ZprávyAmerické ministerstvo školství sníží počet zaměstnanců o polovinu, Trump ho chce zrušit...

Americké ministerstvo školství sníží počet zaměstnanců o polovinu, Trump ho chce zrušit úplně

Americké ministerstvo školství oznámilo rozsáhlé propouštění, které zasáhne téměř polovinu jeho zaměstnanců. Tento krok, který je součástí širší snahy prezidenta Donalda Trumpa o zeštíhlení státní správy, vyvolává otázky ohledně budoucnosti úřadu dohlížejícího na klíčové oblasti vzdělávání v zemi. Ve středu o tom informovaly agentura Reuters nebo server ABC News.

Ministerstvo v úterý večer oznámilo, že jej opustí přibližně dva tisíce zaměstnanců, čímž se jejich počet sníží na 2183, napsala agentura Reuters. Propuštěno bylo přibližně 1300 zaměstnanců a dalších zhruba 600 během posledních sedmi týdnů přijalo možnost odejít z resortu dobrovolně, informovalo ministerstvo dle listu The Guardian. O místo přišlo rovněž několik desítek pracovníků ve zkušební době.

„Dnešní snížení počtu zaměstnanců odráží závazek ministerstva školství k efektivitě, odpovědnosti a zajištění toho, aby zdroje směřovaly tam, kde jsou nejdůležitější: ke studentům, rodičům a učitelům,“ uvedla podle ABC News ministryně školství Linda McMahon v úterý krátce po rozeslání oznámení.

Může prezident ministerstvo zrušit?

Propouštění je součástí „posledního úkolu“ ministerstva, což je narážka na Trumpův slib úřad zrušit. Na otázku televize Fox News, zda kroky Trumpovy administrativy povedou ke zrušení ministerstva, McMahon odpověděla, že ano. Sama nicméně dříve uznala, že k tomu potřebuje podporu Kongresu.

Republikáni sice ovládají Sněmovnu reprezentantů a Senát, ale v Senátu nemají dostatečnou převahu. To znamená, že by se zrušením ministerstva muselo souhlasit nejméně sedm demokratů, což je dle USA Today velmi nepravděpodobné.

Ministerstvo školství spravuje studentské půjčky v hodnotě 1,6 bilionu dolarů a poskytuje federální pomoc školám. Propouštění je součástí rozsáhlé iniciativy vedené Elonem Muskem a jeho Oddělením pro efektivitu státní správy (DOGE), která si klade za cíl zredukovat federální byrokracii.

Odborový svaz zastupující pracovníky ministerstva školství se proti propouštění ostře ohradil. „Z posledních týdnů hromadného propouštění, chaosu a nekontrolované neprofesionality je zřejmé, že tento režim nemá žádnou úctu k tisícům pracovníků, kteří zasvětili svou kariéru službě svým americkým spoluobčanům,“ uvedla Sheria Smith, předsedkyně AFGE Local 252.

Před samotným oznámením o propouštění byly kanceláře ministerstva ve Washingtonu D.C. a v regionech z „bezpečnostních důvodů“ na jeden den uzavřeny. Úřad později upřesnil, že cílem bylo chránit zbývající zaměstnance.

Doporučujeme

Trump vtipkoval, ale naznačil invazi na Kubu

Americký prezident Donald Trump naznačil, že po případném dokončení vojenské operace v Íránu by se Spojené státy mohly zaměřit i na Kubu.

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.

Spirit Airlines ukončily provoz

Americké nízkonákladové aerolinky Spirit Airlines končí. Dopravce oznámil okamžité ukončení provozu a zrušení všech letů poté, co se mu nepodařilo získat federální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. Firma, která dlouhé roky lákala cestující hlavně na velmi levné letenky, se potýkala s finančními problémy už delší dobu.

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama