-6.8 C
Czech
Neděle 18. ledna 2026
ZprávyNový Zéland chce zpřísnit protiteroristické zákony, kriminalizuje i plánování útoku

Nový Zéland chce zpřísnit protiteroristické zákony, kriminalizuje i plánování útoku

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v sobotu uvedla, že zpřísní protiteroristické zákony. Reaguje tak na páteční útok v supermarketu, kde muž pobodal a zranil sedm lidí. Tři z nich jsou v kritickém stavu. Informují o tom světová média.

Na Novém Zélandu došlo v pátek k tragédii, když 32letý srílanský útočník ohrozil a zranil nožem v supermarketu několik lidí. Dle premiérky se muž inspiroval militantní skupinou Islámský stát.

Muž byl v současné době neustále sledován, neboť byl identifikován jako možná teroristická hrozba. Na jeho sledování se podílelo asi 30 lidí. Podle zákona ale již nemohl být držen ve vězení, odkud se na svobodu dostal v červenci.

Policie muže sledovala také ve chvíli, kdy vešel v pátek do supermarketu Countdown v nákupním centru New Lynn v Aucklandu. Myslela si však, že šel nakoupit. To muž prvních deset minut dělal, pak vzal ale vystavený nůž a začal lidi bodat. Policie uvedla, že ho zastřelila do minuty od začátku útoku. Ze sedmi zraněných skončilo pět v nemocnici, tři z nich jsou v kritickém stavu, uvedla premiérka.

Z regálů maloobchodů mizí nože

Obchodní řetězec Countdown v sobotu uvedl, že z volného prodeje stahuje nože a nůžky. Zvažuje dokonce, zdali je bude nadále prodávat. „Chceme, aby se celý náš tým cítil v bezpečí, když přijdou do práce,“ uvedla v mediálním prohlášení Kiri Hannifin, generální manažerka pro bezpečnost. Ostré nože odstranily z regálů dle médií i ostatní řetězce supermarketů.

Jacinda Ardern se v návaznosti na tento incident rozhodla v zemi zpřísnit protiteroristické zákony. „Zavazuji se, že jakmile znovu zasedne parlament, dokončíme tuto práci – to znamená práci na co nejrychlejším přijetí zákona, nejpozději do konce tohoto měsíce,“ sdělila dle agentury Reuters na tiskové konferenci.

Protiteroristická norma kriminalizuje i plánování a přípravy, které by mohly vést k teroristickému útoku. Dle Ardern však nelze předpokládat, že by přísnější pravidla útoku zamezila. „Jednalo se o vysoce motivovanou osobu, která použila návštěvu supermarketu jako záminku k útoku. To je neuvěřitelně těžká situace,“ řekla.

Muž byl v povědomí policie již několik let

Muž se na Nový Zéland dostal již v roce 2011 díky studentskému vízu. Do povědomí policie se dostal o 5 let později, když na sociální síti Facebook vyjádřil sympatie k militantním útokům, násilným válečným videím i komentářům obhajujícím násilný extremismus, píše agentura Reuters. Policie se s ním v uplynulých 5 letech opakovaně pokoušela hovořit.

Ardern uvedla, že kvůli soudnímu příkazu nemůže vysvětlit, proč nebyl útočník deportován. Totožnost zůstává také utajena.

Reklama

Doporučujeme

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama