Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Aktivisté v Nizozemsku blokují nákladní loď, protestují tak proti odlesňování

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Více než 60 aktivistů ekologické organizace Greenpeace od půlnoci blokuje v amsterodamském přístavu 225 metrů dlouhou nákladní loď převážející sóju z Brazílie. ČTK to řekl Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti odlesňování a ničení přírody. Aktivisté z 15 evropských zemí, včetně Česka, vyzývají evropské politiky k přijetí přísnějších zákonů na ochranu lesů, uvedla v tiskovém prohlášení Greenpeace.

  Aktivisté s pomocí horolezců zablokovali vrata zdymadla, kterým má loď Crimson Ace proplout do amsterodamského přístavu. Na plavební komoru připevnili 40 metrů dlouhý transparent s nápisem „EU: Zastavte ihned ničení přírody“. Kromě ochránců přírody se protestu účastní také zástupci domorodých komunit z paluby plavidla Greenpeace.

  Aktivisté nákladní loď blokují přibližně od půlnoci a v protestu se chystají pokračovat. Místní úřady je podle Freidingera vyzvaly, ať kolem poledne oblast vyklidí, jinak zakročí policie.

  Nizozemsko je vstupní branou do evropských zemí pro palmový olej, krmnou sóju nebo maso. Tyto produkty jsou často spojované s ničením přírody a porušováním lidských práv, uvedla v prohlášení organizace Greenpeace. Cílem blokády je upozornit na ničení lesů a přírody.

  “Evropští ministři životního prostředí a zemědělství rozhodují o zákonu, který může ukončit naši spoluúčast na globálním odlesňování a ničení cenných ekosystémů. Zákon má ale řadu mezer, například neřeší jiné systémy než lesy, seznam sledovaných komodit je omezený, nepokrývá investice finančního sektoru do odlesňování a zároveň přibývá tlaků na změkčení zákona,” uvedla česká aktivistka Zuzana Vlčková, která se blokády účastní.

  Čeští aktivisté vyzvali českého ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Alenu Hubáčkovou, aby se zavázali k přijetí přísného zákona o odlesňování. S ministry se chtějí setkat, aby jim předali vzkaz od přibližně 55.000 Čechů, kteří dosud podepsali petici v kampani Spolu pro pralesy, uvedl Freidinger.

  Organizace požaduje, aby Evropská unie uzákonila detailní dohledání původu výrobků, které se pojí s ničením přírody a porušováním lidských práv. Chce také, aby zákon chránil kromě lesů i další ekosystémy.

  Ministři a ministryně životního prostředí sedmadvacítky se sejdou 28. června, aby projednali finální návrh zákona.

  Na každého obyvatele EU a Británie připadá ročně zhruba 61 kilogramů sóji. Evropané tak spotřebou této plodiny přispívají k odlesňování Amazonie, odkud většina sóji pochází, informoval ve zprávě zveřejněné v březnu Světový fond na ochranu přírody (WWF).

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno