-1.7 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyAmeričtí odborníci podpořili očkování dětí od 5 let proti covidu

Američtí odborníci podpořili očkování dětí od 5 let proti covidu

Poradci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podpořili očkování dětí ve věku 5-11 let vakcínou Pfizer/BioNTech. Informuje o tom BBC a další servery.

Poradci nejvyššího lékového regulátora tak zametli vakcíně pro děti cestu k podmíněnému schválení pro USA. To může podle BBC přijít už 2. listopadu. Očkování dětí by mělo začít hned poté. Rozhodnutí se týká přibližně 28 milionů amerických dětí.

Společnost Pfizer/BioNTech uvedla, že údaje z jejích studií prokázaly, že očkovací látka je pro děti v této věkové skupině bezpečná. V USA se již vakcína podává osobám starším 12 let. Děti do jedenácti let by dostávaly třetinovou dávku oproti dospělým. Údaje ze zkoušek společnosti předložené regulačním orgánům v září uvádějí, že očkování vyvolalo v této věkové kategorii „robustní protilátkovou imunitní odpověď“.

Odborná komise FDA rozhodla, že přínosy očkování převažují nad případnými zdravotními riziky. Regulační orgány musí ale zvážit riziko zánětu srdce, což je vzácný vedlejší účinek právě vakcín mRNA typu, jako je ta od Pfizeru a Moderny. Záněty srdce po očkování postihovaly většinou mladé lidi.

Děti covidem netrpí

V celém světě se vede diskuze, jestli je vůbec nutné očkovat proti covidu malé děti, kterým koronavirus, až na velmi malé výjimky, prakticky vůbec neubližuje. Podle oficiálních údajů z USA zemřelo od začátku pandemie 160 dětí pozitivních na covid ve věku 5 až 11 let. Celkově země zaznamenala téměř 740 000 úmrtí s tímto virem. V ČR zemřely od začátku pandemie čtyři osoby do čtrnácti let.

Nemocí se však nakazily miliony lidí, z nichž tisíce skončily v nemocnici. Spojené státy rovněž zaznamenaly více než 5 000 případů vzácného zánětlivého onemocnění PIMS, které s covidem bývá někdy spojováno, na které zemřelo 46 dětí.

Vakcína od Pfizeru nebude jediná, se kterou bude možné v blízké budoucnosti očkovat děti. V pondělí společnost Moderna oznámila, že předloží regulačním orgánům údaje z klinických zkoušek vakcíny pro nejmenší. Studie zjistila, že očkovací látka vyvolala u dětí ve věku 6 až 11 let „silnou neutralizační protilátkovou odpověď“.

Velká Británie právě začala zavádět očkování dětí ve věku 12 až 15 let. Přední lékaři země doporučují pro děti v této věkové skupině jednu dávku vakcíny, ačkoli v jiných zemích se přístupy liší. V Česku se očkují lidé od dvanácti výš.

Reklama

Doporučujeme

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama