-2.3 C
Czech
Pátek 28. listopadu 2025
ZprávyBoris Johnson opět čelí kritice po zprávách o dalším večírku v době...

Boris Johnson opět čelí kritice po zprávách o dalším večírku v době předloňských přísných opatření

Britský premiér Boris Johnson se ocitá pod palbou sílící kritiky opozice po zprávách o dalším večírku v prostorách premiérského sídla v Downing Street v době předloňských přísných opatření proti šíření koronaviru. Labouristé ho viní z klamání veřejnosti, chtějí vysvětlení a vyšetřování.

V pondělí se v britských médiích objevila informace, že hlavní tajemník premiéra Martin Reynolds 20. května 2020 pozval e-mailem více než 100 zaměstnanců z premiérova úřadu na zahradní party. V uniklé korespondenci je žádal, aby si na večírek přinesli alkohol a využili krásného počasí. Na akci nakonec přišlo zhruba 30 až 40 lidí, včetně Johnsona a jeho manželky Carrie.

Opoziční Labouristická strana dnes v prohlášení uvedla, že ministerský předseda parlament a veřejnost několikrát oklamal. „Zapadá to do vzorce, kdy zatajují pravdu a pak začnou lhát, když věci vyjdou na světlo,“ řekla BBC labouristická poslankyně Emily Thornberryová. Zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová Johnsona vyzvala, aby stanul před poslanci a „vyčistil stůl“. „Může utíkat, ale nemůže se schovat,“ prohlásila Raynerová v parlamentu, kde poslanci věc probírali. Politička kritizovala, že Johnson jednání nebyl osobně přítomen.

Rozhořčení vyjadřují i příbuzní obětí covidu-19. To připustil i náměstek britského ministra zdravotnictví Edward Argar, když dnes v televizi Sky News poukázal na to, že nejnovější zpráva zraňuje lidi, kteří přišli o své blízké. Podle něj je také třeba záležitost plně vyšetřit. „Chápu bolest, kterou tyto zprávy, tato obvinění pravděpodobně způsobily, zejména těm, kteří přišli o své blízké,“ řekl Argar. Vyzval ale ke zdrženlivosti ohledně komentování skutečností s tím, že je třeba dát prostor k dokončení interního vyšetřování. I londýnská policie oznámila, že mediální zprávy prošetří.

Konzervativní poslanec Michael Ellis dnes řekl, že lituje pobouření, které zprávy o večírcích vyvolaly. „Znovu se bezvýhradně omlouvám za znepokojení, které tato obvinění způsobila,“ řekl Ellis v reakci na žádost labouristů, aby se k záležitosti vyjádřil. Ellis zdůraznil, že nynější vládní vyšetřování se bude zabývat i večírky z předloňského května a že není vhodné se k nim vyjadřovat, dokud vyšetřování probíhá.

V době konání inkriminovaného večírku se v Anglii podle vládních nařízení spolu nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností, a to pouze venku za dodržování rozestupu dvou metrů. Byly také zavřené školy, hospody či restaurace.

Johnson se už v minulých týdnech ocitl pod tlakem kvůli několika odhalením britského tisku, podle kterého se během striktních koronavirových uzávěr konalo v premiérově sídle několik večírků. Zprávy o večírcích premiéra a jeho spolupracovníků v době přísných uzávěr rozhněvaly řadu voličů a zpochybnily také autoritu Johnsona i uvnitř jeho vlastní Konzervativní strany.

Reklama

Doporučujeme

Žralok napadl dva mladé turisty ze Švýcarska u australského pobřeží. Žena zemřela, muž bojuje o život

Mladá turistka ve věku kolem dvaceti let zemřela poté, co ji ve vodě v blízkosti pláže Crowdy Bay na východním pobřeží Austrálie napadl žralok. Stejný žralok zranil také mladého muže, který byl následně v kritickém stavu letecky transportován do nemocnice.

Požár hongkongských výškových budov si vyžádal už 75 životů

Počet obětí požáru obytného komplexu v Hongkongu vzrostl na 75. Agentuře AFP to sdělil mluvčí místní vlády. Počet mrtvých se tak od dnešního rána zvýšil o dvacet. Ošetřeno bylo 76 zraněných, včetně 11 zasahujících hasičů. Bilance platí k dnešním 22:00 místního času (15:00 SEČ). Z komplexu se podařilo stovky lidí evakuovat, ale podle agentury Kjódó je na 200 lidí nezvěstných. Oheň, který ve středu zachvátil sedm z osmi budov komplexu, je ve všech zasažených výškových budovách "v zásadě pod kontrolou", ačkoli plameny jsou stále viditelné, uvedl večer správce města John Lee. Dosud není jasné, co požár způsobilo.

K ISS odstartovala kosmická loď Sojuz s dvěma Rusy a Američanem na palubě

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes dopoledne SEČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu kosmická loď Sojuz MS-28 se dvěma kosmonauty z Ruska a jedním astronautem ze Spojených států. Cesta a připojení k ISS podle médií potrvá zhruba tři hodiny.

Trump posílá svého velvyslance zpět do Moskvy

Prezident Donald Trump oznámil, že jeho velvyslanec Steve Witkoff se vrací do Moskvy na další kolo jednání s Vladimirem Putinem. Zpráva přichází ve chvíli, kdy uniklé přepisy zpochybňují Witkoffovu roli prostředníka a Ukrajina kritizuje některé body navrhovaného plánu jako nebezpečný signál pro autoritářské státy.

Britská armáda pozastavila používání vozidel Ajax, vojákům v nich bylo nevolno

Britská armáda pozastavila používání obrněných vozů Ajax poté, co se vojákům udělalo při cvičení nevolno z nadměrného hluku a vibrací. Informoval o tom server BBC, podle kterého zákaz přišel jen několik týdnů poté, co britská vláda uvedla, že je přesvědčena o zájmu spojenců z NATO koupit tato obrněná vozidla vyráběná v jižním Walesu.

Spotřebitelé platí víc. AI způsobila růst cen RAM i SSD

Neukojitelná poptávka po infrastruktuře pro umělou inteligenci přeorientovala trh s pamětmi směrem k datovým centrům. Výrobci i analytici varují, že letos i příští rok se budou spotřebitelé potýkat s dražšími RAM moduly i SSD disky. Z kdysi rutinního upgradu počítače se stal luxus, který si řada hráčů i běžných uživatelů musí znovu promyslet.

Šéf CIA: Muž podezřelý z útoku na gardisty pracoval pro CIA v Afghánistánu

Afghánec podezřelý z postřelení dvou gardistů nedaleko Bílého domu spolupracoval v Afghánistánu s americkou vládou včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), oznámil podle televize Fox News ředitel CIA John Ratcliffe. Nyní devětadvacetiletý muž byl podle Ratcliffa příslušníkem partnerské síly v Kandaháru. Do Spojených států přišel v rámci programu bývalého prezidenta Joea Bidena. Jeho vláda nechala do USA evakuovat a přesídlit desítky tisíc Afghánců poté, co se v srpnu 2021 z této země stáhli američtí vojáci.

Ceny ropy opět padají, pohybuje s nimi válka na Ukrajině a politika OPEC+

Ropa na světových trzích dál zlevňuje, jak investoři sledují dění kolem války na Ukrajině a očekávají nadcházející jednání skupiny OPEC +. Cena ropy Brent klesla pod hranici 63 dolarů (asi 1 450 korun) za barel po středečním posílení o jedno procento. Cena americké lehké ropy se pohybuje kolem 58 dolarů za barel (1 340 korun).

Papež Lev XIV. přiletěl do Turecka, kde zahájil svou první zahraniční cestu

Papež Lev XIV. dnes přiletěl do Turecka, kde na pozvání konstantinopolského patriarchy Bartoloměje zahájil svou první zahraniční cestu. V Ankaře se mimo jiné setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Papež přicestoval při příležitosti 1700. výročí konání nicejského koncilu, na kterém se křesťanští biskupové v roce 325 shodli na sjednocení základních principů křesťanství.

Afghánec postřelil dva členy Národní gardy u Bílého domu, Trump běsní

Jen dvě ulice severozápadně od Bílého domu byli postřeleni dva příslušníci Národní gardy, které ve Washingtonu rozkázal nasadit Donald Trump. Útočník byl na místě zadržen. Vojáci zůstávají ve vážném stavu. Americký prezident obvinil svého předchůdce Joe Bidena z nedbalé migrační politiky.

Trump telefonicky požádal Takaiči, aby zmírnila svá slova ohledně Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump v pondělním telefonickém hovoru požádal japonskou premiérku Sanae Takaiči, aby neprovokovala Čínu v otázce svrchovanosti Tchaj-wanu a zmírnila svá slova ze začátku listopadu. S odvoláním na středeční informaci deníku The Wall Street Journal (WSJ) to dnes napsala agentura Kjódó. Takaiči řekla, že Japonsko by v případě napadení Tchaj-wanu mohlo tomuto ostrovu přijít na pomoc.

Jihokorejská prokuratura žádá 15 let pro expremiéra za podíl na stanném právu

Jihokorejský zvláštní prokurátor ve středu požádal o 15 let vězení pro expremiéra Han Duk-soa za to, že měl loni v prosinci napomáhat exprezidentovi Jun Sok-jolovi při vyhlášení stanného práva. Verdikt by měl padnout 21. ledna, napsala agentura Jonhap. Jun byl za nastolení mimořádného stavu v dubnu zbaven funkce a čelí mimo jiné obžalobě ze vzpoury.

Ukrajina i Rusko hlásí likvidaci desítek útočících nepřátelských dronů

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Ukrajině 142 bezpilotními letouny, z nichž ukrajinská protivzdušná obrana 92 strojů zlikvidovala. Na platformě Telegram to uvedlo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany taktéž na Telegramu oznámilo sestřelení 118 ukrajinských dronů.

Tragický požár v Hongkongu rozdmýchal debatu o bambusovém lešení

Vyšetřovatelé v Hongkongu se po nejtragičtějším požáru za desítky let zaměřují na to, proč se oheň dokázal během chvíle rozšířit přes několik věžáků. Počet obětí stoupá a pozornost míří k rekonstrukci komplexu Wang Fuk Court, použitým materiálům i tradičnímu bambusovému lešení.

Elton John otevřeně promluvil o zdraví, hudbě i budoucnosti

Elton John prožívá jedno z nejnáročnějších období života. Potýká se s vážnými zrakovými problémy, které mu zasahují do práce i rodiny. Přesto dál tvoří, podporuje mladé umělce a chystá nové projekty. Hudebník zůstává odhodlaný pokračovat, i když se jeho svět výrazně změnil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama