Španělská vláda posvětila v úterý zákon, podle kterého se veškerý sex, jemuž nepředcházel souhlas, bere jako znásilnění. Země na Apeninském poloostrově tak zpřísnila pokuty za sexuální obtěžování a garantuje více systémové podpory obětem. Informuje o tom CNN.
Zákon musí nyní schválit parlament, který se k jeho projednání zřejmě dostane na konci roku. Pokud projde, země na jihu Evropy se tak zařadí mezi jedenáct dalších zemí v Evropě, které podobný zákon už mají. Patří k nim například Portugalsko, Švédsko nebo Velká Británie. V Česku zatím o zákonu, který by šířeji definoval znásilnění, probíhá debata.
Španělská vláda nyní splácí pět let starý dluh. V roce 2016 se udál zlomový případ, pro který se vžil název „případ vlčí smečky“: pět mladíků znásilnilo osmnáctiletou ženu během každoročního běhu s býky v Pamploně. Případ vzbudil ve Španělsku velké veřejné pohoršení a zesílil volání po lepší legislativě týkající se sexuálního násilí.
Španělský zákon stojí na jednoduchém modelu „ano znamená ano“. „Podle nového zákona je na prvním místě oběť. Mlčení nebo pasivita neznamená souhlas,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí španělské vlády Maria Jesus Montero. Podle stávající legislativy se musí oběť aktivně bránit, aby se dal případ kvalifikovat jako znásilnění. Trestní zákoník se nyní podle vládní novely zpřísní i tak, že stalking a takzvané pouliční harašení bude nově zločinem, stejně jako mrzačení ženských genitálií. Skupinové znásilnění bude nyní přitěžující okolností, která vynese útočníkům víc než patnáct let vězení.
Vláda bude také muset podle zákona zřídit telefonní linku, která bude 24 hodin denně dostupná obětem sexuálního násilí a speciální dětská centra pro nezletilé oběti sexuálního násilí.
Změna pohlaví bez diagnózy
Ačkoliv je Španělsko dlouhodobě vnímáno jako „machistická“ země, je zároveň průkopníkem progresivní legislativy. První zákon týkající se genderového násilí schválilo už v roce 2004, o tři roky později země zavedla svatby gayů. Minulý týden vládou prošla novela, podle které si každý člověk starší 14 let může legálně změnit pohlaví, aniž by k tomu byla zapotřebí lékařská diagnóza či hormonální terapie.
V pondělí vypukly ve Španělsku protesty poté, co byl ubit k smrti homosexuální muž, patrně z homofobních důvodů. V Madridu policie tvrdě zasáhla a použila proti demonstrantům obušky. Vláda nyní postup policie prošetřuje.