Reklama
5.3 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZprávyAfghánistán ukončil pátrací operace po ničivém zemětřesení

Afghánistán ukončil pátrací operace po ničivém zemětřesení

Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém zahynulo více než 1000 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí afghánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Muhammad Nasím Hakkání. Doplnil, že zasažené oblasti nemají dostatek léků a nezbytných potřeb.

Mluvčí poznamenal, že zhruba 2000 lidí se při zemětřesení blízko hranice s Pákistánem zranilo a zničeno zcela nebo jen zčásti bylo přibližně 10.000 domů.

„Pátrací operace skončila, 1000 lidí zahynulo a zraněných jsou zhruba 2000, a to jak s vážnými, tak s povrchovými zraněními,“ uvedl Hakkání. Proč pátrání skončilo po 48 hodinách, neupřesnil. Po jiných zemětřeseních byli přeživší vytaženi z trosek i po podstatně delší době.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně udeřilo asi 160 kilometrů jihovýchodně od Kábulu, ve vyprahlé horské oblasti, kde se nacházejí menší obydlí a kde v posledních letech mnohdy zuřila válka.

Pátrání a zajištění pomoci přeživším ztížil špatný stav silnic. Země se přitom již před zemětřesením potýkala s hlubokou humanitární krizí, která se zhoršila poté, co se moci v Afghánistánu loni v srpnu chopilo islamistické hnutí Tálibán.

Hakkání poznamenal, že Afghánistán nemá dostatek léků na ošetření zraněných. „Ministerstvo zdravotnictví nemá dostatek léků, potřebuje zdravotnický materiál a další nezbytnosti, protože toto je velká katastrofa,“ uvedl.

Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Spojené arabské emiráty ve čtvrtek oznámily, že plánují Afghánistánu poslat pomoc. Dodávky ze sousedního Pákistánu již překročily hranice. Na místo byla dopravena také pomoc z Íránu a Kataru. Indie, která má s Tálibánem napjaté vztahy, uvedla, že poslala 27 tun zásob, které budou předány mezinárodním humanitárním organizacím. Německo, Norsko a další země také oznámily, že pošlou pomoc, ale hodlají v této věci spolupracovat pouze s agenturami OSN, nikoliv s Tálibánem, jehož vláda nebyla mezinárodně uznána.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky – eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí. Středeční zemětřesení je ovšem označováno za nejhorší za posledních 20 let.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama