednávají o dalším postupu, aliance občanských hnutí zaplňují ulice i řeky Amazonie voláním po spravedlivé a rychlé změně.

Trump otočil. Vyzývá republikány, aby hlasovali pro zveřejnění Epsteinových spisů

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské zákonodárce, aby hlasovali pro zveřejnění tzv. Epsteinových spisů. Na své sociální síti uvedl, že republikáni by měli hlasování podpořit, protože podle něj nemají co skrývat.

Emirates objednává dalších 65 letadel Boeing 777X

Emirates rozšiřuje flotilu o dalších 65 letadel Boeing 777X v hodnotě 38 miliard dolarů. Obří nákup potvrzuje dlouhodobé partnerství s americkým výrobcem i rostoucí ambice Dubaje na světovém leteckém trhu.

Gruzie zruší protikorupční úřad, uvedl předseda parlamentu

Gruzie zruší protikorupční úřad, který zřídila v roce 2022 na doporučení Evropské unie. Dnes to podle agentury TASS uvedl šéf gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili, který je představitelem vládní strany Gruzínský sen. Zároveň oznámil, že země zruší hlasování voličů ze zahraničí.

KOMENTÁŘ: ČNB a nákup bitcoinů. Pozadí unikátní transakce, která upoutala svět

Česká národní banka vytvořila testovací kryptoměnové portfolio, do kterého umístila bitcoin a vybrané stablecoiny. Objem? Aktiva nakoupila za milion dolarů. Nákup má tak spíše symbolický než investiční význam, protože ukazuje pozitivní pohled ČNB na bitcoin a další digitální mince.

Soud v Bangladéši vyměřil expremiérce trest smrti za násilné potlačení protestů

Bangladéšský zvláštní tribunál dnes uznal bývalou premiérku Šajch Hasínu Vadžíd vinnou ze zločinů proti lidskosti a z násilného potlačení loňských studentských protestů a odsoudil ji k trestu smrti, informují tiskové agentury. Uzavřel se tak několikaměsíční proces, v němž byla expremiérka obžalována z nařízení zásahů, při nichž zahynulo na 1400 lidí. Několikatýdenní protivládní demonstrace loni v létě donutily tehdejší šéfku vlády k rezignaci a útěku do Indie, souzena tak byla v nepřítomnosti. Vadžíd všechna obvinění odmítá, legitimitu soudu neuznává a rozsudek dnes označila za politicky motivovaný.

Možná bychom mohli s Venezuelou mluvit, připustil Trump

Americký prezident Donald Trump připustil možné rozhovory se svým venezuelským protějškem Nicolásem Madurem, zatímco americká armáda v regionu zahájila cvičení, což venezuelská vláda označila za „akt agrese“. Trumpův ministr zahraničí Marco Rubio nazval venezuelský parlament (Národní shromáždění) „organizací pro přepravu drog“ a zpochybňuje Madurovu legitimitu.

Ukrajina koupí od Francie až 100 letounů Rafale

Ukrajina koupí od Francie až 100 bojových letounů Rafale. Uvedl to Elysejský palác po dnešním podepsání dohody ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsala agentura AFP. Nákup novinářům potvrdil i ukrajinský prezident Zelenskyj.

Tom Cruise získal čestného Oscara

Tom Cruise se po desetiletích v první filmové lize konečně dočkal Oscara. Hollywood mu v neděli večer tleskal vestoje a on sám mluvil o filmu jako o své životní podstatě. Večer patřil i Debbie Allen, Wynn Thomasovi a Dolly Parton. Všichni připomněli, proč filmový svět stále drží pohromadě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama