5.7 C
Czech
Středa 4. března 2026
ZprávyRuský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Ruský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Moskevský soud dnes označil skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci a zakázal její činnost na území Ruska, informovala dnes ruská média. Za spolupráci s organizacemi, které úřady zakázaly jako extremistické, hrozí v Rusku vězení. Jedna ze zakládajících členek skupiny Naděžda Tolokonnikova míní, že cílem soudního rozhodnutí je vymazat Pussy Riot z ruského povědomí.

Pussy Riot prosluly protestem v roce 2012, kdy v moskevské katedrále Krista Spasitele zazpívaly píseň nazvanou „Bohorodičko, vyžeň Putina“, kterou označily za punkovou modlitbu. Tři členky skupiny byly později odsouzeny za výtržnictví a dvě z nich si odpykaly skoro dva roky ve vězení. Evropský soud pro lidská práva později nařídil Rusku vyplatit odsouzeným členkám uskupení odškodné za to, že ruské soudy porušily jejich práva.

„Soud se rozhodl vyhovět žádosti generální prokuratury a uznal punkovou skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci,“ řekl státní agentuře TASS advokát skupiny Leonid Solovjev. Rozhodnutí soudu neprodleně vstoupilo v platnost, dodal.

Soud jednal za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti, uvedl server Mediazona. Připomněl, že generální prokuratura argumentovala, že skupina uspořádala „řadu akcí ohrožujících bezpečnost státu“.

Jako příklad uvedla právě vystoupení členek Pussy Riot v hlavní moskevské katedrále před prezidentskými volbami v roce 2012 a vpád na hřiště při finálovém utkání mistrovství světa ve fotbale v Moskvě v roce 2018.

Tehdy členky Pussy Riot v policejních uniformách vběhly na hřiště během finále fotbalového šampionátu a požadovaly osvobození všech politických vězňů. Tři členky skupiny a jednoho jejího člena – Pjotra Verzilova – tehdy potrestali 15 dny vězení.

Letos v září ruský soud vyměřil pětici členek Pussy Riot v nepřítomnosti tresty vězení sahající od osmi po 13 let za mřížemi kvůli „šíření lživých zpráv“ o ruské armádě, konkrétně za klip nabádající nedívat se na ruskou televizi. Podle stejného paragrafu o rok dříve ruský soud potrestal jednu z členek skupiny šesti lety vězení. Verzilov byl podle stejného paragrafu v nepřítomnosti odsouzen k osmi letům a čtyřem měsícům, připomněl server.

„Byla to jen otázka času. Dříve či později se to stejně muselo stát. Teroristé nás označili za extremisty,“ řekl serveru The Moscow Times o soudním rozhodnutí Alexandr Sofejev z Pussy Riot. Všichni členové a členky skupiny žijí podle něj v exilu, a tak žádné zásadní změny nečeká.

„Za kuklu pod polštářem, za naši písničku na počítači nebo i jen za ‚lajk‘ k našemu příspěvku (na sociálních sítích) může hrozit vězení. Pussy Riot se stalo jménem, které se v Rusku nesmí vyslovit,“ řekla Tolokonnikova exilovému serveru The Insider.

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru několik členek skupiny uprchlo ze země a později po nich úřady vyhlásily pátrání. Mnoho členek skupiny nyní žije v Tbilisi v Gruzii.

Ruské soudy v posledních letech za „extremistické“ označily i některé neexistující organizace, například „Mezinárodní hnutí LGBT“ či „Protiruské separatistické hnutí“, podotkly The Moscow Times.

Reklama

Doporučujeme

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého manžela stáhla z veřejnosti

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého prince Andrewa, drží mimo veřejnost. Podle lidí z jejího okolí ji aktuální vývoj kolem Epsteinova případu zasáhl. Nové dokumenty a vyšetřování zároveň znovu otevřely otázky kolem jejích někdejších kontaktů.

USA a Británie se neshodly na testování tokenizovaných akcií a dluhopisů

Američtí a britští regulátoři narazili na spor, jak společně otestovat takzvané tokenizované cenné papíry, tedy akcie nebo dluhopisy převedené na blockchain. Jde o jednu z klíčových věcí, na které mají obě země spolupracovat v rámci nové pracovní skupiny pro digitální aktiva.

Aryna Sabalenka se zasnoubila

Aryna Sabalenka se zasnoubila se svým partnerem Georgiosem Frangulisem. Tenistka sdílela na sociálních sítích video z okamžiku, kdy ji požádal o ruku, a ukázala i výrazný zásnubní prsten.

Britská policie zatkla tři muže podezřelé ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich je partnerem poslankyně

Policie ve Spojeném království zatkla ve středu tři muže podezřelé ze špionáže ve prospěch čínské zpravodajské služby. Jedním z nich je partner poslankyně opoziční Labouristické strany, další je partner nejmenovaného exposlance za labouristy.

Americký ministr obrany Hegseth uvedl, že USA v boji s Íránem vyhrávají

Amerika vyhrává, zničujícím, rozhodujícím a nemilosrdným způsobem, prohlásil dnes na briefingu Pentagonu americký ministr obrany Pete Hegseth. Zároveň avizoval, že Spojené státy podniknou další vlny útoků na islámskou republiku, chválil spolupráci s Izraelem a poznamenal, že íránský režim je na pokraji sil.

Izrael vyzval obyvatele jižního Libanonu k evakuaci za řeku Lítání

Izraelská armáda dnes vyzvala obyvatele jižního Libanonu k evakuaci na území severně od řeky Lítání, která leží asi 30 kilometrů od izraelských hranic. Informovala o tom agentura AFP. Armáda to zdůvodnila chystanými vojenskými operacemi proti proíránskému hnutí Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury NNA izraelská armáda vstoupila do města Chijám, které se nachází šest kilometrů od hranic.

Hongkong zažil nejteplejší zimu v historii měření

Hongkong má za sebou nejteplejší zimu od začátku měření v roce 1884. Únor přinesl nezvykle vysoké teploty, rekordně teplý Lunární nový rok i jen pár chladných dnů. Data potvrzují pokračující trend oteplování, který se ve městě projevuje čím dál výrazněji.

Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď v Indickém oceánu, 80 mrtvých

Americká ponorka torpédovala a potopila íránskou válečnou loď v Indickém oceánu, oznámil dnes americký ministr obrany Pete Hegseth. Podle náměstka srílanského ministra zahraničí zemřelo nejméně 80 lidí, píše agentura Reuters. Hegseth před novináři uvedl, že jde o první podobný útok na nepřítele od druhé světové války.

Turecko: Protivzdušná obrana NATO ve Středozemí zneškodnila raketu letící z Íránu

Protivzdušná obrana NATO ve středu zničila balistickou raketu vypálenou z Íránu, která po přeletu nad Irákem a Sýrií směřovala do tureckého vzdušného prostoru. Podle Ankary incident nepřinesl žádné oběti, Turecko však varovalo před další eskalací konfliktu v regionu.

Válka na Blízkém východě je testem pro centrální banky

Probíhající válka na Blízkém východě může podnítit růst inflace v ekonomikách, jejichž růst zpomalují americká cla. Centrální banky se ocitly v obtížné situaci. Zvýšením úrokových sazeb sice sníží inflaci, ale zpomalí ekonomiku. Jejich ponecháním na současné úrovni mohou způsobit ještě větší inflační růst.

KOMENTÁŘ: Pod svícnem útoku na Írán. V USA se připravuje půda pro AI válku

Zatímco na Blízkém východě dopadají do pouště rakety, v USA se řeší něco, co může ovlivnit všechny konflikty ve světě. Pentagon chce totiž zjevně pokročit ve využívání AI ve vojenském sektoru. Zákazku měl původně plnit Anthropic, jenže nakonec vycouval. Jeho místo pohotově zaplnila OpenAI.

Ruský útok zasáhl prázdný vlak a zranil železničáře, uvedl Kyjev

Rusko pokračuje v útocích na ukrajinskou železnici, v Mykolajivské oblasti zasáhlo prázdný vlak, ale zranilo železničáře, napsal dnes ráno na platformě Telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ve Slovjansku podle místních úřadů ruský útok zabil jednoho člověka. Ukrajinské letectvo mezitím informovalo o zneškodnění 129 ze 149 dronů, kterými podle něj Rusové v noci útočili na Ukrajinu. Ruské ministerstvo obrany hlásí sestřel 70 ukrajinských bezpilotních letounů.

Americká armáda udeřila na drogové gangy v Ekvádoru

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa otevřela v rámci operace Southern Spear (Jižní kopí) další frontu. Společně s Ekvádorem zakročila proti „teroristickým organizacím“ v latinskoamerické zemi. Ekvádor se v posledních letech stal jedním z největších center obchodu s drogami na světě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama